Joe Goldberg már visszatért New Yorkba, és a You áprilisban megjelenő, ötödik, egyben befejező évadában mi is újra találkozhatunk vele a Netflix felületén.
A Caroline Kepnes regénye alapján készült You 2018-ban debütált Penn Badgley főszereplésével. A széria ugyan kezdetben nem aratott osztatlan sikert, de miután a Netflix lecsapott a jogokra, új fejezet kezdődött annak történetében. A You eddig négy évadot élt meg, és szinte mindegyik sikeresebb volt, mint az előző. Azonban Joe Goldberg sztoriját sem lehet a végtelenségig húzni, ezt a készítők is felismerték, így a hamarosan megjelenő, ötödik szezonnal búcsúzunk a karaktertől. Azonban mielőtt megnéznénk az április 24-én megjelenő részeket, találtunk néhány érdekességet, ami lehet sokakat meglephet a sorozattal kapcsolatban.
1. Hányatott sorsú projekből sikersorozat
2015-ben az Odaátot sikerre vivő, Sera Gamble és a Flash - A villámot jegyző Greg Berlanti forgatókönyvírók bejelentették, hogy képernyőre kívánják vinni Caroline Kepnes 2014-ben megjelent regényét. A közös projektet először a Showtime-nak mutatták be, azonban ők elutasították azt. A You pilot epizódja így végül 2018-ban debütált a Lifetime platformján, és már a második évadot is berendelték belőle. A gyenge nézettségi adatokra hivatkozva viszont hamar visszakozni kezdtek, így a széria folytatás helyett kaszát kapott. Végül a Netflix csapott le a jogokra, a többi pedig már történelem. A You tökéletesen illeszkedett a platform üzleti modelljébe, ezt bizonyítja az is, hogy míg a Lifetime-on futó első évad részeit átlagosan kevesebb, mint egymillióan tekintették meg, addig a Netflixen a nézőszám negyvenmillióra emelkedett.
2. Penn Badgley kontra Joe Goldberg
Persze nemcsak a sorozat igazi otthonának megtalálásában akadtak gondok a You kezdeti fázisában, hanem a főszereplő személye is feladta a leckét a készítőknek. Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy ne Penn Badgley személyesítse meg Joe Goldberget, viszont a színész először nemet mondott a megkeresésére. Nem volt ugyanis biztos abban, hogy neki való a szerep, valamint abban sem, hogy ilyen hosszú ideig el kellene magát kötelezni egy projekt mellett. Badgley mindaddig ki is tartott álláspontja mellett, ameddig nem találkozott Sara Gamble-lel és Greg Berlantival, akik biztosították arról, hogy Joe semmiképp sem lesz egy idealizált romantikus hős, akit a szerelem iránti megszálottsága felmenthet rémtettei alól. A színész mindezek után szinte minden interjújában hangsúlyozza, hogy nehézséget jelent számára a karakter megformálása, hiszen egyáltalán nem tud vele azonosulni, a közösségi médiában pedig rendre hangot ad nemtetszésének, ha valaki vágyakozását fejezi ki Joe iránt. Utóbbiak persze nem is véletlenek, hiszen a színész mindent megtesz annak érdekében, hogy minél ijesztőbb legyen az alakítása.
„A pilot epizódban a rendező néha próbált rávenni, hogy kevésbé legyek visszataszító... Én azonban azt mondtam, hogy nem kell megvédenünk Joe-t”
– nyilatkozta 2018-ban a The Daily Beastnek adott interjújában.
3. Hányinger a You-tól
Sorozatgyilkost játszani nem mindig hálás feladat. Miután Badgley keresztülment néhány nehéz pillanaton Joe megformálása közben, az Entertainment Tonightnak elmondta, hogy voltak olyan számára is durva jelenetek, amikor le kellett gyűrnie a rátörő hányingert. De nemcsak ő, hanem nézők sokasága is ugyanerről számolt be. A The Independent szerint a rajongók a második évad egyes jelenetei megtekintése után fizikai reakciókat produkáltak. Egy holttest eltüntetéséhez ugyanis akkor Joe egy húsdarálót használt, majd a maradványokat szemetes zsákokba tette, melyet a képkockák is bemutattak, így az érzékenyebb gyomrú és lelkületű nézők volt, hogy kidobták a taccsot az epizód megtekintését követően.
