ma 2024.11.29 10:06
Olvasási idő 0:54
Szécsi Krisztián

KSH: Már átlagosan több mint egy év kell ahhoz, hogy munkát találjunk Magyarországon

TÁRSADALOM MUNKA MUNKAERŐPIAC

A Központi Statisztikai Hivatal szerint egy év fölé nőtt a munkakeresés átlagos időtartama Magyarországon. A munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához képest szintén nőtt, de a munkakeresés időtartama egyébként is hosszabb az őszi időszakban.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése alapján az augusztus és október közötti időszakban már 12,1 hónapra nőtt a munkakeresés átlagos időtartama Magyarországon, míg néhány hónappal ezelőtt 10 hónapnál is rövidebb idő elég volt arra, hogy a hazai álláskeresők elhelyezkedjenek – írja a KSH adatai alapján a 444.

A munkanélküliek 48 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje folytatott álláskeresést, ami 4,0 százalékponttal magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest, míg az egy éve munkát keresők aránya a munkanélküliek 34 százalékára emelkedett. A munkakeresés időtartamának növekedése ebben az időszakban nem meglepő tendencia, hiszen az őszi hónapokban folyamatosan csökken a szezonális munkalehetőségek száma, ami tavasszal és nyáron rendszerint kedvezően befolyásolja a munkaerőpiaci statisztikákat.

A KSH közleménye szerint a 2024. augusztus-októberi időszak során a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15-74 éves korosztályban 4,703 millió főre csökkent: a férfi foglalkoztatottak száma valamelyest visszaesett, míg a nőké némileg emelkedett. A hazai elsődleges munkaerőpiacon 4,537 millióan dolgoztak, a közfoglalkoztatottak létszáma 58 ezer főre csökkent, a külföldön dolgozók létszáma 107 ezer főn stabilizálódott.

Kiemelt tartalom
Mindenki megtalálja a Mekiben azt a munkát, amiben kiteljesedhet – Interjú Henrikkel, a Meki dolgozójával Mindenki megtalálja a Mekiben azt a munkát, amiben kiteljesedhet – Interjú Henrikkel, a Meki dolgozójával 2024.9.9 10:32

A 15-74 éves munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához viszonyítva 16 ezer fővel 226 ezer főre nőtt, a munkanélküliségi ráta pedig 0,3 százalékponttal 4,6 százalékra emelkedett. A munkanélküliségi ráta a férfiak és a nők körében egyaránt kis emelkedést mutatott, mindkét nem esetében 4,6 százalékot ért el. Hasonló szinten legutóbb tavaly decemberben mérték a munkanélküliségi rátát, amikor 4,7 százalékot jegyeztek fel a statisztikai hivatal adatai alapján.