Egyre többen fordulnak a calisthenics felé, aminek elég sok oka lehet. Utánajártunk, miért lehet ennyire vonzó, és miért éri meg a saját testsúlyos edzés.
Mielőtt a címen felháborodva leírnád: tudjuk. Egyrészt, hogy genetika, másrészt, hogy a te nagyapád még kétkezi munkával erősített, mert nem volt olyan nyápic belpesti kis k*csög, mint mi másra lehetősége. A címmel inkább csak azt szerettük volna jelezni, hogy mint a divat, úgy a különböző edzéstrendek is ciklikusak, és ezen a téren is vissza-visszaköszönnek azok az egyszerű módszerek, amik a konditermek elterjedése előtt voltak jellemzőek. Egyre többen fordulnak a saját testsúlyos edzés, trendibb nevén a calisthenics felé, és abban a szakértők is egyetértenek, hogy az old-school edzésforma népszerűsége felfelé ívelőben van.
Úgy érzem, a technológia annyira kitölti az életünket, az emberek megpróbálnak visszatérni az alapokhoz
– fogalmaz a GQ-nak Danielle Coleman, a Pvolve szakmai igazgatója. „A könnyű hozzáférés korában az emberek a gyors és kényelmes dolgokat keresik, és azt hiszem, ez az egyik dolog, ami miatt a calisthenics felé fordulnak.”
De miért ilyen hasznos a saját testsúlyos edzés?
Csinálhatod bárhol, bármikor
A konzisztencia fenntartásának egyik fő akadályozója, ha az eszköz- vagy időhiány, esetleg a távolság közéd és az edzés közé áll. A saját testsúlyos edzés azért is kitűnő választás, mert ezek a tényezők nem szeghetik kedved, hiszen a saját szobádban is csinálhatod őket, akár eszközök nélkül.
A hozzáférhetőséget emeli ki Kirk Myers, a Dogpund alapítója is, aki olyan ügyfelek számára készít edzésterveket, mint Taylor Swift, Jacob Elordi vagy Tom Holland.
Amikor olyan emberekkel dolgozom, akik sokat utaznak, akkor a minimalistább dolgokat részesítem előnyben, amelyeket nemcsak edzőteremben végezhetnek, hanem akkor is, amikor úton vannak, és ennek nagy része a calisthenics kategóriájába sorolható
– mondja Myers, aki szerint tényleg bárhol végezhetőek ezek a gyakorlatok. Ugyanakkor érdemes arra törekedni, hogy a szabadban csináljuk őket. A kutatások egyértelműsítik, hogy a kint végzett testmozgás nemcsak az edzés közben érzékelt megterhelést csökkentheti, hanem a mindennapi életben is segíthet a stressz csökkentésében, a hangulat javításában és az önbecsülés növelésében.
Eszközök nélkül is lehet fejlődést elérni
A haladás edzőtermi környezetben általában azt jelenti, hogy nehezebb súlyzót veszel fel. A saját testsúlyosban ennél kreatívabbnak kell lenned. Lehet, hogy nem olyan egyszerű, mint rárakni még egy tárcsát a rúdra, de ha jól csinálod, plusz erőnléttel és holisztikusabb izomfejlesztéssel jár.
Vannak hatékony módjai annak, hogy egy gyakorlatot a fittségi szintednek és céljaidnak megfelelően skálázz. „Az egyik változó, amivel szeretek játszani, az a tempó” – mondja Coleman. „Ha fekvőtámaszra gondolsz, ahelyett, hogy csak le és fel mennél, kipróbálhatsz egy lassabb tempót, például 3-4 másodpercet veszel igénybe, hogy leereszd a tested. Vagy csinálhatsz robbanékony tapsolós fekvőtámaszokat. A különböző tempókkal igazán fel tudod tüzelni az izomrostokat”.
Másik lehetőség a tempó mellett változtatni a formulán. Például, ha minden nap ugyanazt a fekvőtámaszt csinálod, variálj rajta úgy, hogy kipróbálod a szűk, a széles vagy fordított fogású fekvőt, ezek mind-mind más izmokat helyeznek fókuszba, és segítenek, hogy a tested egésze fejlődni tudjon.
A kutatások szerint az a lefontosabb, hogy közelítsd meg a saját maximumodat, súrold és told kifelé a határaidat, ez a hozzáállás a tested esztétikáján is hamarabb meglátszik majd, mint az, hogy mennyivel nyomsz vagy milyen gyakorlatokat végzel.
A calisthenics hozzájárul, hogy más edzéstípusokat is kimaxolj
Már önmagában is tök sok mindent lehet elérni a saját testsúlyos edzéssel, de legalább ekkora érv mellette, hogy boostolni tudja a teljesítményedet más edzésformákban is, legyen szó futásról vagy súlyzós kondizásról.
A funkcionalitása miatt átkonvertálható bármely más edzésstílusra, amit nyomhatsz
– fogalmaz Coleman, hozzátéve, hogy a calisthenics funkcionalitása abban rejlik, hogy olyan összetett mozgásokat végzel, amelyek egyszerre sok különböző izomcsoportot mozgatnak meg. Az erőnlét mellett segíthet még a stabilitásod és a mozgékonyságod építésében is.
A másik ok, amiért a saját testsúlyos edzés olyan jól alkalmazható a különböző edzésstílusok és sportágak között, az az, hogy a core (törzs-) izomzatod nagyjából állandóan aktív. És mivel a törzsizomzatod minden más sportágban használatos, egyszer csak arra leszel figyelmes, hogy a calisthenics boostolta a teljesítményedet minden másban, például, hogy sokkal később pukkadsz ki futás közben, vagy sokkal többet bírsz a kondiban.