2023.8.6 1:39
Olvasási idő 4:17
Szöllősi Anna

A legnagyobb red flagek, amik a toxikus párkapcsolat ismérvei – Így ismerheted fel a pszichológiai bántalmazás jeleit

A legnagyobb red flagek, amik a toxikus párkapcsolat ismérvei – Így ismerheted fel a pszichológiai bántalmazás jeleit
Forrás IMDB / Netflix / Házassági történet
ÉLETMÓD PÁRKAPCSOLAT PSZICHOLÓGIA TOXIKUS KAPCSOLAT

A netet időről időre elárasztják a videók, amik a toxikus kapcsolat red flagjeit sorakoztatják fel, és ezekre nagy szükség is van: a mérgező viszonynak lehetnek olyan jelei, amiket nem egyszerű felismerni, kilépni belőle pedig sokszor még nehezebb.

Az biztos, hogy tökéletes kapcsolat nem létezik, és két ember szerelme maximum ideig-óráig elég a boldogsághoz; egy nagy adag erőfeszítés és kompromisszum is kell ahhoz, hogy – amúgy bármilyen emberi kapcsolat – működőképes legyen. Egy romantikus viszonyban csúcsok és mélypontok váltják egymást, néha beteszi a lábát a balhézás és dráma, de egy toxikus kapcsolatnál többről van szó, mint megszaporodott nézeteltérésekről vagy megfogyatkozott romantikáról.

Fizikai és pszichológiai bántalmazás 

A toxikus, vagyis mérgező címke arra utal, hogy a partner valamilyen káros gyakorlatot, akár bántalmazást – fizikai, pszichológiai vagy mindkettő – alkalmaz a partnerével szemben, az áldozat pedig csapdában érzi magát, és (bár ritkábban), az is előfordul, hogy mind a két fél egyenlően mérgezően viselkedik. 

Forrás IMDB / Dune Entertainment /500 nap nyár

Könnyebb felismerni, amikor valaki fizikai erőszakkal fenyegetőzik, vagy ha tettlegességig fajul a dolog: a Women's Experience with Battering Scale kutatása olyan konkrét példákat hoz fel, mint például: „azt érzem mellette, hogy nem vagyok biztonságban még a saját otthonomban sem“ vagy „meg tud ijeszteni anélkül, hogy hozzám érne.“ A fizikai fenyegetés vagy bántalmazás esetén – akár velünk, akár mással történik – intuitív módon érezhetjük, hogy nagy a baj, de a pszichológiai kényszerítés és manipuláció nehezebben ismerhető fel, és szintén szörnyen toxikus lehet. 

Kiemelt tartalom
 Women In Male Fields: a nők a toxikus férfiaknak, a férfiak meg a toxikus nőknek mennek neki a TikTokon  Women In Male Fields: a nők a toxikus férfiaknak, a férfiak meg a toxikus nőknek mennek neki a TikTokon 2024.12.8 10:36

A pszichológiai manipuláció megnyilvánulhat abban, ha valaki a partnerét elszigeteli a környezetétől, aki ezáltal eleshet az anyagi és érzelmi támogatástól; korlátozza, hogy kivel találkozhat, értéktelenséget sugall („semmit sem érsz nélkülem“), megfigyeli az internetes tevékenységét vagy megalázó szabályokat kényszerít rá. Ha a delikvens a manipuláció eszközével rábírja a partnerét, hogy kételkedjen saját magában és észlelésében, azt a jelenséget gaslightingnak (gázlángozás) nevezzük.

