2022.11.11 12:48
Olvasási idő 0:57
Szécsi Krisztián

2020 óta először történt nem- és névváltoztatás Magyarországon

2020 óta először történt nem- és névváltoztatás Magyarországon
Forrás Fotó: Erik McGregor / Contributor/ Getty Images
TÁRSADALOM LMBTQ
Érzékeny tartalom
A cikk tartalmazhat:
  • terméket vagy szolgáltatást 18 éven felüliek számára
  • szex, meztelenség vagy más felnőtt tartalom
  • erőszakos, véres vagy arra érzékenyek számára nem megfelelő tartalom
Igen, elmúltam 18 éves
És el szeretném olvasni a cikket.
Vissza a nyitóoldalraVissza

Jogi sikereket ért el a Háttér Társaság az LMBTQI embereket ellehetetlenítő törvény ellen.

Két és fél évvel a 33. § után, melynek értelmében Magyarországon a transz- és interszexuális emberek nem élhetnek tovább a nem- és névváltoztatás jogával, a Háttér Társaság két esetben most sikerrel járt.

A 2020-as törvénymódosítás nem csupán jogkorlátozónak, de még jogsértőnek is bizonyult, minekután, a Háttér Társaság jogi munkájának köszönhetően, az Alkotmány Bíróság (AB) 2021 tavaszán alkotmány-ellenesnek ítélte meg a törvény hatálybalépése előtt visszamenőlegesen is elutasítani a nem- és névváltoztatással kapcsolatos beadott kérelmeket. 

Az AB döntése után, Budapest Főváros Kormányhivatala további egy évig küzdött annak érdekében, hogy ne kelljen elfogadniuk a 33.§ előtt felterjesztett kérvényeket, de végül a hosszas bürokratikus eljárások ellenére, a héten mégis megtörtént két esetben az anyakönyvbe való név és nemváltoztatás átvezetése. 

„Hatalmas siker, hogy a BFKH végre elbírálta két ügyfelük kérelmekét és utasította az anyakönyvvezetőket a nem- és névváltoztatás átvezetésére. (...) Minden embernek elidegeníthetetlen joga van az önazonosságát kifejező saját névhez - ezt a mai Alkotmánybíróság mondta ki 2018-ban. Az Alaptörvényben védett egyenlő emberi méltóság joga alapján nemcsak a név, hanem a nem megváltoztatásához is joga van a transznemű embereknek. Nagyon boldogok vagyunk, hogy két transz ember hamarosan már olyan iratokkal élheti a mindennapjait, amelyek tükrözik az identitásukat”, nyilatkozta a Háttér Társaság Jogi Programjának munkatársa Dr. Polgári Eszter.

A Háttér Társaság Magyarország 2000 óta nyújt ingyenes jogi segítséget elsősorban az LMBTQI társadalmi csoporton belül azoknak, akiket bármiféle negatív megkülönböztetés, zaklatás vagy bántalmazás ér. Ha te is akármilyen kirekesztést tapasztalsz szexuális orientációd miatt, vedd fel a civil szervezettel a kapcsolatot!