Szerbiában már hónapok óta diákok tüntetnek a regnáló hatalom ellen. A rendőrség most új módszert használt a tömegoszlatásra: de mi az a hangágyú, vagyis LRAD?
Szerbiában több mint négy hónapja tüntetések zajlanak: a megmozdulások apropóját az újvidéki tragédia adta, mikor a vajdasági város frissen felújított vasútállomásának teteje 2024. november elsején beomlott, 15 ember halálát okozva. A felújítás a régóta rossz állapotban lévő tetőszerkezetet nem érintette; a tragédiát megelőző napokban több bejelentés is érkezett az állomásvezetéshez a tetőszerkezet által okozott balesetveszélyről. Végül megtörtént a tragédia, és a szerb diákok és értelmiségiek a kormányzat hanyagságát és nemtörődömségét okolták azért, hogy a nyilvánvalóan veszélyes szerkezet életeket oltott ki. November 3-án több ezren vonultak az utcára a szerb fővárosban, Belgrádban; az elkövetkező hetekben a tüntetések országszerte elterjedtek. A tüntetők immár nemcsak az újvidéki tragédia miatti dühüknek adnak hangot, hanem a hosszú évek óta regnáló kormányzat több hiányosságát is szóvá teszik.
Március 15-én este is nagyszabású tüntetéseket tartottak a szerb fővárosban: a felvételek tanúsága és tüntetők beszámolói szerint ekkor került sor az LRAD tömegoszlató eszközként való bevetésére. A szerb kormány azóta sem hajlandó elismerni a hangágyú használatát. Az ide linkelt Youtube-felvételen azonban láthatjuk, amint a tüntetők tömege egy váratlan, erős hang hatására pánikszerűen oszlik széjjel.

A tengeri használatra készült, tüntetők ellen használják: ez az LRAD
Az LRAD, vagyis long-range acoustic device (nagy hatótávolságú hangeszköz, de esetenként hangágyúnak is nevezik) tulajdonképpen egy rendkívül erős hangosbeszélő: sokszor ennek megfelelően nem tömegoszlatási, hanem tájékoztatási céllal használják tömegrendezvényeken vagy a tengeren. Eredetileg az amerikai haditengerészet számára készült, hogy hajóik akkor is kapcsolatba tudjanak lépni más vízi járművekkel, ha azok nem képesek vagy nem hajlandóak a rádiós kapcsolatfelvételre.
Az LRAD megalkotásának apropóját egy váratlan és gyászosan elsült terrortámadás adta: 2000. október 12-én Jemenben az al-Kaida öngyilkos merénylői egy csónakot kormányoztak az amerikai USS Cole mellé, majd felrobbantották azt. A robbanás 17 katona halálát okozta, és további 37-et sebesített meg. Ekkoriban az amerikai hadsereg ökölszabálya a „nem lövünk, ameddig nem lőnek ránk” volt: rádión próbálták felvenni a kapcsolatot a kishajóval, de mivel nem jártak sikerrel, nem tudták megerősíteni annak szándékait, ugyanakkor a kommunikáció hiánya miatt nem is avatkozhattak közbe. Az LRAD-eket emiatt rendszeresítették több haditengerészet hajóin: így, ha egy közeledő hajó elutasítja a rádiós kapcsolatfelvételt, ezzel a nagy hatótávolságú hangosbeszélővel figyelmeztetik, hogy tartsa a távolságot. (És amennyiben nem tartja, annyiban fenyegetésnek tekintik a közeledést, tehát lőhetnek.)
Amellett, hogy a tengeren is sokszor használják, az LRAD tömegoszlató eszközként is egyre elterjedtebbé vált az elmúlt években.