Angliában és Walesben egy 2015-ös törvény szerint például bűncselekménynek számít, ha valaki pszichológiai manipuláció által érzelmi és mentális károkat okoz, az általunk megkérdezett ügyvéd szerint viszont itthon inkább a személyiségi jog megsértése körébe sorolandó, durvább esetben büntetőjogi kategóriába is eshet. 
A kifejezés Patrick Hamilton 1938-as Gázláng című színdarabjából és annak 1940-es és 1944-es filmadaptációjából származik: a főszereplő házaspár otthonában lévő gázlámpák elhalványulnak és egyre csökkenő fénnyel világítanak, de a férj folyamatosan úgy tesz, mintha semmi nem történne, ezzel elérve, hogy felesége kételkedni kezdjen saját érzékeiben. Forrás IMDB / Metro-Goldwyn-Mayer / Gázláng (1944)

A pszichológiai bántalmazás és toxikus kapcsolat intő jelei 

1. A bizalom hiánya

Egészséges esetben a partnerünk a biztonságot, stabilitást jelenti, támaszkodhatunk rá és sebezhetőek lehetünk mellette, a bizalom hiányában azonban ezek a feltételek nem tudnak teljesülni.

2. Ellenséges kommunikáció

Az ellenséges kommunikáció feszültséget és további bizalmatlanságot szülhet a partnerek között. A nyílt formái közé tartozik a

  • kiabálás,
  • szitkozódás és bántó kifejezések használata,
  • tárgyak dobálása vagy összetörése, 
  • fizikai megfélemlítés, erőszakkal való fenyegetőzés.

Az ellenséges kommunikáció nehezebben észrevehető jelei közé tartozik a

  • rendszeres hallgatás egy vitában,
  • a te-állítások (te folyton ezt vagy azt csinálod) vagy hibáztató kijelentések használata,
  • folyamatos félbeszakítás,
  • a vitában a cél az azonnali visszavágás, nem pedig az, hogy meghallgassuk és megértsük a partnert.

3. Kontrolláló magatartás

Egyik félnek sincs joga ahhoz, hogy irányítsa a másik gondolatait vagy cselekedeteit. A partner valószínűleg kontrolláló magatartást tanúsít, ha

  • megmondja, hogy mi a „helyes“,
  • szakítással fenyegetőzik,
  • folyton tudni akarja, kivel vagy és mit csinálsz, 
  • megpróbálja átvenni az irányítást a pénzügyeid felett,
  • elszigetel a számodra fontos emberektől, ha pedig velük vagy, folyton ott akar lenni,
  • úgy csinál, mintha nem tudnád, miről beszélsz,
  • hozzáférést szeretne a személyes eszközökhöz, mint például telefon vagy e-mail fiók.

A toxikus kontroll egy specifikusabb formája a szexuális kényszerítéshez kapcsolódik (amikor fizikai vagy verbális fenyegetés és manipuláció hatása alatt arra kényszerülünk, hogy szexuális aktusban vegyünk részt az akaratunk ellenére). Például: „A partnerem megfenyegetett, hogy lefekszik egy másik nővel vagy elhagy, ha én nem fekszem le vele“ vagy „azt mondta, hogy kötelességem lefeküdni vele.“

4. Hazugság

A szakember szerint a hazugságok – legyenek bármennyire is kicsik vagy kegyesek – idővel fixen aláássák a bizalmat.

 Ha a partnerünk hazudik, az azt jelzi, hogy a hűsége „önmagának“ szól, nem a kapcsolatnak 

mondta el Jeni Woodfin terapeuta az Insidernek. 

5. Elvesz és nem ad

Ha egy kapcsolat huzamosabb ideig egyoldalú, tehát csak az egyik fél foglalkozik a másik igényeivel, az egy elég erős red flag lehet. Mert az egy dolog, hogy tekintettel vagy a partneredre, de ha azon kapod magad, hogy gyakran mondasz nemet magadnak, hogy igent mondhass a másiknak, akkor érdemes lehet meghúzni a határokat.

Az egyoldalú kapcsolat jele lehet, ha 

  • a partnered ritkán kezdeményez beszélgetést, vagy küld elsőként sms-t, 
  • hosszú idő telik el, míg válaszol az üzenetekre, 
  • gyakoriak a félbeszakadt beszélgetések,
  • azon kapod magad, hogy újra és újra megkéred a partnered, hogy változtasson, 
  • egyenlőtlen a munkamegosztás a háztartásban, és/vagy egyenlőtlen a felelősségvállalás a kapcsolatban.

