A szépirodalom mellett nem egy krimi, képregény, gyermekkönyv, de izgalmas tudományos írás is felkerült a listánkra.
Bár a magyar könyvkiadás már évek óta igencsak rossz állapotban van, ez kevéssé látszik befolyásolni a könyvek minőségét. Mert bizony 2024-ben is megannyi érdekfeszítő olvasmánnyal készültek a hazai kiadók. Könyvet ajándékozni karácsonyra meg első látásra igencsak biztonsági játéknak tűnhet, de mégis nehéz lehet kiismerni magunkat a különböző kiadványok között. A Refresher Magyarország szerkesztősége cikksorozatának első részében most az idei év kedvenc könyvmegjelenéseit szemlézi nektek!
Kemény Lili: Nem
Kemény Lili tizennyolc évesen jelentette meg első verseskötetét, de tizenhárom évet kellett várni, hogy megérjen benne első regénye. A Nem nemcsupán egy memoár, hanem gyomros a belpesti értelmiségi közegnek, rétegzett esettanulmány, amely a magyar közélet árnyékában bontogatja a szerelem és művészet mélyebb jelentését. Katalizátora: az egykori Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) modellváltása. Radikális, mégis csendes, néhol pedig ordító kritikát fogalmaz meg a világunkról, számos tapasztalatból kiindulva fedve fel, hogy milyen társadalmi kötelékek feszítenek minket.
su/cure-sale, 2024.
Viktor Pelevin: Transzhumanizmus Rt.
Sajnos a múlt század szovjet behatásai, a szocializmus szépen megágyazott hazánkban a russzofóbiának, és ezen az orosz-ukrán háború sem segített. Pedig kár lenne tagadni, a 19. és 20. századot alapjaiban határozták meg az orosz művészek, de az ideológiát egybemosva az irodalommal, film- és képzőművészettel, szépen kiöntöttük a gyereket a fürdővízzel, és nem csupán nem akarjuk megismerni kultúrájukat, de amit tudunk róluk, az is a legtöbb esetben kevés, vagy egyszerűen csak rossz.
Viktor Pelevinnek még szerencséje van, hiszen annak a pár orosz írónak sorát erősíti, akiknek sikerült nálunk a köztudatban maradniuk, és talán nem túlzás kijelenteni, hogy ma a világirodalomban valamelyest ismeretes magyaroknak Pelevin egymagában jelentheti a kortárs orosz irodalmat. Munkái 1999-től jelennek meg nálunk, számtalan regénye és elbeszélése elérhető már magyar nyelven. A Generation P, az IPhuck10, az Empire 'V' vagy A sárga nyíl című elbeszélése igazi közönségkedvenc lett. A Transzhumanizmus Rt. hozza a szokásos Pelevin-féle disztopikus, nyomasztó, mondhatni azt az olyan oroszos világot, amelyben ezúttal is keveredik társadalmunk mechanikai dependenciája nagyon sok filozófiával, és nem kevés spiritualizmussal – Pelevinre nagy hatással voltak a távolkeleti filozófiai irányzatok.
Helikon Kiadó, 2024.
Annie Zaleski: Taylor Swift – Dalról dalra
Így, hogy idén befejeződött Taylor Swift The Eras Tour világkörüli turnéja, a Taytay-láz is mintha alábbhagyni látszana. Ám soha nem késő újra átélni a showműsor legjobb pillanatait. Annie Zaleski nem kisebb dolgot, mint a teljes Swift-életmű szemlézését vállalta magára: bemutatja az énekesnő művészeti éráit, albumainak genezisét, elemzi az egyes lemezekhez tartozó számok szövegeit úgy, hogy kitér a rajongói elméletekre, sőt még zeneelméleti kérdéseket is feszeget. A debütáló korongtól az utolsó, az áprilisban megjelent The Tortured Poets Department: The Anthology című kiadásig. Izgalmas, látszik, hogy szenvedélyből és szenvedéllyel íródott. Kötelező olvasmány minden swiftie számára!
Kolibri Gyerekkönyvkiadó, 2024.
China Miéville, Keanu Reeves: A Máshol Könyve
Keanu Reeves nem csupán az egyik legkevésbé problematikusnak tűnő színész, de írói ambíciói is vannak, amit egy teljes branddé szélesítene ki. A BRZRKR egy Keanu Reeves által létrehozott és a Boom Studios által fejlesztett nyomtatott média, valamint tervezett film és televíziós franchise. A márka a címadó első képregénysorozattal, a BRZRKR-rel kezdődött 2021-ben, majd négy egykötetes spin-off kiadással és egy regénnyel, a listánkra is felkerülő A Máshol Könyve című írással bővült, amelyet Reeves és a spekulatív fikciós író, China Miéville írt.
A Máshol Könyve is a BRZRKR képregény-univerzum alternatív világában játszódik, és egy halhatatlan harcost, Berzerkert követi végig egy évezredes utazáson, ami alatt meg kell értenie saját halhatatlanságát. Mélyen filozofikus, sőt freudi, és egyszerűen egy érdekes ötvözete Reeves természetéből áradó melankóliájának, és Miéville sajátos nyelvezetének.
