ma 2025.1.12 8:21
Olvasási idő 2:50
Szöllősi Anna

No-buy 2025: végre egy felkapott TikTok-trend, ami nem a túlfogyasztásra buzdít

No-buy 2025: végre egy felkapott TikTok-trend, ami nem a túlfogyasztásra buzdít
Forrás GettyImages / Mike Watson Images
ÉLETMÓD TIKTOK TREND

A fogyasztás által vezérelt ünnepi dömping után egyre többen jelennek meg a közösségi média platformjain, hogy megosszák szabályaikat és praktikáikat a no-buy 2025, vagyis egy vásárlás nélküli év kapcsán, amely szinte minden felesleges költekezést tilt.

Egyre több fiatal utasítja el az elképzelést, miszerint a költekezés és a (túl)fogyasztás egyenlő a boldogsággal, vagy, hogy szépségápolási termékekkel vagy a „megfelelő“ ruhákkal és cipőkkel szinte egy új életet vásárolhatunk. Az elmúlt években számos trend megfordult a TikTokon, a maximalista cluttercore-tól a hagyománykövető tradwife-ig, de a no-buy 2025 az eddigi egyik legextrémebb netes dili, aminek legalább értelme is van: azt hirdeti, hogy ne vásárolj semmit, ami nem létszükséglet, beleértve az új ruhákat, sminkeket, lakberendezési tárgyakat vagy az éttermi kaját. 

A Dazed cikke szerint sok fiatalt egyenesen a csalódás érzése fogja el, ha egy nap nem költ, mintha a házból való kilépés nem a szocializálódásról vagy a friss levegőről szólna, hanem, hogy kényszeresen betöltsük a jó fogyasztó szerepét. A lap néhány tanácsot is összegyűjtött a no-buy 2025 trendhez, aminek mentén megkérdőjelezhetjük fogyasztási szokásainkat és törekedhetünk a pénzügyi tudatosságra, sok felesleges kiadástól megkímélve magunkat.

Mielőtt belevágsz a vásárlásmentes évbe, jó tisztában lenni a pénzügyeiddel. Még ha rémisztő is ránézni az egyenlegünkre és a bankszámlakivonatunkra, pláne az ünnepek után, elkerülhetetlen ahhoz, hogy átlássuk, mennyi bevételünk van havonta és mire költünk, hová folyik ki a kezeink közül a pénz. Minél jobban megismered a pénzügyeidet, annál kevésbé fogod félelmetesnek érezni a banki appokat.

„Vásárold meg újra“ a saját holmid

Ha elkötelezed magad egy vásárlásmentes év mellett, segíthet, ha számba veszed, mi az, ami már a tiéd, akár a ruhatárad leltározásával, vagy a porosodó könyveid újrafelfedezésével.


„Nézd át a könyvespolcodat vagy a ruhásszekrényedet, és fedezd fel újra a már meglévő cuccokat. Koncentrálj a ruhatárad szelektálására, és nézd meg, mit hordasz és mit nem. Ezzel a folyamattal azokra a dolgokra tudtam összpontosítani, amik már a tulajdonomban vannak, és a perspektívám a »félig üres« szekrényről »félig telire« váltott“ – mondta el a Dazednek Hannah Blass, aki egykor vásárlásmániás volt, de tavaly maga is szünetet tartott az őrült költekezésben.

Nem az életed múlik rajta

Hasznos lehet, ha készítesz egy reális, gyakorlatias tervet, de azért valamennyire megengedő is vagy. A cél a fogyasztási szokásaid megkérdőjelezése és jó irányba terelése, nem pedig saját magad büntetése. Ha például rendszeresen használod a Netflixet és örömödet leled benne, nem kell teljesen elhagynod, de azt a streamingszolgáltatást például simán lemondhatod, amit havonta egyszer kapcsolsz be.

Kiemelt tartalom
Ezek a lakberendezési trendek mennek majd nagyot 2025-ben Ezek a lakberendezési trendek mennek majd nagyot 2025-ben 4 nappal ezelőtt

„Ha van némi engedmény a kisebb kényeztetésekre, könnyebb betartani a vállalást, hogy elkerüljük a jelentősebb kiadásokat, például ruhákat vagy sminket vásároljunk. A mértéktartó, rugalmas terv a kulcsa annak, hogy a vásárlásmentes év sikeres legyen” – vallja Elysia Berman tiktoker. 


„Három színre osztottam a vásárlásmentes évemet: piros, sárga és zöld. A piros a tiltólista volt, ami abszolút nemeket tartalmazott a tekintetben, hogy mire nem költhetek pénzt, például éttermekben való étkezésre, elviteles kajára, könyvekre és ruhákra. A sárga tételek olyan dolgok voltak, amiket megengedtem magamnak, de bizonyos kikötésekkel, például mozizás, de rágcsálnivaló nélkül. A zöld pedig, amiket egyáltalán nem korlátoztam, például élelmiszereket” – magyarázza tippjeit videójában Mia Westrap.

Tervezd meg az étkezéseidet 

Mint ahogy a nagybevásárlást sem érdemes üres gyomorral csinálni, könnyebb a mindennapokban nem elcsábulni, ha még otthon letudjuk az étkezést. A rohanó hétköznapokon a kiadásaink jelentős része olyan ételekre és italokra megy el, amiket csak felmarkolunk vagy bekapunk valahol, pedig otthon is elkészíthetnénk. Ha időt szánunk az étkezéseink tudatosabb megtervezésére az impulzusvásárlások helyett, azzal nemcsak pénzt takarítunk meg, de a főzési skillünket is fejleszthetjük.

Kiemelt tartalom
Az influenszerek literszámra isszák a nyers tejet, de ha jót akarsz magadnak, te ne tedd Az influenszerek literszámra isszák a nyers tejet, de ha jót akarsz magadnak, te ne tedd 2025.1.3 13:26

A drasztikus változás nagy önfegyelmet kíván meg, és talán könnyebben tartható, ha van valamiféle külső nyomás. Oszd meg a terved a barátaiddal vagy a családoddal, és kérd meg őket, hogy támogassanak, és szóljanak rád, ha a szabályok teljes áthágását fontolgatnád. A nagyobb kiadások előtt akár megerősítést, másodvéleményt is kérhetsz, hogy valóban szükséged van-e arra a századik cipőre (spoiler: nincs).


Teljesen oké, ha időről időre megbotlasz és megszeged a szabályaidat, hiszen ha hozzászoktál az esztelen fogyasztáshoz, nem könnyű lejönni róla. Azonban már maga a döntés, hogy megkérdőjelezed és átlátod a költekezéseidet, jelentős lépés afelé, hogy tudatosabb fogyasztóvá válj, pénzt takaríts meg, és arra költs, amire tényleg szükséged van.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, Spotifyon és a Facebookon is!