2022.12.8 12:42
Olvasási idő 0:59
Kovács M. Dávid

Bábjáték készült a ledarált magyar mesekönyvből, de jobb híján egy országhatárral arrébb tartják a bemutatót

KULTÚRA LMBTQ

A magyar színházak a támogatások megvonásától félve inkább nem vállalták a Dúró Dóra által ledarált Meseország mindenkié színpadi változatának bemutatóját.

Jövő márciusban a Svung – Bécsi Magyar Színházban mutatják be a Meseország mindenkié színpadi feldolgozását, amely egy élő szereplőket is felvonultató bábjáték lesz – írja a 24.hu a társulat tájékoztatása nyomán.

Forrás Mohos Márton / 24.hu

A színház közleményéből kiderül: hiába kerestek fel több magyar színházat is az adaptációval, nem jártak sikerrel, mivel azok vezetői attól tartanak, hogy a bemutató befogadása esetén az állam a támogatások megvonásával szankcionálná őket.

Így jobb híján Ausztriába vitték a darabot. „Míg a Kúria 2022 novemberi döntése szerint nem jogsértő egy pedofil szervezethez hasonlítani a Labrisz Egyesületet, mely 2020-ban kiadta a könyvet (melyet Duró Dóra ledarált),

és míg azon magyarországi színházak, melyeket Pille Tamás színész, rendező a könyv színpadra vitelének ötletével felkeresett, a terv megvalósítását – akárhogy is szerették volna – nem tartották időszerűnek (az állami támogatások megvonásától félve),

addig Bécsben, egy magyar nyelven játszó teátrum, a SVUNG – Bécsi Magyar Színház minden további nélkül műsorra tűzi a könyv alapján készült mesejátékot“ – írják.

Kiemelt tartalom
B*zizni vagy nem b*zizni? – Útmutató, mit és mit nem illik mondani, hogy ne légy egy tapló paraszt B*zizni vagy nem b*zizni? – Útmutató, mit és mit nem illik mondani, hogy ne légy egy tapló paraszt 2024.2.4 10:38

A Svung Ausztria egyetlen rendszeresen játszó magyar nyelvű társulata. A 2016 óta az osztrák fővárosban működő független színház a helyi, közel 50 ezres magyar közösség megszólítására jött létre Pohl Balázs vezetésével. A Meseország mindenkié színpadi feldolgozását a Svung állandó játszóhelyén, a Bécs belvárosában működő Pygmalion Theaterben mutatják be.

„A cél egy színvonalas, látványos, a hagyományos bábjáték keretein belül maradó, de élő szereplőket is felvonultató kamaraszínházi produkció létrehozása, mely bátran érzékenyít a szexuális másság, a fogyatékkal élők és az etnikai hovatartozás témájában“ – írják. A készülő előadás semmilyen állami támogatást nem kap: önerőből, illetve – eddig – a Holdfény kft. hozzájárulásával jön létre.