Mészáros Csabát augusztus 28-án mentette fel azonnali hatállyal a Belügyminisztérium, amiért nem volt hajlandó betartani azt a jogszabályt, amely a diákok digitális eszközeinek elkobzását követeli meg az iskoláktól.
Mészáros Csaba, a Madách Imre Gimnázium pedagógusa Veiszer Alindának adott először interjút azóta, hogy a Belügyminisztérium felmentette őt igazgatói pozíciójából.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Belügyminisztérium augusztus 28-án mentette fel azonnali hatállyal a Madách Imre Gimnázium igazgatóját, amiért nem volt hajlandó betartani a diákok digitális eszközeinek elkobzását előíró jogszabályt. A minisztérium a döntést azzal indokolta, hogy „egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt”.
A budapesti Madách Imre Gimnázium egykori intézményvezetője azt mondta, nem kellett szégyenkeznie amiért már „csak“ tanárként dolgozik az iskolában, mivel igazgatóként is partneri viszonyt ápolt a tanári karral, és az mostanra is megmaradt.
„Azt a pontot kellett megéreznem, hogy hol van az, hogy én a kollégákkal együtt vagyok a gyerekekért, az iskolai közösségért, és hol van az, hogy az igazgatói székemet kell félteni, és a kollégákat csak csitítani kell, és minél inkább arra rávenni őket, hogy ne vegyenek részt az eseményekben. Tudni azt, hogy ez meddig ildomos, és szembe tudok-e nézni, és mikor van az a pont, amikor érdemes azt mondani, hogy akkor most bele kell állni” – fogalmazott Veiszer Alinda Patreonon elérhető műsorában.
Az oktatási intézmény tanárai először 2022. szeptember 30-án emelték fel a hangjukat a rossz munkakörülmények miatt, amikor egy kiáltványban sorolták fel az összes addigi kifizetetlen munkájukat, és a szülőktől kértek segítséget. Mindez pont azon a napon történt, amikor a Kölcsey Ferenc Gimnázium több tanárát kirúgták, mert többször is polgári engedetlenséget tanúsítottak.
A parlament kulturális bizottságának keddi meghallgatásáról is szó eset a műsorban. Amikor Kálmán Olga képviselő megkérdezte Pintér Sándor belügyminisztertől, hogy helyesnek tartja-e a Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentését Pintér azt mondta: becsüli, hogy az igazgató „karakánul kiállt”, de szerinte ez az, amit rendőri nyelven lázadásnak hívnak, és ha nem lesz rend az iskolákban, akkor nem tudnak a diákok tanulni.
Mészáros egy Facebook-posztban reagált Pintér szavaira, bejegyzését pedig egy idézettel kezdte Márai SándorAz igazi című regényéből: „Egy embernek egyféle rangja van csak, a jelleme“.
Szerinte a középiskolásoknak nem szabadna megtiltani a mobilhasználatot, inkább szabályozni kellene. Úgy fogalmazott: „három hét alatt bevezetni, infrastruktúra nélkül, ez hungarikum.”
Továbbra is úgy gondolja, hogy nem történt törvénysértés, hiszen maga a rendelet ad lehetőséget arra, hogy az igazgató akár egész évre is engedélyezze a mobilhasználatot. Hozzátette, hogy érdekesnek tartja, hogy a felmentése után senki nem ment be a Madáchba ellenőrizni az új szabályok betartását, de máshol sem ellenőrzik ezt. Szerinte ennek az is az oka, hogy mindenki rájött, hogy ezt a rendeletet gimnazista fiatalok esetében nem lehet betartani.
View this post on Instagram
Veiszer Alinda azt is megkérdezte az interjúban Mészáros Csabától, hogy megbánta-e, hogy felemelte a hangját a mobilhasználatot korlátozó rendelet ellen.
„Valahogy azt éreztem, hogy ezt ki kellett tenni” – válaszolta az egykori igazgató, aki ezzel az iskola honlapján közzétett bejegyzésre utalt. Szerinte nem lehetett szó nélkül hagyni a történteket, és ugyan még nem perelte be a Belügyminisztériumot, de „fontolgatja”. Jelenleg jogásszal konzultál.
Mészáros Csaba menesztése után az első tanítási nap reggelén a diákok és szülők tüntetést hirdettek. A tanulók színes egyenpólókban sorakoztak fel a gimnázium előtt, a bejárat fölé többek között az „Itt állok, és mást nem tehetek” Luther Márton-idézetet lógatták fel.
A tanári kar tagjai feketébe öltözve vonultak fel, és elmondták: megdöbbenéssel fogadták Mészáros Csaba menesztésének hírét.
„Kiállásunk hitelességét jól mutatja a volt és jelenlegi tanítványaink támogatása. A tantestület számára nem kétséges, hogy mi a feladatunk: meg kell őriznünk azt a szellemiséget, amit Mészáros Csaba épített, és ami az iskola eddigi 120 évét jellemezte. A tantestület most is hitet tesz a diákközpontú oktatás mellett“ – fogalmazott egyikük.