- terméket vagy szolgáltatást 18 éven felüliek számára
- szex, meztelenség vagy más felnőtt tartalom
- erőszakos, véres vagy arra érzékenyek számára nem megfelelő tartalom
Hámori Luca és Iman Helif ökölvívó mérkőzése rendkívül nagy társadalmi polémiát váltott ki hazánkban. Hirtelen mindenki jártasnak bizonyult biológiai kérdésekben. Ám mennyire is lehetett őszinte szívvel együttérezni Hámorival? Vélemény.
Iman Helif esete tökéletesen rámutatott, hogy 2024-ben társadalmunk még mindig abszolút inkompetens komplex – vagy mint kiderült, kevéssé komplex – társadalmi kérdések megvitatásában. S ami a legszomorúbb, bár globálisan is érdemes foglalkozni az elmúlt egy hét történéseivel, Hámori Luca közösségi médiás kontribúciójával, egyszerre áldozatként és agresszorként való szerepvállalásával elérte azt, hogy a probléma súlyosságát lokális szinten elemezzük. Na meg, hogy konklúziókat vonjuk le arról, milyen is a magyar néplélek. Vagy pontosabban, mi is lett belőle 14 év alatt.
Az össztársadalmi polémiából táplálkozó feszültség még fel is menthette volna Hámorit. Az augusztus 1-jén 46 másodperc után a mérkőzést feladó Angela Carini gyerekes viselkedése, hogy nem volt hajlandó kezet fogni a győztes algériai ökölvívó nővel, hogy a rögtön Carini oldalára álló közönség Helif társadalmi konvenciók alapján férfias külsejét forszírozta, s egy korábbi versenykizárás, mely szerint a nő testében megtalálható az Y, vagyis férfikromoszóma, egy pillanat alatt megágyazott Hámori számára, hogy egy látszólag vesztes csata előtt pozitív megerősítést nyerjen környezetétől. Hogy szeretve érezze magát, hogy kiélvezze a köré gyűrűződő nemzetközi összefogást.
Egy fiatal, mindössze 23 éves lányról van szó, hát persze, hogy meg akar ebben az érzésben mártózni. Élete első olimpiáján nem csupán egy nagy múltú sportágat képviselhet első magyar nőként, hanem egyúttal hazáját is, s olybá tűnik, az egész világ neki szurkol. Csakhogy mindez egy pillanatra sem vindikálja, a saját korábbi elképzelései ellenére sem, hogy az interneten olyan tartalmakat osszon tovább, amelyek becsmérlő, degradáló stílusban nyilatkoznak ellenfeléről. S ami végképp kétségbeejtő, hogy a nemzetközi szcénával ellentétben, ez idehaza vajmi keveseket izgatott.
Helif kontra Magyarország
Megannyi véleményvezér rettenetesen nagy elérhetőséggel és szociális hálóval pattant fel azonnal erre a társadalmi vonatra, és biztosították Hámorit támogatásukról. Tették mindezt annak ellenére, hogy Helif szinte rögtön hivatalos nyilatkozatot tett: nőnek érzi magát, nőnek született, nem identifikálja magát transzszexuálisként és vaginája van. Tették mindezt annak ellenére, hogy a NOB (Nemzetközi Olimpiai Bizottság) szabályainak megfelelően Helifnek – aki, megint csak hangsúlyozzuk, nő – minden joga megvolt ahhoz, hogy megmérkőzhessen Hámorival a 66 kilogrammos súlycsoportban. És tették mindezt annak ellenére, hogy a szóban forgó versenyt, amiről 2023-ban az elbukott hormonvizsgálatok miatt kizárták Helifet, erős orosz befolyás alatt rendezték meg, és – milyen érdekes – a szervezők, és a Nemzetközi Bokszszövetség nem közölt részleteket a vizsgálatok eredményéről. Szóval nem igazán tiszta, milyen inzultus kapcsán is kellett volna támogatni Hámorit, amikor tulajdonképpen ő, vagy PR-csapata inzultálta Helifet.
