Az amerikai elnökválasztást sokan a reproduktív jogokról szóló népszavazásként is értelmezték. Donald Trump győzelme után megnőtt az érdeklődés az interneten a 4B mozgalom iránt, ami eredetileg dél-koreai nők reakciója volt jogaik megtiprására.
Egyre felkapottabb az Egyesült Államokban a 4B mozgalom, és miután Donald Trumpmegnyerte az USA elnökválasztását, a közösségi médiában drasztikusan megnőtt az érdeklődés a dél-koreai nők által indított kezdeményezés iránt, amelynek lényege, hogy nők megtagadják a randizást, a szexet, a gyermekszülést és a házasságot férfiakkal. A Google-keresések drasztikusan kilőttek a választási eredmény kihirdetése után, és több közösségimédia-felületen is trendingel a téma.
Ahogy az NPR írja, a 2024-es elnökválasztásokra részben úgy tekintett az amerikai közvélemény, mint a reproduktív jogokról való népszavazásra. Kampánya utolsó szakaszában Trump azt mondta, szerinte az államoknak kell meghatározniuk saját abortuszpolitikájukat. A kérdéssel kapcsolatos azonban folyamatosan változott az álláspontja: egy márciusi interjúban azt mondta, támogatja a 15 hetes terhesség utáni abortuszok országos tilalmát, elnökként pedig odaállt egy képviselőházi törvényjavaslat mellé, amely a teljes USA-ban betiltotta volna az abortuszt a 20. hét után – foglalja össze az NBC.
A 4B mozgalomról, amely a dél-koreai nők elleni erőszakra, jogaiknak eltiprására és kiszolgáltatottságukra adott válaszreakcióként értelmezendő, mi is részletesen írtunk. Bihon: a házasság megtagadása; bisekseu: a férfiakkal való szex megtagadása; bichulsan: a gyerekvállalás megtagadása; beonae: a férfiakkal való randizás megtagadása – ezek a koreai kifejezések ihlették magát a 4B elnevezést. A kialakulásának okairól, esetleges következményeiről részletesen olvashattok júniusi cikkünkben: