A Meta az Európai Unióban az év végéig automatikusan priváttá teszi és tinifiókká minősíti a 18 év alatti felhasználók Instagram-fiókjait.
A közösségi média káros hatásai miatt a Meta csoport fokozott adatvédelmi és szülői felügyeletet vezet be a 18 év alatti felhasználók Instagram-fiókjaiban, írja az amerikai vállalat keddi közlése nyomán az MTI.
A bejelentés szerint a Meta az összes ilyen Instagram-profilt automatikusan priváttá teszi és ún. "tinifiókká" minősíti, valamint az érzékeny tartalmak leszigorúbb szűrési fokozatával látja el. Az ilyen profillal rendelkező fiatalokkal csak azok a felhasználói fiókok kerülhetnek online kapcsolatba – azaz követhetik be és üzenhetnek nekik – amelyekkel már korábban is online kapcsolatban álltak a platformon.
A 16 év alatti felhasználók csak szülői engedéllyel módosíthatják az alapbeállításokat, a szülők pedig korlátozhatják a fiók használatát a kizárólag számukra elérhető beállításokban, valamint nyomon is követhetik, hogy gyermekeik kivel lépnek kapcsolatba a felületen.
A frissítést követően a 18 év alatti Instagram-felhasználók felszólítást kapnak arról, hogy napi egy óra használat után zárják be az alkalmazást. A Meta közleménye szerint a fiókok alapértelmezett alvó üzemmóddal is rendelkeznek majd, amely éjszakára elnémítja az értesítéseket.
A mostani változtatás mintegy három évvel azután kerül sor, hogy a törvényhozók és érdekvédelmi csoportok felszólítására a Meta végül felhagyott az Instagram kifejezetten tinédzsereknek szánt verziójának fejlesztésével.
A közelmúltban több tanulmány is rámutatott, hogy a közösségi média fokozott használata, kifejezetten a fiatalok körében, hozzájárul a különféle mentális és pszichés tünetek, például a depresszió, a szorongás és a tanulási zavarok kialakulásához, illetve súlyosbodásához.
Tavaly 33 amerikai állam, köztük Kalifornia és New York nyújtott be keresetet a Facebookot is működtető techcég ellen a nyilvánosság félrevezetése miatt platformjainak veszélyeiről, míg a Meta mellett a Google és a kínai fejlesztésű TikTok ellen az elmúlt néhány évben már több száz pert indítottak azzal, hogy médiaplatformjaik használata hozzájárul a fiatalok mentális egészségének válságához.
Nemrég a YouTube is a tizenévesek mentális egészségére hivatkozva jelentette be, hogy világszerte, így Magyarországon is módosítja tartalomajánló algoritmusát: a videós platform a jövőben nem ajánl olyan tartalmakat a 13-17 éves korosztálynak, amelyek egy bizonyos testsúlyt vagy edzettségi szintet idealizálnak, az ilyen tartalmak ugyanis negatív hatással lehetnek a felhasználók mentális egészségére és testképére.
A Meta szigorításáról itt olvashatsz bővebben.