Igazán meglepő, de ígéretesnek tűnő ötlettel próbálnák visszaszorítani a fialatok körében elkövetett öngyilkosságok számát a szigetországba.
A távolkeleti országban sajnos a mai napig komoly aggodalomra ad okot a rendkívül magas öngyilkossági ráta. A 2021-es adatok alapján megközelítőlegesen 21 ezer ember döntött amellett, hogy kioltja életét, bár sokaknak ez elenyészőnek tűnhet a a 125 milliós országban.
Bár a japán kultúrában van egyfajta tolerancia és heroikus hozzáállás az öngyilkosság felé, manapság, főleg a fiatal generációnak köszönhetően, mintha rájöttek volna az emberek, hogy csendes cinkosság helyett jobb segítő kezet nyújtani. Pont ez motiválta Jamanasi prefektúra vezetőit is, ahol már egy ideje komoly problémát jelentett a diákok körében egyre csak emelkedő, az ország teljes suicidum rátájának majdnem 5%-át elérő öngyilkosságok száma.
Mindenképpen, japánokhoz megfelelően, a háttérből és diszkréten szerettek volna szólni a diáksághoz, ezért a legkézenfekvőbbnek az tűnt, hogy segítőszándékú üzeneteiket vécépapírokra helyezik el, melyeken lelki elsősegéllyel foglalkozó szolgáltatók számai is helyet kaphattak.
Kedves olvasó, nincs rosszabb annál, mint mikor úgy teszünk, mintha minden rendben lenne, csakis valaki más kedvéért. Nem kell mindent elmondanod... de mi lenne, ha egy kicsit mégis mesélnél?
- olvasható az egyik toalettpapíron.
Hogy milyen hatással lesz ez a japán adatokra, még kérdéses, mindenesetre hasonló kezdeményezés hazánkban is hasznos lehet. Bár a 90-es évek óta jelentős csökkenést láthatunk a hazai kamaszok által elkövetett öngyilkosságok számában, a 2010-es években mégis megállt a csökkenés, sőt enyhe emelkedést látunk, ami stagnál. Magyarország európai viszonylatban a 12. helyen áll, egy mezőnyben Lettországgal, Belgiummal, az Egyesült Királysággal. A legrosszabb statisztikai adatok egyébként Izlandhoz köthetők.