Gabo Könyvkiadó, 2024.
Mark Millar: Superman – Vörös hős
Gondolkodtál már azon, hogy milyen lenne Superman meggyőződéses szocialistaként? Mark Millar újragondolt Clark Kentje egy szovjet kolhozban nő fel, fáradhatatlanul küzd Sztálinért, és ebben a kifordított világban a Föld minden pontjára kiterjeszti a Szovjetunió vörös nézeteit.
A képregény eredetileg 2003-ban jelent meg, de idehaza csupán idén vehették először kézbe a DC-rajongók, merthogy igen, ez a történet bizony a DC Comics kiadványait erősíti. A képregényt Dave Johnson, Kilian Plunkett, Andrew Robinson és Walden Wong rajzolta, hozzá az előszót pedig a Transformers- és az X-Men-filmek producere, Tom DeSanto írta.
Gabo Könyvkiadó, 2024.
Szántó Dániel: A siófoki ragadozó
„2012-ben egy nagy jövő előtt álló, tehetséges kosarasfiúnak nyoma vész. Szalay Dragan, a siófoki csapat sztárjátékosa a Dombóvár elleni mérkőzést követően ünnepelni indul a barátaival, ám végül nem érkezik meg az úti céljához. 2014-ben egy kutyasétáltató nő a töreki tanösvényen furcsa dologra lesz figyelmes: a vizslája egy emberi combcsonttal a szájában szaladgál. Az ORFK két fiatal nyomozója, Szilveszter és Viola a tetthelyre érkezés után újranyitja Dragan eltűnési ügyét, ezúttal már gyilkossági esetként. A nyomozás napfényre hozza a bűntény mögött rejlő sötét titkokat: családon belüli erőszak, féltékenység, megcsalás... Szalay Dragan viharos életet élt, a potenciális gyanúsítottak száma pedig egyre csak növekszik. Eközben a két nyomozó élete is veszélybe kerül: talán túl közel kerültek az elkövetőhöz?“ – Szántó Dániel neve fogalom a hazai thrillerirodalomban. A siófoki ragadozó nem csupán egy fordulatos bűnügyi regény, de egyben lélektani történet is. Izgalmas olvasmányélmény lehet a krimi és a true crime történetek szerelmeseinek, még akkor is, ha a regény fikció.
Alexandra Kiadó, 2024.
Diana Wynne Jones: A vándorló palota
Sokan szeretik és ismerik Mijazaki Hajao 2004-ben bemutatott, és egyébként Oscar-díjra is jelölt A vándorló palota című animációs filmjét, ám az talán kevéssé köztudott, hogy a mese Diana Wynne Jones angol írónő azonos című regénye alapján készült.
Wynne Jones A vándorló palota-sorozatának első kötete 1986-ban, majd 1990-ben Az égi palota, végül 2008-ban a ciklus lezárása, A másik palota jelent meg. Bár az első regény már látott magyar kiadást, a Ciceró Könyvstúdió egy új borítóval hozta el Sophie és Howl történetét a mágikus Ingary földjén, ahol a vidéket egy mozgó palota szeli át.
Ciceró Könyvstúdió, 2024.
Kadono Eiko: Kiki, a boszorkányfutár – Új varázslat
Ha már Mijazaki Hajao, Kiki, a boszorkányfutár története is új köntöst kapott. A japán animációs film szintén egy ifjúságiregényen alapszik, bár jelentősebb módosításokat tartalmaz.
Kadono Eiko 1985-ben jelentette meg először Kiki történetét, és utána a kis boszorkány egy sor másik kalandja is papírra került. Az idei magyar kiadás tulajdonképpen több mesét is tartalmaz, így nemcsak a nosztalgiázni vágyó felnőtteknek, de a kisebbeknek is remek ajándék lehet a karácsonyfa alatt.
Ciceró Könyvstúdió, 2024.
Benjamin Stevenson: Idén karácsonykor mindenki gyilkos
„Van pár jelentős különbség az ausztrál és az európai karácsony közt. Példának okáért nálunk nem havazik. És, szigorúan a saját tapasztalataim alapján, az emberek sokkal többet öldökölnek ilyenkor. Vagyis megint helyben vagyunk. Miután megoldottam két meglehetősen komoly gyilkossági ügyet, a harmadik esetem akkor veszi kezdetét, amikor valaki szó szerint elveszíti a fejét egy karácsonyi bűvészelőadáson. Szenteste írom ezeket a sorokat, és őszintén szólva az egész helyzet egy adventi naptárra hasonlít. Huszonhárom nyom és egy gyilkos, mert nyilván a legfinomabb falat mindig a végére marad. Nincs egyszerű dolgom. Karácsony van, szóval mindenkinek megvan a maga indítéka. Nem arra kell rájönnöm, ki akarta holtan látni ezt a szerencsétlent - hanem hogy ki előzött meg mindenkit...“ – olvashatjuk a könyv kvázi szinopszisát. Az amerikai Benjamin Stevenson által megálmodott Ernest Cunningham, az ausztrál nyomozó visszatér, és a karácsonyi fa körül oldja meg karrierje talán legfurcsább esetét.
