ma 2025.5.12 10:02
Olvasási idő 3:38
Kazár Zalán Kristóf

Kevesen tudják, de ezt a 8 hollywoodi gigafilmet Magyarországon forgatták

Kevesen tudják, de ezt a 8 hollywoodi gigafilmet Magyarországon forgatták
Forrás Takács Eszter Art Director
FILMEK + SOROZATOK A BRUTALISTA DONALD TRUMP FILMGYÁRTÁS FLORENCE PUGH

Az utóbbi évtizedben jó néhány hollywoodi sikerfilm készült Magyarországon, ezekből szemezgetünk most.

Előszeretettel forgatnak Magyarországon a nagy hollywoodi produkciók, filmstúdiók, több okból is. Jelentős a pénzügyi faktor – olcsóbb a munkaerő, a helyszínbérlés, szerencsésebbek az adózási feltételek. Legalábbis eddig így volt. Mi is írtunk arról, hogy Donald Trump durván megadóztatná az USA-n kívül gyártott produkciókat. A magyar filmgyártásnak ijesztő lehet ez a hír, hiszen számos gigaprodukció választja otthonául kis hazánkat.

Az utóbbi évtizedben különösen, Amerikához képest sokkal kedvezőbb áron, mégis világszínvonalú technikával, profi szakértőkkel lehet itt dolgozni – elég, ha a fóti, a Korda vagy az Origo filmstúdiókat említjük. Szimbiotikus együttműködés ez, hiszen ők megkímélik a pénztárcájukat, mi kamatoztathatjuk a szakértelmünket, és felkerülünk a megafilmek stáblistájára.

Persze, szerencsésebb lenne, ha Oscar-díjakra érdemes magyar filmek is készülnének ezen stúdiókban, de a független magyar film jelenlegi (elkeserítő) helyzetében talán már ennek is örülhetünk. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a sokszínű magyarországi látkép egyaránt képes keleti és nyugati köntösbe bújni – eladható Moszkvának, Párizsnak, de Amerikának is. Egyik szegletében a modernitás, másikban a százéves lemaradás tükröződik vissza, ezáltal sokféle produkciót idevonz.

Kiemelt tartalom
Hová menjünk, miket nézzünk áprilisban? André Kertész és Peter Lindbergh kiállításait, és Trump köré épülő tárlatot is ajánlunk Hová menjünk, miket nézzünk áprilisban? André Kertész és Peter Lindbergh kiállításait, és Trump köré épülő tárlatot is ajánlunk 2025.3.29 8:28

Az említett helyszíneken számos világhírű mozgóképes alkotás készült az elmúlt évtizedben, ezekből listázunk most néhányat. Simán benne van, hogy a kedvenceidre bukkansz köztük.

Szárnyas fejvadász 2049 (2017)

Ridley Scott cyberpunk sci-fi-klasszikusának 2017-ben Denis Villeneuve folytatást készített, igencsak combos szereposztással. Visszatért Harrison Ford, a téteket pedig Ryan Gosling, Jared Leto, Ana de Armas és Dave Bautista emelte. A fényképezésért és a vizuális effektekért Oscar-díjakban részesült film nem máshol, mint az Origo Filmstúdióban, Budapesten, a Felsőkert utcában készült. Itt építették meg a futurisztikus díszletek döntő részét, például a Los Angeles-i utcákat, a rendőrörsöt, a Wallace vállalat központját, és 'K' lakását is. Elhagyatott gyárépületeknél is jártak: filmeztek a várpalotai, Inotai Hőerőműben, a Kelenföldi Erőműben, de még Kistarcsán, egy elektronikai raktárban is. 

Szárnyas fejvadász 2049
'K' otthona a Szalay utcában, Budapesten. Forrás sceen-it

Fehér éjszakák (2019)

Vagy épp Midsommar, ha így könnyebben felismered. Ari Aster folk horrorja Florence Pugh főszereplésével sokunknak maradandó traumát okozott. Talán nem széles körben ismert „gigafilm”, de brutálisan egyedi atmoszférával rendelkezik, és műfajának megkerülhetetlen darabja. Felvételének helyszíne pedig Etyek, vagyis a Korda Filmstúdió volt. A fiktív svéd falu, Hårga díszletét – a közösségi, illetve a hírhedt áldozati házat is – a Farkashegyi repülőtér melletti pusztán húzták fel. Nem messze tőlünk tartották tehát a bitang creepy rituálékat, de a belső jeleneteket is Budapesten vették fel. Egy Reddit-felhasználó ügyesen kinyomozta a pontos szabadtéri helyszíneket, ide kattintva érheted el őket.