4. Bármikor ellátogathatunk Mooney's-ba
A sorozat első évadának egyik legfontosabb helyszíne a Mooney's Bookstore, ahol Joe dolgozik, ebbe a könyvesboltba pedig akárki ellátogathat. Ugyan a valóságban Logos Bookstore néven találjuk meg azt Manhattan Yorkville negyedében, annak ellenére pedig, hogy a bolt valóban rendelkezik pincével, egyáltalán nem kell attól tartanunk, hogy egy alagsori üvegkalitkában kötünk ki. Az ominózus üzlet egyébként nemcsak a You-ban, hanem a Melissa McCarthy főszereplésével készült, több Oscar-díjra is jelölt, 2018-as Megbocsátasz valaha? című filmben is feltűnt.
5. Néma forgatási napok
Ha van valami, ami eszünkbe jut a You-ról, az Joe Goldberg sajátos és sokszor hátborzongató belső monológjai. Joe folyamatos belső gondolatmenete internetes mémmé vált, és Badgley is többször vállalkozott arra, hogy rajongói videókat narráljon karaktere stílusában. Mivel a narráció központi szerepet játszik a sorozatban, a színész jelentős időt tölt a hangfelvételek készítésével. Az EW-nek adott interjújában pedig azt is elmondta, hogy bizonyos napokon egyáltalán nem volt szövege a forgatáson: „Gyakran úgy mentem dolgozni, hogy aznap egyáltalán nem volt kimondott szövegem.” Persze ahhoz, hogy ennek ellenére is hiteles legyen az alakítása egy "helyettest", Danny Watters alkalmazták, akinek az volt a feladata, hogy felolvassa a szöveget. A második évadban Watters egyébként saját szerepet is kapott: ő alakította a „vőlegényt” a nyolcadik epizódban (Fear and Loathing in Beverly Hills).
6. Fontos különbségek
A producerek néhány változtatást eszközöltek a You második évadának alapjául szolgáló, Elrejtett testek tévés adaptációjánál. A könyvben Love és Joe találkozása teljesen másként történik, de végül Love elfogadja Joe-t úgy, ahogy van — mint zaklatót és gyilkost. Azonban a regényben Love nem válik sorozatgyilkossá, mint a Netflix sorozatában. A szériában viszont már azelőtt gyilkosságokat követett el, mielőtt megismerkedett a férfival: megölt egy nevelőnőt, és megmérgezte az első férjét. Miután kapcsolata Joe-val komolyabbra fordul, további két nőt is kiiktatott, és ahogy a harmadik évadban azt láthattuk, nem állt meg itt. Persze nem ez az egyetlen különbség a sorozat és a könyv között. Például fontos megjegyezni, hogy az első évad végén visszatérő Candice Kepnes regényében valóban meghalt. Ugyanígy Becknek sem nyílt lehetősége saját könyvében elmeséni a történetét. Bizonyos esetekben tehát Gemble és Berlanti egészen más irányba vitték el Joe sztoriját.
7. Egy nők által létrehozott sorozatgyilkos
A férfi zaklatók és gyilkosok történetei nem újkeletűek a filmművészetben. Már az 1960-as Kamerales (Peeping Tom) című filmmel elkezdődött a férfiak voyeurisztikus ábrázolása. Bár a You látszólag ezt a hagyományt folytatja, a sorozat különlegessége, hogy az alkotócsapat túlnyomó része nőkből áll. A széria alapjául szolgáló regényt Caroline Kepnes írta, a showrunner pedig Sera Gamble. A You íróinak, rendezőinek és szereplőinek többsége szintén nő, így az még inkább kritikus szemmel közelíti meg a férfiak nőkre irányuló figyelmét, mintsem idealizálná azt. Gamble a The New York Times-nak adott interjújában beszélt arról, hogy a női alkotók valós tapasztalatai segítettek abban, hogy a sorozat 21. századi realizmussal bírjon.
