ma 2024.12.20 15:51
Olvasási idő 1:04
Szécsi Krisztián

Újraindítja a maláj kormány a 10 éve eltűnt Boeing 777-es keresését

TÁRSADALOM ELTŰNÉSEK REPÜLÉS REPÜLŐJÁRAT

A modernkori repülés talán legnagyobb rejtélyére tíz év alatt sem derült fény. Az Ocean Infinity fogja a vízalatti keresést vezetni, akiket már 2018-ban megbíztak a jármű felkutatásával, ám akkor nem jártak szerencsével.

 A maláj kormány folytatja a 10 évvel ezelőtt eltűnt Malaysia Airlines MH370-es utasszállító repülőgép keresését, írja a BBC. A repülőgép 2014 márciusában vált köddé, miközben 239 emberrel a fedélzetén Kuala Lumpurból Pekingbe tartott. Az eset a modernkori repülés egyik legnagyobb megoldatlan rejtélye maradt.

A Boeing 777-es roncsainak felkutatására tett erőfeszítések az évek során elakadtak, és a gép fedélzeten tartózkodók családjainak százait kísérti még mindig a tragédia emléke. December 20-án Anthony Loke malajziai közlekedési miniszter azt mondta, hogy a kormány „elvi döntést hozott” egy 70 millió dolláros megállapodásról az Ocean Infinity amerikai székhelyű tengeri kutatócéggel, hogy megtalálják a 10 éve eltűnt repülőgép maradványait. A cég sikerdíjas megegyezésben dolgozik, vagyis csak abban az esetben kapja meg a szerződésben is rögzített összeget, ha a projekt sikerrel jár. 

A Malaysia Airlines MH370 roncsait eltűnése után még három évig keresték. Az Ocean Infinity 2018-ban kapta első megbízását, hogy kutassa fel a járművet, akkor azonban nem találtak semmit. A mostani keresés alatt az Indiai-óceán déli részének megközelítőlegesen 15 ezer négyzetkilométeres részét kutatják át. A korábbi elemzések alapján is úgy gondolták, hogy abban a régióban lehetnek a gép maradványai. Miután a tragédia napvilágot látott összeesküvés-elméletek sokasága kapott szárnyra, kezdve attól, hogy a pilóták öngyilkosági szándékától, odáig, hogy katonai erők lőhették le a járművet. Egy a repülőgép eltűnésével kapcsolatos vizsgálat 2018-ban azt állapította meg, a jármű irányítását valószínűleg szándékosan manipulálták, hogy eltérítsék az útiránytól, de nem vontak le következtetéseket arra vonatkozóan, hogy ki állhatott emögött. A nyomozók akkor azt mondták, hogy „a válasz csak akkor lehet végleges, ha megtalálják a roncsokat”.

Az eltűnt maláj gép történetéről az eset 10 éves évfordulóján mi is írtunk, amit itt tudtok elolvasni.