Agave Könyvek, 2024.
Benjamin Stevenson: Ezen a vonaton mindenki gyanús
És ha már idén több Stevenson-regény jelent meg idehaza, vétek lenne kihagyni az Ezen a vonaton mindenki gyanús című könyvet listánkról. A történet összefoglalója így szól: „Amikor meghívást kaptam az Ausztrál Krimiírók Társaságának fesztiváljára a helyi Orient Expressz, a Ghan fedélzetére, reménykedtem benne, hogy az utazás némi inspirációval szolgál majd a következő könyvemhez. Ezúttal regényt akartam írni - elég volt az egymást gyilkoló hús-vér emberekből. Sejthetitek, hogy nem így sült el a dolog. A fesztivál vendéglistája a krimiirodalom krémjéből állt. Ott voltam én, a debütáló szerző, aztán egy fickó, aki helyszínelős krimiket ír, egy legendás bestseller író, meg egy nő, aki jogi krimikben jártas, egy másik, aki pszichothrillerekben, valamint egy szépirodalmi nagyágyú. Ám amikor egyikünket meggyilkolják, a vonaton utazó írók – velem az élen – azonnal nyomozókká válnak. Együtt csak sikerül megoldanunk egy bűnügyet. Elvégre nemcsak a megoldásban vagyunk profik, hanem az elkövetésben is. De hogyan lehet kideríteni, ki a gyilkos, ha az összes gyanúsított tudja, hogyan ússzon meg egy gyilkosságot?“
Agave Könyvek, 2024.
Holly Jackson: Öt túlélő
Holly Jackson, a Jó kislányok-trilógia írójának legújabb feszültséggel teli regénye hat barátról szól, akiknek az életük forog kockán egy titok miatt. Red Kenny és csapata lakókocsival indul a tengerpartra, a hangulat remek, jól érzik magukat. Ám az éjszaka közepén hirtelen defektet kapnak. Vagy legalábbis ők először azt hiszik, valójában valaki kilőtte mind a négy kereküket. Egy mesterlövész les rájuk valahol. Teljes sötétség, térerő nincs, egyedül vannak. A feszültség az egekbe szökik, és az őrület határán járnak, s lassan rájönnek, nem mindenki fogja túlélni az estét.
Kolibri Gyerekkönyvkiadó, 2024.
Reidar Müller: Tűz és jég – A földi éghajlat története
A globális klímaváltozás már nem csupán elmélet: mi idézzük elő. De a Föld éghajlata sosem volt nyugodt, és mindig is folyamatosan változott. Reidar Müller érdekfeszítő könyvében végigvezet minket a tűz és jég közötti határvonalon, felfedezve a bolygónk történelmét, miközben a jelenlegi klímaváltozás összefüggéseit is feltérképezi. Legyünk tudatosak és felelősségteljesek, edukáljuk magunkat bolygónk működéséről!
Typotex Kiadó, 2024.
Lente Gábor: Tudomány a Dűne univerzumában
Lente Gábor könyve, az amerikai Frank Herbert nagysikerű A Dűne című sorozatának univerzumban kalandozik, miközben tudományos spekulációkkal és elemzésekkel járja körbe a sci-fi klasszikusait, feltárva a csillagászati, biológiai és nyelvészeti izgalmakat. Igazi tudományos értekezések az Arrakis bolygóról, a homokférgekről, és más, a Dűne világának fontos eleméről.
Typotex Kiadó, 2024.
Alekszej Navalnij: Hazafi
Alekszej Navalnij, a Jövő Oroszországa (Россия Будущего) párt egykori vezetője, a modern orosz ellenzéki politika legfontosabb alakja lenyűgöző önéletrajzában Vlagyimir Putyin rendszerével folytatott küzdelmét meséli el, kezdve ifjúkorától, politikai harcokon át egészen a börtönélményeiig. Igazi oroszos sötétséggel, olykor humorral tárja fel a megtört szláv nép lelkületét, egy ország sorsát, ami még mindig a korábbi politikai rezsim emlékétől szenved. Navalnij bizakodva néz egy bizonytalan jövő felé. A politikus idén februárban halt meg a Jamalo-Nyenyec Autonóm Körzet 3. számú büntetés-végrehajtási intézetében. 47 éves volt.
Mivel Magyarország az uniós szankciók ellenére is meghitt kapcsolatot ápol Vlagyimir Putyin rendszerével, érdemes egy olyan hangon keresztül betekintést nyerni egy nem is olyan távoli ország működésébe, ami közvetve vagy közvetlenül kihatással lehet életünkre.
Helikon Kiadó, 2024.