2024.9.21 9:12
Olvasási idő 6:51
Szécsi Krisztián

10+1 érdekesség az idén 45 éves Alienről

10+1 érdekesség az idén 45 éves Alienről
Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.
FILMEK + SOROZATOK ALIEN HORROR SCI-FI

Az Alien-sorozat első része 1979-ben gyakorlatilag új szintre emelte a sci-fi és a horror műfajok keveredését. A kultikus alkotás idén 45 éves, ennek alkalmából hoztunk nektek 10+1 érdekességet.

A franchise-ok világában az a rendkívül izgalmas, hogy teljesen mindegy hogyan, milyen új megközelítéssel szégyenítjük meg az alapmatériát, pont az alapmatéria különlegességére, netán zsenialitására hivatkozva bármikor megbocsátunk a későbbi rossz folytatásoknak, és meg is nézzük őket. Rossz folytatás – értsük ez alatt az egy bizonyos lore-hoz tartozó rajongók által egyöntetű értékítéletet. Például: a Jurassic Park jó, de ahogy kikerült Spielberg a rendezői székből, a folytatások színvonala is zuhanni kezdett; az eredeti Indiana Jones-filmek jók, de nem volt sok értelme újra kalandra küldeni a professzort 30 évvel a nagy debütálás után; az Avatár – Az utolsó léghajlító jó, de a Korra legendája nem ér fel hozzá; a Halloween – A rémület éjszakája jó, de inkább parádés, mintsem rémisztő, hogy Michael Myerst nem sikerült végleg kinyírni majd 50 év alatt 13 (!) filmben; és hát az A nyolcadik utas: a Halál jó, de vajon kellett-e egyáltalán folytani a filmet?

Nem mintha a cikk erre a kérdésre keresné a választ, s nem is az Alien-univerzum legújabb részét veszi górcső alá. Azt már megtettük, a filmről írt kritikánkat itt tudjátok elolvasni. Mindenesetre tagadhatatlan, hogy Ridley Scott 1979-ben egy önálló filmográfiai irányt alkotott azzal, hogy a borzongást kivitte az űrbe, ezzel pedig megszületett a sci-fi horror műfaja. A nyolcadik utas: a Halál egyedi hangulata, látványvilága és történetisége később plusz három folytatást, Alien vs. Predator-spinoffokat, majd a 2010-es évektől kezdve előzménytörténeteket inspirált. Az eredeti alkotás idén 45 éves, ennek alkalmából pedig most összegyűjtöttünk 10 fun factet a filmről.

alien a nyolcadik utas a halal
Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.

1. Nem Alien volt az eredeti cím

Dan O'Bannon forgatókönyvíró eredetileg a Memory (Emlék) címet adta a projektnek, amit aztán They Bite-ra (Harapnak), majd Star Beast-re (Csillagszörny) változtatott. Végül az Aliennél állapodott meg, miután rájött, hogy ez a szó sokszor szerepel a forgatókönyvben. Az alien, vagyis idegen azért is volt szerencsés választás, mert egyszerre főnév és melléknév, továbbá senki nem használta korábban filmekben. 

2. Az Alien története egy angol regény átirata

A legelső dolog, amivel a filmben találkozunk, az maga a tragikus cselekmények helyszíne, a Nostromo teherszállító űrhajó. Ridley Scott az űrjármű nevét Joseph Conrad lengyel származású brit író azonos című könyvéből szedte, és a regény főszereplője után adta. 

Kiemelt tartalom
Star Citizen: a játék, amire már 700 millió dollárt költöttek, és még mindig nem látni, mikor jelenik meg pontosan Star Citizen: a játék, amire már 700 millió dollárt költöttek, és még mindig nem látni, mikor jelenik meg pontosan 2024.11.25 12:03

nostromo olaszul hajótársat jelent, ami lazán kettős jelentéssel bírhat, ha belegondolunk, hogy az űrhajó xenomorph potyautasa is egyfajta „utas“. Ám a neven kívül, mintha Scott magát a regény cselekményét is felhasználta volna. A könyv Nostromo, a tengerész történetét meséli el, akire egy gazdag bányavállalat csak egy feláldozható emberként tekint Sulaco városában – Sulaco, a film második részében hívják így azt az űrhajót, amelyen Ripley-ék visszatérnek az LV-426-ra. Hasonlóképpen az A nyolcadik utas: a Halálban Ripley is „hajós“, akit szintúgy pótolhatónak gondol a cég, amelynek dolgozik, s – micsoda véletlen –, a nő pont egy bányászattal foglalkozó vállalatnak gályázik.  

alien a nyolcadik utas a halal
Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.

3. Ősi civilizáció az LV-426-on

Amikor a Nostromo leszáll az LV-426-ra, hogy felkutassák azt a jelet, amit a hajó radarjai észleltek, egy elnéptelenedett űrhajóra találnak. A járművet átkutatva, egy mély lyukra lesznek figyelmesek a hajópadlón, amin Kane, az egyik űrutazó le is merészkedik, egyenesen a xenomorpf-tojásokat tartalmazó kamrába. 

Az eredeti forgatókönyv szerint a tojásokat egy ősi piramisszerű építményben találták a bolygón. Ezt a producerek először kiírták, és egy katonai bunker koncepciójára cserélték. Ám amikor Scott képbejött mint rendező, megtetszett neki az ősi civilizáció ötlete, és visszarakatta a scriptbe. Ez tehát azt jelenti, hogy az idegen tojásokat tartalmazó kamra valójában nem az idegen űrhajón van, hanem egy ősi építményben, és az idegen hajó csak erre az objektumra zuhant.

A kamrára, és a bennük lévő tojásokra a film elején kapunk egy kis utalást, amikor egy jó hosszú snitten keresztül látjuk, ahogy a Nostromo legénysége ébredezni kezd. Az egyik teremben egy bólogató tyúkot látunk – Scotték ezzel szerették volna előrevetíteni a tojásokat.

alien nyolcadik utas a halál
A tojásokat tartalmazó kamra egy ősi xenomorph-civilizáció templomában helyezkedett el. Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.

4. Ki is a rejtélyes pilóta?

Mielőtt Kane leereszkedne a tojáskamrába, társaival, Dallasszal és Lamberttel a hajó irányítójába jutnak. Itt egy hatalmas székben egy még hatalmasabb csontvázra bukkannak. A film nem ad magyarázatot, hogy ki is ő pontosan, de az Alien-fandom legtöbbször pilóta vagy space jockey-ként hivatkozik rá. Az évek során rengeteg rajongói spekuláció született arról, hogy mi vagy ki lehet az ez a bizonyos űrzsoké, és Ron Cobb, a film egyik koncepciótervezője meg is magyarázta.

alien nyolcadik utas a halal
A pilóta igazából egykoron egy Mérnök volt, aki az emberi faj teremtéséért is felelős volt. Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.

Cobb azt mondta, hogy valamilyen kataklizmikus esemény miatt a xenomorphok kipusztulnak a bolygóról, de a tojások épek maradnak. Azonban évekkel később a Mérnökök (a Prometheusban is látható istenszerű lények, akik az emberi fajt is teremtették) egy faja az LV-426-ra érkeznek és megtalálják a fentebb említett kamrát. Azonban az egyik tojásból kikel egy facehugger, ami, miután kifejlődik fiatal xenomorphá, mészárlásba kezd. Az idegent megölik, ám savas vére átégeti a hajótestet, így pedig a Mérnökök a bolygón rekednek. Vészjelzést adnak le, amelyet évekkel később a Nostromo vesz fel, de addigra az életben maradt Mérnökök éhen halnak.

Kiemelt tartalom
Kamu kopogószellem-sztorik, nevetséges horrorfilmek, szórakozó képzelet – De akkor miért hiszünk ma is a szellemekben? Kamu kopogószellem-sztorik, nevetséges horrorfilmek, szórakozó képzelet – De akkor miért hiszünk ma is a szellemekben? 2024.10.31 11:37

A 20th Century Fox stúdió eredetileg nem akarta megépítetni a pilóta szettjét, de Cobb végül meggyőzte őket. Hogy ráerősítsenek a Mérnök hatalmas méreteire, a jelenetben nem az űrhajósokat eredetileg alakító színészeket láthatjuk, hanem Ridley Scott és Derek Vanlint rendező gyerekeit. Még egy kis érdekesség: a film 79-es premierje alatt végleg elveszett a pilóta díszlete, miután valaki véletlenül egy égő cigarettát helyezett rá, így pedig az óriási szobor lángra gyulladt.

5. Az Alien többek között a szexről szól

Az egész filmet átjárja a szexualitás, az alapvetően biológiai reprodukció, a születés, újjászületés és halál kérdésköre:

  • a xenomorph fejének formája fallikus, szájából kiugró második állkapcsa szintén, hosszú skorpiószerű farka is péniszre hasonlít;
  • az LV-426-on lerobbant űrhajó belseje péniszszerű kitüremkedésekkel díszített;
  • amikor a xenomorph fészket kezd építeni a gazdatestek köré, hálója szintén férfi nemi szervre, nyálkája a spermára hasonlít;
alien nyolcadik utas a halal
A xenomorph fejformája fallikus, a szájából kiugró második állkapocs szintén falloszra hasonlít. Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.
  • a Kane mellkasából kitörő űrlény szintén falloszra hasonlít;
  • abban a jelenetben, amikor Ash megtámadja Ripleyt, tulajdonképpen szexuálisan próbálja megerőszakolni: egy pornómagazint dug le száján, az androidból kispriccel fehér, spermára hasonlító vére;
  • a xenomorph farkával szúrja fel lába között Lambertet;
  • bár nem az első film, de A bolygó neve: Halál című második film elején Lambertről kiderül, hogy transzszexuális nő;
alien nyolcadik utas a halal
Miután Ash és Lambert lefejezi Asht, a férfiről kiderül, hogy android. Testéből spermaszerű fehér folyadék lövel ki az erőszakjelenetet követően. További érdekesség, hogy a fehér folyadékot tészta, kaviár, tej és üveggolyók keverékéből alkották meg. Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.
  • amikor először látjuk a Nostromo legénységét, egy jó hosszú snitten keresztül figyelhetjük meg, ahogy az űrhajósok felébrednek hibernációjukból – kvázi megszületnek;
  • a Nostromót irányító mesterséges intelligencia neve Anya;
  • mielőtt Brettet megölné a xenomorph, a férfi egy teremben a csöpögő víz alá áll – megtisztítja, megkereszteli magát halála előtt;
  • az alientojások teteje virágra, egy női nemi szervre hasonlít;
  • a facehugger, a xenomorph parazitáját hordozó lényt direkt úgy alkották meg, hogy egy vulvára hasonlítson.
alien a nyolcadik utas a halal
A facehuggert, vagyis a xenomorph embrióját tartalmazó parazitát direkt úgy tervezte meg a film stábja, hogy eltorzítva, de mégis egy női nemi szervre hasonlítson. Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.

6. A chestburster-jelenetről egy színész sem tudott

Az ikonikus jelenethez, amikor John Hurt által alakított Kane törzséből egy fiatal xenomorph robban ki, Scott a lehető legélethűbb reakciót akarta a színészektől. Ezért Hurtot leszámítva szándékosan titkolta a részleteket a stáb többi tagjától. A színészek tudták, hogy egy lény fog előbukkanni valahonnan, látták a bábut, de fogalmuk sem volt arról, hogy milyen véres jelenet vár rájuk. A The Guardian szerint a Parkert alakító Yaphet Kotto a jelenetet követően hazament, hálószobájába zárkózott, és nem akart senkivel sem beszélni. 

7. Négy perc

A földönkívüli a 117-ből mindössze 4 percig látható az egész filmben, és a jelenetei mindig nagyon rövidek. Sőt a film első órájában egyáltalán nem is jelenik meg, és a film végéig sem derül ki, hogy a földönkívüli tulajdonképpen micsoda. Semmilyen információval nem rendelkezünk róla a folytatásokig. A nyolcadik utas: a Halál többek között pont ettől lesz egy igazi hátborzongató filmélmény – nem tudjuk, pontosan mitől is félünk. 

alien a nyolcadik utas a halal
A xenomorfot egyébként Bolaji Badejo nigériai színész játszotta. Scotték egy bárban találkoztak a férfival, akit 208 centiméteres magasságával kitűnt a tömegből. Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.

8. A kivágott jelenet: fészek

A film eredetileg sokkal konkrétabb befejezést kínált arra, hogy mi is történt a legénység több tagjával. Egy törölt jelenetben Ripley rátalál a még élő Dallasra és Brettre a xenomorph fészkében. Amikor Ripley számára világossá válik, hogy nem lehet őket megmenteni, felgyújtja az űrlény által épített gubókat. Szinte minden érintett úgy érezte, hogy a jelenet elhúzza Ripley menekülését, és mivel az eredeti vágás jóval több mint három órás volt, kihagyták a végleges filmből.

