2023 amilyen gyorsan jött, most olyan szélsebességgel távozik is, a Refresher oldalán azonban még ebben a szűk 365 napban is nagy volt a forgalom, így összegyűjtöttük nektek a legolvasottabb cikkeket, hogy az ünnepek alatt is legyen mit olvasni.
De hogyan is telt ez az év, és mire voltatok igazán kíváncsiak? A Refresher kvízjátékai és személyiségtesztjei mellett (amelyekről egy másik gyűjtéssel készülünk) a bűnügyi cikkek, az érdekes történetek és az önismerettel kapcsolatos témák érdekeltek titeket a legjobban. Hogy pontosan mi mindenre kattantatok idén, azt most egy TOP 10-es listában szedtük össze nektek. Kattintsatok a címekre a teljes cikkekért!
10. „12 perc során annyi UV dózis éri a bőrt, mint egy nap alatt a Balatonnál“ – A szolárium káros, de az sem mindegy, hány éves vagy
Bár a téli szürkeségben talán kevésbé aktuális téma, mennyire tud káros hatással lenni bőrünkre a nyári nap sugara, azért érdemes utánajárni annak, mit is tesz bőrünkkel az UV-sugárzás a melegebb hónapokban illetve a szoláriumokban. Szerzőnk, Szöllősi Anna Dr. Kuroli Enikő bőrgyógyászt kérte meg rá, hogy öntsön tiszta vizet a pohárba: számít-e, hogy hány évesen szoláriumozunk, és létezik-e olyan, hogy mértékkel szolizás, vagy jobb, ha örökre elfelejtjük a mesterséges barnulást?
9. A legnagyobb red flagek, amik a toxikus párkapcsolat ismérvei – Így ismerheted fel a pszichológiai bántalmazás jeleit
Az biztos, hogy tökéletes kapcsolat nem létezik, és két ember szerelme maximum ideig-óráig elég a boldogsághoz; egy nagy adag erőfeszítés és kompromisszum is kell ahhoz, hogy – amúgy bármilyen emberi kapcsolat – működőképes legyen. Egy romantikus viszonyban csúcsok és mélypontok váltják egymást, néha beteszi a lábát a balhézás és dráma, de egy toxikus kapcsolatnál többről van szó, mint megszaporodott nézeteltérésekről vagy megfogyatkozott romantikáról. Hogyan ismerheted fel a toxikus párkapcsolat jeleit? Segítünk!
8. A bajai kisfiú, a kék bicikli és a spanyolországi pedofilhálózat – Till Tamás rejtélyes eltűnésének története
Sokan úgy gondolják, hogy Magyarország a nyugalom szigete. Pici ország, na meg kevesen is vagyunk, így pedig nincsen semmi „rossz“, ami elképzelhető lenne a Kárpát-medence védelmező falai között. Itt nincsenek veszélyes állatok, természeti katasztrófák sem fenyegetnek minket, ha pedig mégis megtörténne a legrosszabb, amit ember emberrel tehet, az azonnal körbejárja a hazai sajtót – bár erre elképesztően ritkán kerül sor. 23 éve a teljes országot megrázta Till Tamás eltűnésének körülményei. A bajai kisfiúnak gyereknapon veszett nyoma, és rögtön a legijesztőbb elméletek láttak napvilágot.
7. A „Luke, én vagyok az apád” mondat valójában sosem hangzott el – 5 filmes részlet, amire emberek tömegei emlékeznek rosszul
A Mandela-effektus lényege, hogy az emberek egy nagy csoportja kollektíven rosszul emlékszik egy-egy tényre, a jelenség pedig a filmipart sem kerülte el. Összeszedtünk öt rosszul idézett filmes részletet!
6. Joe Metheny, a sorozatgyilkos, aki hamburgerként tálalta áldozatait a gyanútlan embereknek
Az Egyesült Államok nemcsak gazdasági, hanem kriminális nagyhatalom is, már ami a sorozatgyilkosságokat illeti. 2020-as adatok szerint összesen 3613 sorozatgyilkos garázdálkodott eddig 1900 óta az államok területén. A világvezető USA-t szorosan követi Anglia 176 ismert sorozatgyilkosával. A popkultúrába több bűnözőnek is sikerült beférkőznie úgy, mint Ted Bundy, Aileen Wuornos, Ed Gein, John Wayne Gacy vagy újfent Jeffrey Dahmer, akit éppen Ryan Murphy Netflix-es sorozatának sikerült megkérdőjelezhetően popularizálnia az utóbbi időben. A Milwaukee Kannibál esete koránt sem egyedülálló. Joe Metheny kevésbé ismert, de hasonlóan brutális tetteket követett el, és még vállalkozását a szörnyűségekre építette. Bár a rendőrség csak három gyilkossággal tudta összefüggésbe hozni, Joseph Roy Metheny akár 13 ember haláláért is felelős lehet.
5. Könyvek, amiknek fontos helye lenne a tantervben (szerintünk) – 7 értékes olvasmány, amivel még szebb lehet a nyár
Szent Péter esernyője, Légy jó mindhalálig, Egri csillagok. Hogy mi a közös ezekben a könyvekben? Mind kötelezők voltak, és bár sokan szerették őket, vannak, akik sosem tudtak egy-egy kötelező végére érni. A Refresher szerkesztőségének tagjai összeszedték azokat a könyveket, amelyekről úgy gondolják: simán megférnének a kötelező olvasmányok között.
4. Introvertált vagy inkább extrovertált vagy? 5 kérdés, ami kideríti az igazságot
Biztos te is töltöttél már ki internetes teszteket csak azért, hogy megtudd: introvertált vagy extrovertált személyiség vagy. Bármi is az eredmény, nem árt kicsit utánajárni, hogy mit is jelentenek ezek a kategóriák.
3. A fiú, aki 11 napig nem aludt – Randy Gardner világrekordot döntött 17 évesen, de az igazi parák csak ezután jöttek
Mi vesz rá arra valakit, hogy ne aludjon 11 napig? Természetesen nem más, mint a rekorddöntés, funkcionalitásából fakadóan ugyanis alvás nélkül nem nagyon lehet élni. A 17 éves Randy Gardner még 1963 karácsonyán döntötte el, hogy abban az évben köszöni szépen, ő már nem kér az éjszakai pihenésből, elhivatottságával pedig ugyan szert tett némi sikerre, a 264 órányi alvásmegvonást azonban még évtizedekkel később is érezte a férfi teste.
2. Beléptem Budapest földalatti Dalí-labirintusába, és rosszul lettem attól, amit odalent láttam
Ismét egy kicsit visszamegyünk az időben egészen 2023 márciusáig, amikor is megnyílt Budapest első Dalí-kiállítása. A Refresher újságírója, Kovács M. Dávid ellátogatott az eseményre, és nem volt rest megírni róla véleményét.
1. 10 színész, aki részegen vagy bemindenezve állt kamera elé a leghíresebb filmjeiben
Hiába tűnnek sebezhetetlennek, ahogy bárki más, úgy a színészek is képesek túlstresszelni egy-egy forgatást, kiváltképpen akkor, amikor olyan szerepben kell helytállniuk, ami teljesen kívül esik a komfortzónájukon. Nem csoda, hogy időről időre kiderül, bizony a díszletek között is előkerül az alkohol és a kábítószer, néhány világsztár pedig nem is rejti véka alá, mi mindent követett el azért, hogy hibátlan legyen az alakítás.