6. Kimerültnek érzed magad

Nemhiába lett annyira divatos a me time kifejezése: fontos, hogy egy párkapcsolatban magunkkal is töltsünk időt. A mérgező kapcsolatokban nem ritka, hogy ezeket az energiákat a másik személyre fordítjuk – nem a jó értelemben, hanem a szüntelen veszekedéseken keresztül – és nem csoda, hogy az ember egy idő után teljesen elfárad ebben.

Forrás IMDB / Netflix / Házassági történet

7. Folyton mentegetned kell az ismerőseitek előtt

Ha gyakran kerülsz olyan helyzetbe, hogy a partnered védelmére kényszerülsz, és mentegetned kell őt, az már régen rossz. Könnyű beleesni a „te nem ismered úgy, mint én“ hozzáállás csapdájába, de azért érdemes lehet meghallgatni egy – általunk szeretett – kívülálló véleményét, aki talán képes rávilágítani olyan negatív tulajdonságokra vagy viselkedési mintázatokra, amit magunknak nem tudunk beismerni.

Merre tovább? 

A toxikus vagy bántalmazó viselkedés az egészségünkre is kihathat: ha a párkapcsolatodból fakadó stressz befolyásolja az alvásod, úgy érzed, érzelmileg kimerültél (például bűntudatot, szégyent vagy félelemet érzel), ha fizikai tüneteket (például szorító érzés a mellkasban, hányinger vagy stagnáló fejfájás) produkálsz és/vagy ha rettegsz a partnereddel való találkozástól, mindenbizonnyal toxikus kapcsolatban létezel, amin sok esetben nehéz vagy nem is lehet változtatni, és amiből egyáltalán nem könnyű kilépni sem. 

Kiemelt tartalom
„Az érintettek szabadsága eldönteni, hogy állapot, zavar, vagy szupererő” – A neurodivergencia identitásképző szerepe „Az érintettek szabadsága eldönteni, hogy állapot, zavar, vagy szupererő” – A neurodivergencia identitásképző szerepe 2024.12.7 9:56

Ha a fenti red flageket tapasztalod, ülj le a partnereddel, fejezd ki az aggodalmad és kommunikáld felé az érzéseidet (adott esetben egy párterapeuta is segítségre lehet.) Fontos azt is lejegyezni, hogyan reagál a jogosan megfogalmazott kritikára a partnered, tud és akar-e változtatni – egy adott ponton pedig meg kell fontolni, hogy a viselkedése miként befolyásolja a kapcsolatot és az életed nemcsak most, de a későbbiekben is.

Ha úgy döntesz, kilépnél a kapcsolatból és nincs dolgotok egymással, néhány tipp, hogy hova fordulhatsz segítségért.

  • Kérj támogatást egy terapeutától vagy civil szervezettől, akik segíthetnek egy „biztonsági terv“ kidolgozásában, és további támogatást adnak. 
  • Nem kell egyedül csinálnod: nyílj meg a barátaidnak a családodnak, akik érzelmi támogatást tudnak nyújtani, vagy akár kézzelfogható segítséget. 
  • Ha nem mersz vagy nem szeretnél egyedül a partnered elé állni, vagy félsz, hogy elbizonytalanodsz, vigyél magaddal egy barátot, aki melletted lesz az elváláskor. 
Ha bántalmazás (akár, szóbeli, lelki, fizikai, szexuális vagy gazdasági erőszak) áldozata vagy, hívd ingyenesen a NANE Segélyvonalat a +36 80 505 101-as telefonszámon, ha pedig jogi természetű kérdésed van, keresd bizalommal a PATENT Egyesület szintén igyenes jogsegély-szolgálatát a +36 21 20 22 083-as számon.
Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, Instagramon, YouTube-on és a Facebookon is!