2024.11.28 15:03
Olvasási idő 1:39
Maier Péter

Mesterséges intelligencia által megszólaltatott Jézus-hologramnak gyónhattak a hívek egy svájci kápolnában

TECH-TUDOMÁNY KERESZTÉNYSÉG MESTERSÉGES INTELLIGENCIA SVÁJC VALLÁS

A luzerni Szent Péter-kápolnában bemutatott "Deus in Machina" installáció részeként egy magyarul is beszélő Jézus-avatar a Biblia szövege alapján adott lelki útravalót a híveknek.

A helyi katolikus egyház és IT-kutatók együttműködésének keretében egy digitális, mesterséges intelligencia által megszólaltatott Jézus-ábrázolásnak gyónhattak a hívek a svájci Luzernben  – írja az Associated Press.

Deus in Machina nevű installációt a luzerni Szent Péter-kápolna egyik gyóntatófülkéjében rendezték be, ahol augusztus vége óta két hónapon keresztül egy mintegy 100 különböző nyelven – köztük magyarul, olaszul, kínaiul, franciául, spanyolul és oroszul – beszélő Jézus-avatarhoz lehetett hitéleti segítségért és válaszokért fordulni, ami a Biblia szövege alapján generált válaszokkal igyekezett lelki útravalót adni.

A fülkében elhangzott beszélgetések nyomán mintegy 900 anonim feljegyzés készült (ugyanis többen több alkalommal is gyóntak), illetve az egyes alkalmak után közel 300 látogató töltött ki kérdőívet az odabent tapasztaltakról, ezek alapján állt össze a szerdán közzétett jelentés.

Az installáció megálmodói sikeresnek könyvelték el a projektet, amelyre közlésük szerint hatalmas volt az érdeklődés, minden korosztályból érkeztek gyónni vágyók, akik ráadásul komolyan vették a beszélgetéseket, gyakran meghatódva vagy gondolataikba mélyedve léptek ki a fülkéből, azzal a tapasztalattal, hogy hasznos válaszokat kaptak a virtuális Krisztustól.

Kiemelt tartalom
Félnünk kell-e attól, hogy az AI a művészet végét jelenti? Félnünk kell-e attól, hogy az AI a művészet végét jelenti? 2024.11.22 10:59

Az Associated Press videós riportjában Philipp Haslbauer IT-specialista mutatja be, ahogy az avatar a Biblia szövege alapján tanácsot ad, valamint hitre buzdít, amely átsegít az élet nehézségein.

A kápolna teológusa szerint az ötlet célja az volt, hogy bemutassák a mesterséges intelligencia növekvő jelentőségét az emberi életben (így a vallás területén is), illetve feltárják azt, hogy meddig terjedhet az emberek gépek iránt tanúsított bizalma.

A látogatók nagy része keresztény volt, de olyanok is részt vettek a kísérletben, akik ateistának, agnosztikusnak, muszlimnak, buddhistának vagy taoistának vallották magukat. Számos témáról társalogtak a mesterséges Jézus Krisztussal, köztük érintették az igaz szerelmet, a túlvilági életet, a magány érzését, a háborút és a szenvedést a világban, Isten létezését, valamint olyan kérdéseket, mint a katolikus egyházban történt szexuális visszaélések vagy az egyház homoszexualitással kapcsolatos álláspontja, de a riportból nem derül ki, hogy az avatarnak mi volt a válasza ezekre a kérdésekre.

Guardian szerint azonban olyanok is akadtak, akik kritikával illették az installációt: egy helyi riporter szerint a válaszok elcsépeltek és ismétlődők voltak, „naptárba illő klisékre emlékeztettek”. Marco Schmid, a projektben részt vevő teológus elmondása alapján a kísérlet a keresztény közösség több tagját is zavarta: katolikus kollégák a gyóntatószék ilyesfajta használata ellen tiltakoztak, míg a protestánsok Jézus Krisztus ábrázolását vették zokon.

Kiemelt tartalom
„Hogyha vonzódsz a másikhoz, akkor nincs olyan, hogy ne működjön“ – keresztény fiatalokkal beszélgettünk, akik vártak a házasságig „Hogyha vonzódsz a másikhoz, akkor nincs olyan, hogy ne működjön“ – keresztény fiatalokkal beszélgettünk, akik vártak a házasságig 2024.7.14 10:39

Nem ez az első alkalom, hogy a kereszténység a mesterséges intelligencia kérdéskörével foglalkozik: a Vatikán saját MI-szakértőt nevezett ki egy ferences rendi szerzetes személyében, míg egy bajorországi evangélikus templomban tavaly chatbot által tartott prédikációkat tartottak. Ferenc pápa idei éves békeüzenetében nemzetközi szerződést szorgalmazott a mesterséges intelligencia etikus használatával kapcsolatban.