9. Mery Streep és Harrison Ford is majdnem bekerült a filmbe

Sigourney Weavert annyira összekapcsolják Ripley karakterével, hogy lehetetlen elképzelni, hogy valaki más alakítsa a szerepet. A karaktert azonban majdnem más játszotta el. A castingok során Weaverre és Meryl Streepre szűkítették a kört, ám Streep néhai szerelme, John Cazale a forgatások megkezdése előtt halt meg. A producerek úgy érezték, hogy nem lenne helyénvaló, ha a tragédia után közvetlenül szerepelne egy sötét horrorfilmben, ahol több szereplő is szörnyű halált hal.

Kiemelt tartalom
Nosferatu, a világ első okkultizmustól és démonológiától túlfűtött horrorja, amit majdnem elpusztított egy plágiumvád Nosferatu, a világ első okkultizmustól és démonológiától túlfűtött horrorja, amit majdnem elpusztított egy plágiumvád 2024.10.30 12:08

Tom Skerritt pedig nem kaphatta volna meg Dallas szerepét, ha akkor Harrison Ford igent nem mond. Ford, aki feltehetően nem akart a Csillagok háborúja után egy évvel még egy űrben játszódó filmet forgatni, visszautasította a szerepet. Persze néhány évvel később mégiscsak készített egy másik sci-fi filmet Ridley Scottal, a Szárnyas fejvadászt.

10. Jonsey-t négy macska alakította

Bár Ripley a történet igazi főhőse, nemcsak ő éli túl a xenomorph mészárlását. Jonesy, a vörös cica is megmenekült a Nostromo fedélzetéről, akit egyébként négy cica játszott el. Minden macskának megvolt a maga feladata: volt, akit kézben tartottak, volt, aki csak szaladgált a snitteken, és olyan is, akit sziszegésre ingereltek egy német juhászkutyával. 

alien a nyolcadik utas a halal
Fun fact: Jonesy a főszereplője a Jonesy a főszereplője a 'Jonesy: Nine Lives on the Nostromo' című könyvnek. Forrás IMDB/ 20th Century-Fox/ InterCom Zrt.

11. Űrlény a hűvösön

Az idegen xenomorphot a svájci művész, H.R. Giger alkotta meg, de a film idején még nem volt annyira ismert. Dan O'Bannon íróként dolgozott Alejandro Jodorovsky híres, de balul sikerült Dűne-projektjén, H.R. Giger pedig a művészeti csapat tagjaként volt jelen a forgatáson. O'Bannont lenyűgözte, amit a tervező a Dűnével csinált, és amikor a film gyártását leállították, lényegében magával vitte a kreatív csapatot, hogy elkészítsék az Alient, beleértve H.R. Gigert is. Amikor Ridley Scott lett az Alien rendezője, beleszeretett Giger Necronomicon című művészeti könyvébe.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by HR Giger (@giger_art)

Giger eredeti tervei alapján a facehugger-paraziták zöldbőrűek voltak. Ezt akkor változtatták meg, amikor Dan O'Bannon meglátta a díszletben a még festetlen modellt, és azonnal megtetszett neki, hogy a fehér emberi húsra emlékeztette. A kifejlett idegenek pedig eredetileg átlátszóak lettek volna, és a fejük tele lett volna élő férgekkel. Ez túl nagy technikai kihívást állított a dizájnerek elé, így végül elvetették. Érdemes megjegyezni, hogy a Giger által tervezett idegeneknek szemei voltak, ám ezt végül ő maga változtatta meg, hogy egy sokkal félelmetesebb kinézetet adjanak a lénynek.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by HR Giger (@giger_art)

Egyébként Giger illusztrációi nehezen jutottak át az amerikai vámon. Amikor például a tervező elküldte a facehugger első terveit, a vámtisztviselők annyira megijedtek attól, amit láttak, hogy visszatartották őket. Dan O'Bannonnak személyesen kellett elmennie a Los Angeles-i repülőtérre, hogy meggyőzze a hatóságokat, csupán egy horrorfilmhez készültek a tervek. A tisztviselő, akivel O'Bannon találkozott, úgy jellemezte a képeket, hogy „visszataszító torzalakok”.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, Spotify-on és a Facebookon is!