Zsinórban jöttek szembe velem a csöpögősebbnél nyálasabb patrióta írások. Hogy kinek mennyire is fontos az olimpia, mennyire tüzetesen követi a magyar csapat eredményességét, az más kérdés. Ám elfogadhatatlannak tartom, hogy a patriotizmust előtérbe tolva, követőtáboruk nemzeti érzelműségét kihasználva úgy foglalnak álláspontot, ami az elérhető információk alapján megalapozatlan, dezinformatív. De legalább Vujity Tvrtko szerint minden magyar szíve együtt dobbant Lucáéval a lány augusztus 3-i mérkőzésén. Az enyém nem.
Ám könnyű Hámorit hibáztatni, s valóban, nagyon is nehezen megbocsátható sportszerűtlensége, egy bizonyos szempontból mégis áldozat: a rendszer áldozata. Hiszen kevéssé elképzelhető, hogy hasonló félrekommunikálás vagy bármiféle hangulatkeltés megtörténhetett volna idehaza, ha a regnáló kormány 14 év alatt nem építette volna ki módszeresen a társadalmi közösségek üldöztethetőségét. A Helif-ügy hazai visszhangja azért is számít különlegesnek, mert egy füst alatt éreztette, hogy bárki büntetlenül belerúghat a nőkbe, az LMBTQ-közösségbe, és a különböző etnikumokba. Például nézzük csak meg, a magyar olimpiai csapat által megosztott Hámori-interjú alatt mi volt a top lerögzített komment Instagramon. Jegyezzük meg: kommentet csakis az adott profil kezelője rögzíthet le!
Ki tudja, mi történt. Lehet felébredt a jóérzés az oldal kezelőjében? Vagy netán a követők számon kérték az iszlamofób narratívát? Vagy a magyar olimpiai csapatnak elege lett abból, hogy a kommentszekcióban megjelentek az algériai zászlók? A videó alatti kommentelés lehetőségét kikapcsolták. A problémát tovább mélyítette Orbán Viktor reakciója is, aki a későbbi nyilatkozatok és a NOB hivatalos közleményét gyakorlatilag semmibe véve így is nemzeti hőst faragott Lucából mondva, hogy „Bravo, Luca. Mint régen az egri nők...“. Teljesen mindegy, mi az igazság, a hazai fotel-kommenthuszárok felhúztak egy narratívát, és már semmi nem fogja őket erről az útról letéríteni. Ez a modernkori Magyarország szürrealizmusa. Tények helyett dezinformáció.
1, Ha netán veszít, azt mi, magyarok, nem fogadjuk el, hiszen Helif férfi, így pedig nem egyenlő esélyekkel indultak a versenyzők. Hámori nemzeti mártírhős lesz.
2, Ám ha mégis megveri Helifet, akkor is nemzeti mártírhősként kerül be a magyar sporttörténelembe, aki egy jobbegyenessel kiterítette a nyugati buzilobbi khiméráját.
A regnáló rendszer tesz arról, hogy Hámorit a magyar sport Tóth Gabijává avanzsálja, ám, hogy az ökölvívó végül felhúzza-e a matyómintás bokszkesztyűt, az csakis az ő döntése.
Mindenesetre a tény, hogy a Magyar Ökölvívó Szakszövetség megduplázza, vagyis kiegészíti a sportoló prémiumát az olimpiai bronzérmeseknek járó összegre, sokat sejtet Hámori későbbi potenciális szerepvállalásáról is. Egyébként még sportolói körökbenbelül is igen nagy vitát váltott ki ez a döntés, hiszen a szintén ötödik helyen végző Kovács Richárd igazságtalannak ítélte a döntést, mivel Hámori egyhangú pontozással veszített Helif ellen.
