Sneakerfronton szinte lehetetlen megjósolni, hogy éppen melyik lesz a következő modell, vagy forma, amiért egy emberként lelkesedünk majd, viszont most nagyon úgy tűnik, hogy a sneakerinákkal új kedvencet avattunk.
A sneakerinák esetében egy valóban különleges fúzióról beszélünk, mely nem nagy meglepetésre a sneakerek és az évek óta visszatérni vágyó balerinacipők keresztezésből jött létre. Bár a dad shoesok továbbra is tartják magukat, ahogy egy egyszerűbb, minimalistább designnal megálmodott modellel sem tudunk hibázni 2025-ben, viszont ha valami egészen újra és frissre vágyunk, mellyel egy egész kicsit nőiesíthetjük a sneakertrendeket, akkor mindenképp érdemes megismerkednünk ezzel az irányzattal.
A Bad Bunny-hatás
Joggal merülhet fel a kérdés, hogy miként vált a trend szinte pillantok alatt virálissá? Hiszen olykor márkák dollármilliókat ölhetnek egy-egy cipőforma kampányába, de attól még nem garantált annak sikere. Napjainkban ugyanis néha egy stílus teljesen véletlenül lesz népszerű, olykor azért, mert a megfelelő híresség a megfelelő pillanatban vette fel, vagy mert egy-egy modell hype-ját követően újra vágyunk valami egyszerűre. A válasz itt azonban teljesen máshol keresendő, egészen pontosan az Adidas és Bad Bunny kollabjában. Nem titok, hogy a trend középpontjában a német sportszergyártó és az énekes együttműködéséből született Ballerina fantázianévre keresztelt modell áll. Az ominózus cipőhöz egyébként az Adidas eredetileg 1988-ban megjelent, Taekwondo modelljéből merítettek inspirációt. A retró hatású, minimalista sziluett megmaradt, melyet a klasszikus balettcipők részleteivel egészítettek ki. A három színállásban (fekete, fehér, arany) elkészült Ballerina pedig Bad Bunny nevének köszönhetően azonnal népszerűvé vált, így utat nyitva a konkurens gyártók olyan hasonló modelljeinek is, mint például a Puma Speedcatnek.
Persze az Adidas is rögtön meglátta a bizniszt a fazonban, így a Ballerina alapjául szolgáló Taekwondóba is teljesen új életet leheltek, és piacra dobták a Taekwondo Mei Balletot. Az újragondolt cipő funkciójában hasonlít a nagy elődhöz, hiszen tökéletesen alkalmazkodik a láb formájához, és a talprész is megmaradt, viszont ez szinte teljesen felfedi a lábfejet, hosszú fűzőablakot és nagyon hosszú fűzőket kapott, hogy utóbbiakat könnyedén körültekerhessük a bokánkon, akárcsak a balettcipők szalagjait.
Balletcore újragondolva
Mint ahogy azt fentebb már említettük, nem csak az Adidas érzett rá a trend gyorsan jött sikerére. A Puma tavalyi nagy visszatérője, azaz a Speedcat Ballet verziójával jelentkezett be a versenybe, hiszen a motorsport eredetű modell minimalista formavilágával jól illeszkedik a balettcipők ihlette trendbe. Így nem is volt meglepő, amikor a márka Balenciagával közös kollekciójában is felbukkant a modell, ezzel is ráerősítve arra, hogy a sneakerináknak helyet kell keresnünk a gardróbunkban. Például az Onitsuka Tiger ikonikus Mexico 66 sziluettjének Ballet névre keresztelt verziója, ami szintén hamar megnyerte magának a divatrajongókat.
Ahhoz pedig, hogy mindenki megtalálhassa a kedvencét, kellenek azok a márkák is, akik kicsit elvontabb módon közelítenek a balettcipők esztétikájához. A Salomon például Sandy Lianggal közös kollaborációjában a Speedcross 3 modellt alakította át. A hagyományos fűzőrendszer helyett vastag szalaggal oldották meg a megkötést, így anélkül tudnak kapcsolódni a trendhez, hogy teljesen szakítanának az eddigi vizuális világukkal.
Minden a kifutókon kezdődött
Nyilván azt is be kell ismernünk, hogy a különleges hibrid térhódításához a klasszikus sportmárkák mellett a divatot diktáló luxusbrandek is kellettek. A kifutókon ugyanis már jóval korábban megfigyelhettük a balerinák által ihletett sneakereket. Simone Rocha például már a 2021-es tavaszi-nyári kollekciójában bemutatta saját vízióját, ugyan ő akkor még akkor platformos talprésszel, egy klasszikus sneakert tervezett, melyet pántokkal, masnikkal és gyöngyös részletekkel turbózott fel.
De szintén látnoki képességeiről tett tanúbizonyságot Cecilie Bahnsen is, aki a 2022-es tavaszi szezonban leplezte le a Sara Sneakert, ami egyébként már sokkal jobban hasonlított a most hódító modellekhez, hiszen a vastag talpat elhagyva egy könnyedebb sziluettet alkotott. A designer mára igencsak kelendő fazonja azóta már egy, az Asicsszel közös kollaborációban is megjelent.
Ezeket a törekvéseket követte később a Miu Miu is, akik Tyre fantázianévre keresztelt modelljükkel szálltak be a buliba. Ha pedig Miu Miu, akkor a Pradáról se feledkezzünk meg, hiszen a tavaly év végén debütált Collapse nem kisebb rajongót tudhat maga mögött, mint a stílusikon Harry Stylest.
A sneakerinák mindenkit meghódítanak
Ha pedig már a divatdiktátor hírességeknél tartunk, nem feledkezhetünk meg Dua Lipáról, Jennifer Lawrence-ről vagy Bella Hadidról, akik szintén letették voksukat a sneakerinák mellett. Rajtuk kívül nyilván sokan mások is hasonlóan cselekedtek, máskülönben a StockX nem számolt volna be arról, hogy a „ballerina” vagy „ballet” névvel ellátott sneakerek eladásai több mint 1000%-kal növekedtek. A Depop adatai is a sikert támasztják alá, ők 69%-os növekedést regisztráltak a „ballet shoe trainers” keresésre, míg a „ballet sneakers” keresések 103%-kal nőttek. A Lyst Q1 Indexe szerint pedig a balett-sneakerekre irányuló keresések 1300%-kal nőttek az elmúlt negyedévben. Persze, ha nem vagyunk nagy mágusai a statisztikáknak, is feltűnhetett ez a változás, ha másból nem is, abból biztosan, hogy az elmúlt időszakban a TikTokon már „balletpunk” néven fut, utalva arra, hogy ez a stílus még a legfunkcionálisabb outfiteket (a cargo nadrágokat, ballonkabátokat, technikai dzsekiket) is lágyabbá varázsolja, ugyanakkor új életet lehel a selyemruhákba, buggyos alsókba és mindenbe is, amit eddig a balletcore és coquette esztétikák részeként viseltünk. A lényeg az, hogy bátran merjünk vele kísérletezni.