Cikksorozatunkban sorra vesszük a múlt és jelenkor igazi divatdiktárorait. Ezúttal a 70-es évek divatikonjait mutatjuk be, akiknek emlékezetes szettjeit évek, sőt évtizedek múlva is emlegetjük.
Diana Ross
1970-ben kilépett a Supremes trióból és még abban az évben bemutatta szólóalbumát, így megszületett az évtized egyik legnagyobb szupersztárja. Csillogó, extravagáns stílusa pontosan olyan, amire e szó hallatán asszociálunk.
Diane von Furstenberg
Diane von Furstenberg pont olyan mesébe illő életet él, amilyenről gyerekként a Barbie - A Hercegnő és a Koldus megnézése után sokan álmodoztunk.1969-ben feleségül ment első férjéhez, Prince Egon von Fürstenberg herceghez, akinek támogatásával 1970-ben elindította saját nevével fémjelzett márkáját. Három évvel később piacra dobta a wrap-ruhát, mely tulajdonképpen az átlapolt köntös jóval sikkesebb verziója. A divattervező egyébként ugyancsak oszlopos tagja volt a Studio 54 állandó vendégkörének, nem kisebb nevekkel mulatott, mint Andy Warhol és Bianca Jagger.
Olivia Newton-John
Az ausztrál színésznő a Grease című musicalban az 50-es évek uszkárszoknyáiban ropta John Travoltával, személyes stílusa ettől az ártatlan külsőtől nem is állhatna távolabb. Elvégre két évtizeddel később ezek a szoknyák elég ódivatúnak számítottak, ráadásul 29 éves nőként alakította a tizenéves Sandyt. Maxiruháiban, trapéznadrágjaiban, harangujjú felsőiben és hosszú csizmáiban tökéletesen megtestesítette a kor szellemiségét.
Mick Jagger
A Rolling Stones énekese nemcsak rocksztár, hanem a férfidivat formabontó figurája is. Androgün, uniszex stílusába minden önkifejezési eszköz belefért, amit heteronormatív elvek szerint szerveződő társadalmunk nőiesnek tart.
Cher
Az énekesnő, akiknek életét külön cikkben taglaltuk, karakán személyisége extravagáns stílusán is tükröződik. Saját korát meghaladva törte meg a társadalmi elvárásokat csillogó, áttetsző, hasat villantó és testhez simuló kezeslábasaival. Bevállalós énje és kendőzetlen önkifejezésmódja is közrejátszhatott abban, hogy hamar Bob Mackie múzsája lett, aki 1971-től tervezte az énekesnő The Sonny & Cher Comedy Hour-ban viselt fellépőruháit, és a mai napig elválaszthatatlan barátok.
Shelley Duvall
Hatalmas szemeivel Shelley Duvall színésznő az első igazi scream queenként szerzett nevet magának a filmiparban. Hatását nemcsak a TikTok-trendek igazolják – Hello, I'm Shelley Duvall –, Porter Grey amerikai tervezőt a színésznő A ragyogásban nyújtott alakítása ihlette.
Donna Summer
Nem hiába nevezik ma is a diszkó királynőjének. A drámai tollkabátok, csillogó köpenyek és mélyen dekoltált body-k tovább fokozták lehengerlő hangját és kiállását.
Anita Pallenberg
Az első igazi groupie-ként írta be magát a poptörténelembe és akkoriban az „ördögi glamourt” képviselte, legalábbis barátnője, Marianne Faithfull szerint. A 70-es években azonban a tollboákat és szarvasbőr kabátokat a lazább szatén darabok, kaftánok és lengőszoknyák váltották fel. Az 1990-es években a londoni Central Saint Martinsban szerzett diplomát divat és textiltervezés szakon, azonban túlságosan gyilkosnak és kegyetlennek találta a divatszakmát, így nem folytatta divattervezői pályafutását.
Keith Richards
A Rolling Stones gitárosa és dalszerzőjeként barátjával és zenésztársával, Mick Jaggerrel együtt formálta át a popkultúrát. Anita Pallenberggel az évtized legstílusosabb sztárpárját alkották, de a zenész lezseren megkötött sáljaival és köldökig kigombolt felsőivel önmagában is figyelemreméltó jelenség volt.
Divine
A hetvenes évek meghatározó előadóművésze, akiről A kis hableányUrsuláját mintázták, volt az első popkultúrába olvadó drag queen. Mondhatni, Divine futott, hogy RuPaul szárnyalhasson. A Pink Flamingos című horror-komédiában viselt összeállítása ma olyan alkotókat inspirál, mint Chappell Roan.
Stevie Nicks
A 1970-es években mindenki, napjainkban pedig minden TikTok-on praktizáló csakratisztító asztrológus a Fleetwood Mac énekesnője akart lenni. Nemcsak egyedi hangszíne, hanem boho stílusa miatt is, melyet igen gyatra módon a Coachella és a Shein is megpróbált magáévá tenni. Hosszú göndör haja, kendői, vaskos csizmái, hangsúlyos ékszerei és csipkés kendői amolyan hippi varázslónőt idéznek.
Bianca Jagger
A nicaraguai emberi jogi aktivista és egykori színésznő 1971-ben egy Tommy Nutter tervezte fehér öltönyében ment férjhez a Rolling Stones énekeséhez, Mick Jaggerhez. Már pusztán ezért a szabályszegő döntésért megérdemli, hogy az évtized legnagyobb divatikonjai közé soroljuk, de Jaggert ezek után is kockázatvállalás jellemezte. A turbánok, kendők és csőtopok királynője nem hiába volt Halston múzsája.
Farrah Fawcett
A szemérmesen begombolt ingektől kezdve a magas derekú farmernadrágokig a 70-es évek megannyi trendjét a színésznőnek köszönhetjük. Az eredeti Charlie Angyalai című sorozat sztárja volt az első híresség, akinek frizurája popkulturális jelenség lett. A „Farrah Flick” azóta is a 70-es évek szimbólumának tekinthető.
Liza Minnelli
A színésznő, akit a csillogás és a színpadi jelenlét szinonimájaként emlegetünk. Minnelli az 1972-es Caberet-val robbant be a köztudatba később védjegyévé váló drámai, szemhangsúlyos sminkjével és szív alakú arcot imitáló bob frizurájával.
Jerry Hall
Jerry Hall 16 évesen tört be a 70-es évek divatvilágába és szinte azonnal belevetette magát a Studio 54 káoszába. Tulajdonképpen ő az első igazi "magas szőke bombázó", mely a divatipar megkedveltebb archetípusa lett. Mick Jaggerrel majdnem két évtizedig alkottak egy párt, és négy gyermekük született.
Iman
Halston, Gianni Versace, Calvin Klein, Issey Miyake és Donna Karan mind megveszett szomáliai modellért, miután 1976-ban életében először szerepelt a Vogue címlapján. A szupermodellt manapság inkább David Bowie özvegyeként emlegetik, holott ennél sokkal fontosabb, hogy nélküle egyetlen divatbemutató sem valósulhatott meg sem a 70-es években, sem egy évtizeddel később.