A #WomenInMaleFields azokat a sztereotip viselkedési formákat karikírozza, amiket a nők romantikus kapcsolataikban, vagy a munkahelyükön tapasztaltak meg férfitársaiktól, akiktől meg is érkezett a gúnyos válasz, #MenInFemaleFields hashtag alatt.
Vírusszerűen terjed a neten a #WomenInMaleFields trend, ami főleg férfiaknak tulajdonított attitűdöket – például érzelmi elérhetetlenség, vagy nehézség egy kapcsolat definiálásával – parodizálnak. A tartalomgyártók Nicki MinajAnaconda című dalára tartanak görbe tükröt a férfitársadalom érzéketlenebb felének, szövegesen megjelenítve azokat a mérgező viselkedésformákat, amiket randijaik alatt vagy a munkahelyükön tapasztaltak meg, belengetve a költői kérdést, hogy mi lenne, ha ők viselkednénk hasonlóan.
A sztereotip tartalmak egy (tragi)komikusan eltúlzott szerepcserét vázolnak fel, az alábbihoz hasonló szövegekkel:
Sírt az ágyban, ezért rávágtam, hogy »már megint itt tartunk«, majd átfordultam a másik oldalamra és elaludtam
– írta Marla Fritz tartalomgyártó.
Volt, aki a ghostingolással viccelődött: „Úgy terveztem, hogy este 7-kor találkozom vele, ezért este 6-kor kikapcsoltam a telefonomat”.
Néhány videó a romantikus kapcsolatokban vagy randin tapasztalt sérelmek helyett a munkahelyen megélt negatív megkülönböztetést és toxikus dinamikát ábrázolja.
„Bejött műtősruhában, és úgy mutatkozott be, mint rezidens orvos, én pedig úgy raktam le a telefont, hogy »várj, megjött a nővér« ” – írja az egyik felhasználó, nyakában egy sztetoszkóppal.
MenInFemaleFields
A #WomenInMaleFields trend arra inspirálta a férfiakat, hogy ők is bekapcsolódjanak a diskurzusba, megfordítsák a forgatókönyvet, és előrukkoljanak saját, „MenInFemaleFields” videóikkal. A trend olyan mintákat parodizál, amiket a társadalom jellemzően a nőknek tulajdonít, ehhez hasonló szövegekkel:
„Amikor rossz napom van, veszekedést kezdeményezek, mert vitatkozni támad kedvem”.
Vagy „rajtakaptam, hogy megcsal, ezért sírni kezdtem, és a csillagjegyemet okoltam".
Felmerülhet, nem káros-e, hogy ezek a tartalmak tovább erősítik és újratermelik ezeket a mélyen gyökerező sztereotípiákat, miszerint például a nők túl érzelmesek, a férfiak pedig érzelmileg megközelíthetetlenek. A témával foglalkozó PhD-kutató, Dalla-Camina a Newsweeknek elmondta: szerinte destruktív, ha ezek a trendek gúnyos és dühös formát öltenek, de okosan tálalva felhívhatják a figyelmet az egyes nemek által tapasztalt problematikus viselkedések létezésére, és sorsközösséget, „nem csak velem történt meg“ érzést hozhat a nők vagy férfiak csoportjába.
Szerinte pozitívum lehet, hogy ezek a tartalmak szélesebb körben szembesítenek társadalmi struktúrákkal és elvárásokkal, amik a viselkedésünket alakíthatják egy romantikus kapcsolatban vagy akár a munkahelyen, és arra késztethetik az embert, hogy megkérdőjelezze ezeket a normákat, egészségesebb, méltányosabb kapcsolatokat létrehozva.
„Arra kell ösztönözni az embereket, hogy gondolkodjanak el saját viselkedésükön, menjenek szembe az elavult normákkal, és álljanak ki a jó gyakorlatok mellett a munkahelyen és a magánéletünkben” – mondja, hozzátéve: lát lehetőséget abban, hogy a dinamikák feltárása és a trend generálta diskurzus pozitív, empatikusabb irányba mozdíthatja el a nagy egészet.