ma 2024.11.28 15:03
Olvasási idő 1:28
Maier Péter

Mesterséges intelligencia által generált Jézus Krisztusnak gyónhattak egy svájci kápolna hívei

TECH-TUDOMÁNY KERESZTÉNYSÉG MESTERSÉGES INTELLIGENCIA

A luzerni Szent Péter-kápolnában elhelyezett "MI Jézus" a Biblia szövege alapján adott tanácsokat a híveknek.

„MI Jézusnak“ gyónhattak a hívek a svájci Luzernben a helyi katolikus egyház és IT-kutatók együttműködésének keretében – számolt be róla az AP.  

A kísérlet során a gyóntatófülkékben egy mesterséges Jézus avatárral beszélhettek a hívek, aki a Biblia szövege alapján generált válaszokat adott nekik, és ezt 100 különböző nyelven (köztük magyarul) is képes volt megtenni. A fülkében elhangzott 900 beszélgetésből anonim leiratok készültek, ezekből pedig Deus in Machina címen szerveztek kiállítást a Szent Péter-kápolnában.

A projektet sikeresnek könyvelték el, ugyanis hatalmas volt rá az érdeklődés, minden korosztályból érkeztek a gyónni vágyó hívek, akik nagyon komolyan vették a beszélgetéseket, és meghatódva jöttek ki a fülkékből, azzal a tapasztalattal, hogy hasznos válaszokat kaptak a virtuális Krisztustól.

Az AP rövid videós riportjában Philipp Haslbauer IT-specialista bemutatja, ahogy az avatár a Biblia szövege alapján ad tanácsot, és buzdít a hitre, amely átsegít az élet nehézségein. 

A kápolna teológusa szerint az ötlet célja az volt, hogy bemutassák a mesterséges intelligencia növekvő jelentőségét az emberi életben, még a vallás területén is, és feltárják azt, hogy az emberek gépekkel szembeni bizalma meddig terjedhet.

Kiemelt tartalom
Félnünk kell-e attól, hogy az AI a művészet végét jelenti? Félnünk kell-e attól, hogy az AI a művészet végét jelenti? 2024.11.22 10:59

A látogatók nagy része keresztény volt, de olyanok is részt vettek a kísérletben, akik ateistának, agnosztikusnak, muszlimnak, buddhistának vagy taoistának vallották magukat. Számos témáról társalogtak a mesterséges Jézus Krisztussal, köztük érintették az igaz szerelmet, a túlvilági életet, a magány érzését, a háborút és a szenvedést a világban, Isten létezését, valamint olyan kérdéseket, mint a katolikus egyházban történt szexuális visszaélések vagy az egyház homoszexualitással kapcsolatos álláspontja, de a riportból nem derül ki, hogy az avatárnak mi volt a válasza ezekre a kérdésekre. 

A Guardian beszámolója arról ír, hogy voltak, akik kritikával illették a kísérletet. Egy helyi riporter szerint a válaszok „elcsépeltek és ismétlődők voltak, illetve naptárba illő klisékre emlékeztették”. Marco Schmid, a projektben részt vevő teológus szerint a kísérlet az egyházi közösség egyes tagjait is zavarta: a katolikus kollégák tiltakoztak a gyóntatószék használata ellen, míg a protestánsok zokon vették, hogy az installáció ilyen módon ábrázolja Jézus Krisztust.

Nem ez az első alkalom, hogy az egyházban foglalkoznak a mesterséges intelligencia kérdéskörével. A Vatikán saját MI-szakértőt nevezett ki a ferences rend egyik szerzetesének személyében, míg egy bajorországi evangélikus templomban tavaly chatbot által tartott prédikációkat tartottak. Ferenc pápa idei éves békeüzenetében nemzetközi szerződést szorgalmazott a mesterséges intelligencia etikus használatával kapcsolatban.