Florence Pugh Midsommar
Florence Pugh a Hårga nevezetű faluban, vagyis a Farkashegyi repülőtér melletti pusztában. Forrás Bucketeer

Teminátor: Sötét végzet (2019)

Oké-oké, nem a legendás első kettő epizódról van szó, de azért így se semmi a történet, hiszen nem csupán Arnold Schwarzenegger, de Sarah Connor karaktere, vagyis Linda Hamilton is magyar földön, pontosabban az Origo Filmstúdióban tért vissza a Terminátor-szériához. Több budapesti és vidéki helyszínen is megfordult a stáb, úgy mint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, a kecskeméti Mercedes-Benz gyárban, Komáromban a Nokia egykori gyárában, illetve a Nemzeti Filmintézet fóti stúdiójában is. Arnold egyébként imádja Magyarországot, elismerően nyilatkozott többször is Budapestről, illetve a magyar filmes szakemberek munkájáról. 

Terminátor: Sötét végzet
Linda Hamilton Sarah Connor bőrében, Budapest utcáin. Forrás ign

Dűne (2021)

Valami niche művészfilm, lehet, hogy már hallottál róla. Viccet félretéve, Villeneuve readaptációja 6 Oscar-díjat vitt haza, és nagybetűs közönségkedvencnek számított. Timothée Chalamet-ék az Origo Filmstúdióban forgattak, itt épültek fel többek közt az Arrakis bolygó belső terei, de a Harkonnen bázisok is. Külön érdekesség, hogy a Giedi Prime bolygó és az Imperial Tent díszleteit a Hungexpo Kongresszusi és Kiállítási Központban alkották meg. A stáblista itt is telis-tele van magyar nevekkel, a Dűne világsikere végképp megszilárdította a hazai stúdiók előkelő helyét, elismertségét a globális filmgyártásban. Egyébként nem kizárólag itthon készült, a stáb Jordániában, az Egyesült Arab Emírségekben és Norvégiában is filmezett.

Dűne
Paul Atreides szobája az Arrakison. Forrás parametric-architecture

Fekete özvegy (2021)

Ki gondolta volna, hogy még a Marvel-moziverzum is Magyarországon található?! Na jó, ez talán túlzás, de az biztos, hogy az Origo és a Korda Filmstúdióban munkálkodott a stáb, Scarlett Johanssonnal karöltve. És ez még nem minden: a Keleti és a Nyugati pályaudvar is feltűnik, a leglátványosabb, autós üldözéses jelenet az Alkotmány utcában játszódik, Natasha és Yelena a Vigyázó Ferenc utcában menekülnek ellenségeik elől, emellett a Tőzsdepalota, a Citadella és a Magyar Tudományos Akadémia is visszaköszön a vásznon. A budapestiek gyakorlatilag otthon érezhetik magukat filmezés közben. 

Scarlett JOhansson, Fekete özvegy
Scarlett Johansson a Keletiben. Forrás squarespace

Szegény párák (2023)

Az utóbbi évtized egyik legjobb és legeredetibb filmjét, a Szegény párákat is hazánkban, szintén az Origo és a Korda Filmstúdióban vették fel. Azt tudni lehet, hogy Yorgos Lanthimos rendező elkötelezett rajongója a régi magyar filmeknek, a Letterboxd top négyesében például helyet kapott Jancsó Miklós Csillagosok, katonák című klasszikusa. Az Emma Stone-nal, Willem Dafoe-val és Mark Ruffalóval fémjelzett fekete komédia 4 Oscar-díjat is bezsebelt, stáblistáján pedig szinte nagyítóval kell keresni a nem magyar neveket. Az Origo Filmstúdióban forgatták a párizsi, a Kordában a lisszaboni jeleneteket. Emellett kiszúrhatod a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárat és a volt MTV-székházat is. Néhány külső jelenetet budapesti erdőségekben vették fel. 

Szegény párák
Szegény párák-díszlet az Origo Filmstúdióban. Forrás Pioneer

Alien: Romulus (2024)

A filmtörténeti szempontból szintén jelentős Alien-széria legfrissebb felvonása is hazánkban forgott, méghozzá az Origo Filmstúdióban. Itt alkották meg a díszleteket, a bányabázist és az űrhajók belső tereit is. Néhány külső, budapesti helyszínt is igénybe vettek, közülük a leginkább felismerhető a Batthyány tér metróállomása. A film atmoszféráját Budapest belvárosának sötét, ipari jellege is inspirálta. 

A brutalista (2024)

Talán a legközismertebb hazánkban játszódó film a listán Brady Corbet grandiózus, különleges víziója, A brutalista. Az Origo és a Korda Filmstúdiókban alakították ki a film belső tereit, a külső helyszínek, Budapest ipari területei pedig az 1950-es évekbeli Philadelphiát keltették életre. Filmeztek mégcsepeli Szabadkikötőben, a Van Buren család otthona a tóalmási Andrássy-kastély, László és Erzsébet otthona a kőbányai Havas-villa, de feltűnik a Keleti pályaudvar, a rákosszentmihályi víztározó, a titokzatos kőbányai pincerendszer, a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömbje és az Óbudai Gázgyár is. Filmes országjáró túrának sem utolsó trip.  

A brutalista
Adrien Brody klasszikus magyar építkezési pózban, a csepeli Szabadkikötőben. Forrás cdn