8. Caroline Kepnes és az öntagadás
Caroline Kepnes, Joe Goldberg megalkotója az i News-nak egyszer arról beszélt, hogy ő maga kezdetben nem is szembesült azzal, hogy egy sorozatgyilkosról szóló könyvön dolgozik. "Van egy tagadási szint, igazából nem tudod, mit írsz. Emlékszem, amikor megírtam a You-t, és valaki először sorozatgyilkosként említette Joe-t, vitatkoztam: 'Ő nem sorozatgyilkos, találkozik ezekkel a szörnyű emberekkel és van egy csomó borzalmas gondolata, nagyon érzékeny.'" Valahol azonban Kepnes is kénytelen volt szembnézni a tényekkel. "Nagyon furcsa rájönni, hogy sorozatgyilkost írtál. Amikor az emberek arról beszélnek, milyen borzasztó, egyre védelmezőbb vagyok vele szemben. És ez furcsa, de még inkább arra ösztönöz, hogy egy kicsit jobban megkínozzam."
9. Stephen King, mint rajongó
A sorozat alapjául szolgáló regények megírásához Caroline Kepnesnek óriási inspirációt jelentett Stephen King munkássága. Mint tudjuk a horror királya pedig szinte semmivel kapcsolatban nem rejti véka alá véleményét, King közösségi média platformjain rendre megosztja gondolatait pályatársai műveiről vagy éppen a legmenőbb sorozatokról is. Így volt ez a You esetében is, amikor egyik tweetjében hipnotikusnak és ijesztőnek nevezte Joe történetét. Kepnes számára ettől nagyobb elismerés pedig nem is létezhetett.
@CarolineKepnes Totally original. Never read anything quite like it. Hope you're working on a new one.
— Stephen King (@StephenKing) December 16, 2014
10. Megfontolandó üzenet a nézők számára
A You-t készítő Sara Gamble többször beszélt már arról, hogy a sorozat a közösségi média használatára is fel szeretné hívni a figyelmünket. Sokak esetében előfordul ugyanis, hogy túl sokat osztanak meg az életükről ezeket a platformokon. Az, hogy Joe a Facebookot és az Instagramot használja áldozatai megfigyelésére, figyelmeztetés kell, hogy legyen arra, hogy mi ne essünk ebbe a hibába, illetve ne érezzünk késztetést arra, hogy folyamatosan megosszuk aktuális tartózkodási helyünket. Az ördög ugyebár sosem alszik.
11. Rendezői debütálás
Ugyan Penn Badgley már évtizedek óta jelen van a filmszakmában, és mindig ki akarta magát próbálni a kamera másik oldalán is, rendezői debütálására mégis csak a You negyedik évadának forgatásakor került sor. A színész rendezte a negyedik évad Nincs ott című utolsó előtti epizódját, melyben Joe újra önmaga ellen fordult, és áldozatai is kísérteni kezdték. Badgley különösen büszke volt arra a jelenetre, ahol Beck lenyel egy kulcsot, majd Joe új börtönének üvegkalitkájában találja magát.
12. "You" többezerszer
Ha sokat gondolkoztál azon, hogy vajon hányszor hangzik el a sorozat négy évadában a "you" szó, van egy jó hírünk: nem kell megszámolnod. A Netflix Ausztrália és Új-Zéland hivatalos Instagram-oldala közzétette ugyanis, hogy az első két évad során összesen 3857-szer szerepel a "you" szó, illetve azt is elárulták a követőknek, hogy az első szezonban valamivel gyakrabban használták azt, mint a másodikban. Majd egy lelkes Reddit-felhasználó kiegészítette ezt a számot, ő már az harmadik és negyedik évadokat is figyelembe vette, és szerinte nem kevesebbszer, mint 10.880 alkalommal mondták ki a szót a szereplők.