Következmények egy következmények nélküli országban
Ha bárki úgy gondolná, hogy az egész ügy sokkal nagyobb médiafigyelmet kapott, mint kellett volna, igaza is lenne. Hiszen mi is lehetne annál abszurdabb, mint hogy gyakorlatilag eljutottunk arra a pontra 2024-ben, hogy egy nőnek, akinek a konvenciók alapján, és a beteges társadalmi fetisizmusok mentén kevéssé nőies a megjelenése, csakis férfi lehet? Hogy ha sportoló, és sikeres szakmájában, csakis férfi lehet? Ám a banalitáson túl a következmények is érezhetők hazai színtéren.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Háttér Társaság egyik önkéntese, aki neve elhallgatását kéri, elmondta lapunknak, hogy a szervezet belsős körlevélben kiemelt elővigyázatosságot kért dolgozóitól. Miután a társaság szót emelt a Helifet ért teljesen értelmetlen transzfób verbális abúzus ellen, a Gerilla nevezetű radikális jobboldali Telegram-csoport lincselésre buzdította a beszélgetés tagjait, mintegy négyezer főt, arra hivatkozva, hogy mindazok, akik kiálltak az algériai sportoló mellett, a nők elleni erőszakot támogatják:
Igazán érdekes, hogy a jobboldal a nők elleni erőszakot kéri számon a Helif mellett kiállókon, nem mintha például nem a magyar parlament szavazott volna meg 2020-ban egy az Isztambuli Egyezményt elutasító határozatot, melynek célja egyébként pont a nők elleni és családon belüli erőszak megelőzése lett volna.
Hámori Luca rendkívül nagyot hibázott etikátlan viselkedésével, mégis úgy gondolom, hogy a megfelelő edukációval ez elkerülhető lett volna, s reméljük, hogy a jövőben hasonló botrányra már nem is lesz precedens. A módszeres társadalmi degradálás mellett tulajdonképpen az egész ügy a magyarországi oktatási rendszer, a szexuális felkészítés súlyos hiányosságaira tapintott rá, ami szabad teret engedett teljesen megalapozatlan fröcsögésnek bármiféle biológiai tudás nélkül a szexuális kisebbségek és a nőiesség milyenségéről. Ezentúl pedig arra is, hogy sokkal egyértelműbb és szigorúbb feltételeket kell szabni a sport világában. Hámori a mérkőzést követően így nyilatkozott: „Az elmúlt pár nap nehéz volt neki is és nekem is, és pont ezért szerettem volna megmutatni, hogy én tisztelettel vagyok felé és egy rossz gondolatom sincsen felé, hiszen erről az egészről nem ő tehet“. Sajnos viselkedéséért nem kért bocsánatot, azt Helif olasz ellenfelétől, Carinitől kapta meg, aki azt mondta, ha újra találkoznának, megölelné.
Az elmúlt napok viszontagságai után maga az algériai sportoló is megszólalt, az SNTV-nek adott interjújában arra kérte az embereket, hogy hagyják abba az internetes zaklatást:
Üzenem a világ minden emberének, hogy tartsák tiszteletben az olimpiai alapelveket és az olimpiai chartát, és tartózkodjanak a sportolók zaklatásától, mert ennek hatalmas hatásai vannak. Tönkreteheti az embereket, megölheti az emberek gondolatait, szellemét és elméjét. Megoszthatja az embereket. És emiatt arra kérem őket, hogy tartózkodjanak a zaklatástól.
Reméljük, hogy Helif szavait mindenki komolyan is veszi. Az olimpia az emberiség diverzitásának csúcsa: sokfélék vagyunk, mégis ugyanolyanok. Többek között valami hasonló ideológiát közvetít az öt karika szimbólumrendszere is. Öt karika, öt szín – azt mutatja, hogy a sportban csupán egyetlen esetben lehet bármi fekete-fehér: vesztettél vagy nyertél. Hámori Luca pedig vesztett.