Korábban is volt már rá példa, hogy a szülők támogatását kérte az iskola.
A szülőkől kér anyagi támogatást a budapesti Madách Imre Gimnázium alapítványa – írja a Népszava az alapítvány közleményére hivatkozva. Az állami fenntartású intézmény az osztálytermek korszerűsítésére és a tanári többletmunka kifizetésére fordítja az anyagi segítséget.
A közleményt az Alma Mater Madách Imre Gimnázium Alapítvány leköszönő elnöke, Mészáros Csaba írta, aki 24 évig volt az iskola igazgatója, tavaly augusztus végén azonban a Belügyminisztérium azonnali hatállyal felmentette őt pozíciójából, miután a gimnázium tantestülete jelezte, hogy a jogszabályok adta keretek között engedélyezni fogják a diákoknak a mobiltelefon használatát, az eszközöket pedig nem veszik el a tanítási nap elején. A BM ezt ellenszegülésként értelmezte, sokak szerint alaptalanul.
A közleményben felidézik, hogy az iskola már 2022-ben is kérte a szülők segítségét, akkor havi 8000 forintos támogatással, a kért összeg idén havi 3000 forint lenne. A pedagógusok átlagbére emelkedett, az iskola korszerűsítésében is egyre nagyobb a tankerületi részvétel, de a volt igazgató szerint „ez nem éri utol a hosszú évek amortizációját”.
„A következő tanévtől pedig mi is nagyrészt az államtól várjuk a méltányos bérezést és az iskolai környezet megújítását. A XXI. századot” – fogalmazott.
A szülők által befizetett összegek 20 százalékát a tanulási környezetet érintő amortizáció lassítására, festésre, az ablakok és üvegfal tisztítására, parkettacsiszolásra, a tanulói és tanári terek élhetőbbé tételére és a fontos, de államilag nem támogatott eszközök beszerzésére fordítják. A pénzből támogatják a rászoruló tanulókat, illetve ebből az összegből fedeznék a higiénés, fénymásolópapír- és a hiányzó sportszerszükségletet is.
Mészáros Csaba további 20 pontban sorolja, milyen iskolai tevékenységeket, tanári többletmunkákat tudnak csak a szülők általi anyagi támogatással elvégezni: ide tartozik az országos versenyekre, nyelvvizsgára való felkészítés, a felügyelet helyett a tanulók haladását biztosító szakszerű helyettesítések biztosítása, erdei iskola, nyári táborok, külföldi tanulmányutak szervezése, az iskolai könyvtár fejlesztése, a munkaidőn túli tanári továbbképzések honorálása.