Hang a pokolból: hogyan működik?
Az LRAD különlegessége abban áll, hogy a hagyományos hangosbeszélőkkel ellentétben nem minden irányba, hanem egy, fókuszált területre sugározza a hangot. Maximum hangereje elérheti vagy akár meg is haladhatja a 135 decibelt: összehasonlításképp egy felszállni készülő repülőgép hajtóművének hangereje 30 méterről 150 decibel. 120 decibel esetén már erős fájdalmat érzünk, 160 decibelnél átszakad a dobhártya, a 170 decibel feletti hangerősség pedig már tüdőembóliát, tüdőzúzódást, vagy a tüdő összeesését is okozhatja. Ezek mind életveszélyes állapotok – egy ilyen erős hang gyakorlatilag olyan hatással lehet egy emberre, mintha elütötte volna egy autó. (240 decibel felett a fejünk is felrobbanhat, ilyenre azonban sem az LRAD, sem más egyéb, Földön megtalálható természetes vagy ember által előidézett hang nem képes.)
Az LRAD tehát kisebb kellemetlenségeken túl komoly sérüléseket okozhat: akár 300 méter távolságban is maradandó halláskárosodást szenvedhetünk miatta. A természetellenesen erős hanghatásnak egyéb fizikai következményei is lehetnek: az érintettek pánikot, szédülést és hányingert tapasztalhatnak.
„Békés és csöndes volt minden, aztán egyszer csak hallottunk valamit, amit nem láttunk... mintha maga a hang robogott volna felénk” – mondta Ivana Ilic Sunderic szerb tüntető a hangágyú március 15-i használatát követően. „Az emberek az út széle felé rohantak, mert azt hitték, hogy valami feléjük tart az út közepén. Egy fojtott hangot hallottunk, csupán 2-3 másodpercig tartott, de nagyon szokatlan és ijesztő volt, mintha egyenesen a pokolból jött volna.” Sasa Cvrkovic, a tüntetések 23 éves résztvevője pedig egy fölöttük elszálló repülőgéphez hasonlította a hangot, hozzátéve, hogy az tömegpánikot okozott a tüntetők között. „Egy fiatal srác eltörte a lábát mellettem” – mondta. Másnap szédült, tette hozzá, Ivana Sunderic pedig furcsa nyomást érzett a fejében.
Az LRAD azonban nemcsak pánikot és halláskárosodást okozhat: a hanghullámok könnyedén megzavarhatják bizonyos egészségügyi segédeszközök, például a hallókészülékek működését is. Egészségügyi szakemberek szerint kevés teszt és kutatás áll rendelkezésre az LRAD potenciális veszélyeiről, ezért több platformon is ellenzik a használatát olyan környezetben, ahol civilek tartózkodhatnak.
Vízen és földön is elterjedt a használata
Az LRAD-et eredeti rendeltetésének megfelelően rendszeresen használják a tengeri közlekedésben; nemcsak a haditengerészeteknél, hanem egyes polgári hajókon is megtaláljuk ezt az eszközt. Főként azok a teher- és utasszállító óceánjárók fegyverkeznek fel vele, melyek kalózveszélyes területeken haladnak keresztül; de például a japán bálnavadász-flottánál is bevetésre került már hangágyú a Sea Shepherd környezetvédő szervezet ellen, akik a Déli-óceánon próbálták megzavarni a bálnavadászatot.
Ahogy a szerb példa is mutatja, az LRAD tömegoszlató eszközként is elterjedt. Az Egyesült Államokban már annyira megszokott a használata egy-egy nagyobb tüntetésen, hogy az ezekről szóló hírek nem is emelik ki külön az LRAD-ek jelenlétét. Európában sem ez volt az első eset, hogy a rendőrség hangágyút használt: Spanyolországban és Lengyelországban a koronavírus miatti lezárások alatt a rendőrök hangosbemondóként használták őket, és ezzel figyelmeztették a lakosságot a szabályok betartására. Tüntetéseken is előfordult már az LRAD: Csehországban már bevándorlásellenes tüntetők és focihuligánok ellen is bevetették. Szerbiában azért keltett ekkora felzúdulást a használata, mivel a szerb törvények elviekben tiltják a hangfegyverek tömegoszlatásra való használatát.

Az LRAD emellett nem csak embertömegek megzavarására alkalmas: reptereken is gyakran igénybe veszik a hangágyúk segítségét arra, hogy madárrajokat riasszanak el a le- és felszállópályákról.
Mit tehetsz, ha hangágyúval találod magad szembe?
Jelen tudásunk szerint a magyar rendőrség nem rendelkezik hangfegyverrel, illetve nem is tervezi azok vásárlását. Amennyiben mégis olyan helyzetbe kerülnénk, hogy hangágyút vetnének be egy eseményen, amin jelen vagyunk, több dolgot is tehetünk, hogy minimalizáljuk a diszkomfortot és a veszélyt.
Az LRAD működése – mint ahogy már korábban írtuk – annyiban tér el egy hangosbemondótól, hogy a hangot nem többfelé, hanem egy, erősen koncentrált irányba sugározza. Tehát, ha gyorsan kikerülünk a hanghullám irányából, nagyban csökkentjük a kitettségünket. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy előre- vagy hátramenekülés helyett oldalirányba érdemes mozogni, mint ahogy a szerb tüntetők teszik a videófelvételen. Emellett, ha valamilyen tereptárgy (például fal vagy autó) mögé bújunk, azzal is sokat segíthetünk a helyzetünkön.
Bizonyos segédeszközök is hasznunkra válhatnak, ha hangágyú hatásának vagyunk kitéve. A fentebbi videóban részletesen bemutatják, milyen tárgyak a leghasznosabbak a védekezés során. Egy egyszerű füldugó nagyjából 20-30 decibelt képes kiszűrni: ez jelen helyzetben nem sok, ugyanakkor mégis segíthet elkerülni a fizikai fájdalmat és a maradandó halláskárosodást. Egy fejhallgató még ennél is jobb megoldás lehet. Az elektromos ipari fülvédőkkel azonban érdemes vigyázni, hiszen a teszt tanúsága szerint az elektromosság ahelyett, hogy csökkentené, még fel is erősítheti az LRAD hangját. A teszten a legjobban a rendőrség által is használt plexiüvegek vizsgáztak, az azonban nem valószínű, hogy minden békés tüntető otthonában lapul egy kósza plexipajzs.