Egyre többet olvashattok a Refresheren az e-sportról és a gamingről, de kik a legsikeresebb játékosaink?
Bár Magyarország (egyelőre) nem nevezhető e-sport-nagyhatalomnak, azt sem állíthatjuk, hogy nincsenek játékosaink a nemzetközi mezőnyben. Bár a lista nem annyira hosszú, mint például Amerikának, Svédországnak, Franciaországnak vagy Európából kilépve Dél-Koreának, mégis vannak olyan e-sportolók, akik neve mellett a piros-fehér-zöld lobogó szerepel a különböző statisztikai oldalakon és a versenyeknél.
Nézzük meg, hogy kik azok a kompetitív játékosok, akik a legtöbbet letették az asztalra a nemzetközi színtéren, legyen szó League of Legendsről, Counter-Strike-ról vagy bármely más e-sportról!
Vizicsacsi
Magyarország talán legismertebb e-sportolója Kiss Tamás, vagyis Vizicsacsi. Csacsi első e-sportja az Age of Mythology volt, azonban igazi hírnévre a League of Legendsben (LoL) tett szert. Első nagy csapata a Unicorns of Love volt, akivel történelmet is írtak, amikor bekerültek az EU LCS-be a 2015-ös szezonban.
A jelenleg 31 éves játékos azóta rengeteg csapatban megfordult, többek között játszott a Schalke 04 LoL-csapatában, a Splyce színeiben pedig a LoL-vb nyolcaddöntőjébe is bejutott. Még egyszer játszott a Worldsön, furcsa egybeesések közepette egy ausztrál csapat, a PEACE felső ösvényeseként. Jelenleg az egyik másodosztályú ligában, az NLC-ben erősíti a NORD Esports ötösét. Ő a valaha volt legnagyobb nézettséggel büszkélkedő hazai e-sportoló, az esportscharts.com szerint több mint 2,5 millióan nézték a 2019-es világbajnokság negyeddöntőjét, ahol Csacsi is játszott.
Torzsi
Bár történelmileg Csacsi van a csúcson, a jelenkor messze legsikeresebb magyar e-sportolója torzsi, más néven Torzsás Ádám, aki 2018 óta játszik profi szinten Counter-Strike-kal (CS2), először a Global Offensive-vel, jelenleg pedig a CS2-vel. Torzsira először a Budapest Five-ban figyelhettünk fel, a kevés olyan magyar klub egyikében, amely nemzetközi eredményeket is fel tudott mutatni.
Torzsi azonban nagyobb dolgokra volt hivatott, a most 22 éves AWP-s ezért csatlakozott a német MOUZ fiókcsapatához, a MOUZ NXT-hez 2021-ben. Kicsit több mint fél év fejlődés után 2022 legelején léptették elő a főcsapatba, akikkel rengeteg nagyversenyen megfordultak, és többet meg is nyertek. Bár a Counter-Strike etalonja, a Major Kupa még várat magára, a tavaly decemberi Perfect World Shanghai Majorön a legjobb 4 közé értek el a MOUZ tagjai. Torzsi emellett a hivatalosan legsikeresebb e-sportolója is, ugyanis 401 ezer dollárt, vagyis több mint 156 millió forintot lövöldözött össze.
RAISY
Bár sikeres Counter-Strike-, LoL-, de akár Rainbow Six Siege-játékosból több is van az országban, RAISYegyedülálló e-sportoló itthon: polgári nevén Birgány Adrián ugyanis a klasszikus aréna-shooterben, a Quake-ben – vagyis annak 2017-es részében, a Quake Championsben – kiemelkedő.
A 30 éves RAISY 2017-ben csatlakozott a Myztro Gaminghez, és azóta az amerikai csapat tagja. Többször megjárta már a Quake World Championshipet – legelőször 8 éve, 2017-ben, amikor a legjobb 16-ig jutott. Azóta viszont jóval magasabb szintre kapcsolt, 2020 és 2023 között minden alkalommal a döntőig menetelt, ám ott sosem sikerült legyőznie ellenfelét – legalábbis eddig. Reméljük, 2025 az ő éve lesz.
R. Rapport
Bár az alcímben próbáltunk egy kicsit titokzatosak maradni, jóra gondoltatok: R. Rapport valójában Rapport Richárd, Magyarország legfiatalabb sakknagymestere. Persze ha valaki ezt kitalálta, akkor a következő kérdése az lehet, hogy miért van egy sakkjátékos azon a listán, amelyen a legsikeresebb magyar e-sportolókat vesszük végig.
Bár azon, hogy a sakk igazi sport-e (hisz ebben sincsen mozgás, hasonlóan az e-sporthoz) lehet vitatkozni, a válasz nem itt keresendő – ma nem próbáljuk felrúgni az eddig lefektetett társadalmi normákat. Csupán arról van szó, hogy Rapport Richárd részt vett egy online megrendezett sakkversenyen, ha pedig nem fizikai, hanem szoftveres sakkot játszik, az minden kétséget kizárólag e-sportnak minősül. Richárd jelenleg a világ 24. legjobb játékosa a chess.com szerint, míg 25. a FIDE ranglistáján. 2700-as ratingje magáért beszél, legyen szó virtuális, vagy hagyományos sakkról.
Persze ez a lista a teljesség igénye nélkül készült, bőven meg tudnánk említeni olyan játékosokat, mint Subicz „bluerzor” Dánielt, akit nem értünk, hogy nincs még az LEC-ben, a Hearthstone-király Kalenics „Exigo” Mátét, torzsi előtt a legsikeresebb magyar Counter-Strike-játékost, Böröcz „Deadfox” Bencét vagy a fiatal AWP-s vetélytársát, Hevesi „sl3nd” Henrichet.