Új cikksorozatunkban sorra vesszük a múlt és jelenkor igazi divatdiktárorait. Cikkünkben a 80-es évek divatikonjait mutatjuk be, akiknek emlékezetes szettjeit évek, sőt évtizedek múlva is emlegetjük.
Boy George
Boy George (polgári nevén George O'Dowd) a '80-as évek brit popzenéjének arca volt. A Culture Club énekeseként nagyban hozzájárult a New Romantic mozgalomhoz, az pedig aligha szorul magyarázatra, hogy egyedi öltözködési stílusa hogyan járult hozzá popkulturális státuszához. A korszak nagy hatású alakja maradt. A raszta tincsek, a különleges kalapok, a draget idéző smink és a nagy kabátok voltak a védjegyei, amelyek megkülönböztették őt valamennyi popzenésztől.
Jane Fonda
Fonda a szó minden értelmében ikon és okkal tekint rá több generáció példaképként. Politikai és környezetvédő aktivista, feminista, az LMBTQ+ jogok szószólója, író, fitness edző és színésznő. Bárhol fordult meg, mindig a nagy, széles vállú blézerek, hatalmas fülbevalók, derékövek és a sportruházat bajnokaként jelent meg. De valamennyi csodás megjelenésénél fontosabb, milyen állhatatos harcot vív ma is az emberi jogokért.
George Michael
Miután a WHAM!-nak leáldozott és George szólóba kezdett, előkerült a napszemüveg, a fehér póló, a szakadt farmer és a bőrszerkó, és megszületett a stílusikon.
Michael Jackson
A pop királyát a 2019-es gyerekmolesztálási botrány kirobbanása óta kevésbé szívesen emlegetik ikonként. Mielőtt a kétrészes Leaving Neverland című dokumentumfilmben a két szexuálisan bántalmazott férfi nyilvánosság elé állt volna, Jackson szó szerint ragyogott kristályos kesztyűiben, ingjeiben és dzsekijeiben.
Joan Jett
Mielőtt a Joan Jett and the Blackhearts és a The Runways énekesnője letette volna védjegyét a farmer, bandapóló, bőrdzseki isteni triásza mellett, megannyi csillogó, válltöméses és szegecses szettel megajándékozta közönségét.
Sheena Easton
A 80-as évek manifesztációja: elméletben viselhetetlen összeállításai a valóságban végül mind értelmet nyertek.
Lisa Bonet
Nos, volt kitől örökölnie stílusérzékét Zoe Kravitznek. A 80-as években édesanyja, Lisa, a The Cosby Show sztárjaként robbant be a köztudatba, és az évtized meghatározó göndör ikonja lett.
Debbie Harry (Blondie)
Debby Harry a 80-as évek leghíresebb szőke ikonja lett a Blondie énekesnőjeként, mely Amerika válasza volt a brit Sex Pistolsra. A hidrogén-peroxiddal kíméletlenül kiszőkített haj általa érte el a kultikus státuszt, így a szakítás utáni frizuraváltások elsődleges inspirációja lett.
Prince
Prince nemcsak a zene arisztokratája, hanem a genderfluid öltözködés királya volt. A feminin és maszkulin ruházat buja egyvelegében, tollboákban, magas nyakú fodros ingekben, szoknyában, szépségpöttyel az arcán.
Madonna
Az olasz-amerikai énekesnő/táncosnő a 80-as évek elején alkotta meg az első védjegyeit. Hatására tömegesen jelentek meg a csipkés ujjatlan kesztyűt, ¾ hosszú fekete leggingset, rara-szoknyát, szépségpöttyöket és statement pólókat viselő fiatalok.
Cyndi Lauper
Cyndi védjegye a hatalmas nagy vörös haj lett, de bizonyára feltupírozott szőke haját is mérgező mennyiségű hajlakkal rögzítette. Az énekesnő egymagában megtestesítette a 80-as évekbeli campet a szédítően színes, mintás ruháival.
Iman
Az évtized szupermodelljét manapság inkább David Bowie özvegyeként emlegetik, holott ennél sokkal fontosabb, hogy a szomáliai modell nélkül egyetlen divatbemutató sem valósulhatott meg. Versace, Bob Mackie, Chanel, hogy csak párat említsük az érte epekedő divatházak közül.