Május 8-án töltötte be 99. életévét Sir David Attenborough, aki egész életét a természet védelmének szentelte. Születésnapja alkalmából bemutatunk nektek hatot eddig megjelent természetfilmjei közül, melyeket kár lenne kihagynotok.
Május 8-án 99. életévébe lépett, de nem épp nyugdíjasként tölti az idejét Sir David Attenborough. Kedden Londonban, a Royal Festival Hallban mutatták be legújabb alkotását, ahol számos híresség mellett III. Károly is megjelent. Érthető a felhajtás, hiszen a 99 éves természetfilmes szerint az Ocean című alkotás „pályafutása egyik legfontosabb filmje”.
„Miután közel 100 évet töltöttem a bolygón, most már értem, hogy a legfontosabb hely a Földön nem a szárazföldön, hanem a tengerekben van” – mondja Sir David Attenborough legújabb filmjében. A mozifilm hosszúságú Ocean a természetfilmes szerint döntő szerepet játszhat a biológiai sokféleség megmentésében és az éghajlatváltozás elleni védekezésben azáltal, hogy bemutatja, az óceán a földi élet egyik legfontosabb tartóoszlopa.

Toby Nowlan, az Ocean producere szerint ez az új doku nem egy tipikus Attenborough-film. „Nem arról van szó, hogy vadonatúj természettudományos viselkedésformákat látnánk. Ez a legfontosabb üzenet, amit valaha elmondott” – nyilatkozta a filmes. Az Ocean azt dokumentálja, hogyan változott a világ óceánjainak állapota és a működésükről alkotott képünk az elmúlt száz évben.

Sir David Attenborough rendkívül termékeny karriert tudhat maga mögött, az IMDb oldalán 50 kredittel rendelkezik íróként. Minden alkotása, legyen szó sorozatról vagy dokumentumfilmről, érdemes a figyelemre, de most igyekeztünk összeválogatni hat olyan filmjét, amit akár egy hétköznap este is megnézhetsz, ha szeretnéd tágabb perspektívában látni az életet a bolygónkon.

1. David Attenborough: Egy élet a bolygónkon (2020)
Az Egy élet a bolygónkon egyfajta tanúságtétel arról, mennyi mindent tett a természetért az elmúlt évtizedekben Attenborough. A film végigvezeti a nézőket a természetfilmes 70 évet felölelő pályafutásán, miközben bemutatja, milyen pusztító változásokon ment keresztül a Föld az évtizedek során. A 85 perces dokumentumfilm, amely 2020-ban jelent meg a Netflixen, meglehetősen komor jövőképet fest fel arról, mi vár ránk, ha az emberiség a jelenlegi úton halad tovább, beleértve a hatodik tömeges kihalást és a 4 Celsius-fokos globális hőmérséklet-emelkedést, amely a Föld nagy részét lakhatatlanná teszi. Attenborough a szokásostól eltérő módon kritikusabb hangot üt meg ebben a filmben, elítélve azt, ahogy az emberek a természettel bánnak. A szívszorító hangulatot ellensúlyozza, hogy a filmet egy reménykeltő üzenettel zárja, amelyben a klímaválság elleni küzdelem megoldásairól beszél.
2. Kihalás – A tények (2020)
Ha egyetlen filmet nézel meg a világ veszélyeztetett fajainak helyzetéről és a biológiai sokféleség csökkenéséről, akkor ez legyen az. A BBC-n 2020 szeptemberében bemutatott Kihalás: A tények középpontjában a hatodik tömeges kihalás áll, és kertelés nélkül kijelenti, hogy az emberi tevékenység romboló hatása egyértelműen és jelentősen hozzájárult a biodiverzitás csökkenéséhez. Többek között az orvvadászat, az illegális vadkereskedelem és a túlhalászás a bolygón élő nyolcmillió fajból egymilliót a kihalás szélére sodort. Az antropológiai eredetű, tehát ember által okozott éghajlatváltozásról is szó esik a filmben, és bemutatja, az emelkedő hőmérséklet hogyan kényszeríti az állatokat olyan élőhelyekre és körülmények közé, amelyek nem alkalmasak számukra a túlélésre.

Egy erőteljes és rendkívül tanulságos dokumentumfilm, ami mindenki szemét felnyitja, hogy az emberi civilizáció ténykedése miként pusztítja a bolygó biológiai sokféleségét.
3. Attenborough's Life That Glows (2016)
Olykor a lenyűgöző dolgok igen pici méretben érkeznek. Ezt a filmet Attenborough olyan élőlényeknek szentelte, amelyek sokszor láthatatlanok az emberi szem számára. A biolumineszcens organizmusok, azaz a fényt előidézni képes, lényegében a sötétben világító állatok, gombák és baktériumok biológiáját és ökológiáját mutatja be.
Az olyan ismerős állatok mellett, mint a szentjánosbogár, a film kevésbé ismert élőlényekre irányítja a reflektorfényt, ilyenek például a világító planktonok, amelyek szerepet játszanak a tejtengernek nevezett jelenség létrejöttében, de előtérbe kerülnek a világító mélytengeri állatok is a vámpírkalmártól a viperahalig.
A brit természetfilmes, valamint tudósokból és mélytengeri felfedezőkből álló csapata titokzatos és felfedezetlen birodalmakba kalauzolja el a nézőket, aminek végeredménye egy magával ragadó és varázslatos fényshow. Természetesen érdekes információkból sincs hiány a filmben.
4. Kék mélység (2003)
Sokan minden idők egyik legjobb természetfilm-sorozataként tartják számon David Attenborough A kék bolygó című szériáját, amelyet a tengeri élővilág és ökoszisztémák átfogó bemutatása, valamint a lenyűgöző zene és operatőri munka tesz páratlanná és felejthetetlenné. A Kék mélység a nyolcrészes sorozat 90 percbe sűrített filmváltozata, amelynek egynegyedét a sorozatban fel nem használt felvételek teszik ki. A film 15 narratíva mentén épül fel, amelyek a bolygó felszínének kétharmadát kitevő óceánokban és azok közelében élő különböző állatok életét mutatják be, beleértve a vándorló szürke bálnákat és az Északi-sarkvidéken a túlélésért küzdő jegesmedvéket. Bár a Kék mélység az eredeti sorozattal összevetve inkább a vizualitásra helyezi a hangsúlyt és kevésbé informatív, mégis hatásosan ad betekintést a tengeri állatok életébe és viselkedésébe. Ha pedig ez nem volt elég, a következő bingizésed alkalmával jöhet a sorozat.
A film előzetesét itt tudod megnézni.
5. A Pingvinkirály (2012)
Az egyik legjobb Attenborough-film a fiatalabb generációt célozza meg. A Pingvinkirály egy könnyedebb hangvételű film, amelynek helyszíne az Antarktisz és Dél-Amerika között fekvő Dél-Georgia szigete. A pingvinvárosnak is nevezett szigeten több mint hatmillió királypingvin gyűlik össze minden évben, a film pedig egy itt született pingvin útját követi végig a kikelésétől kezdve a párkeresésig. A mintegy 75 perces filmben Attenborough narrációja a komikus és az ismeretterjesztő között egyensúlyozik, a végeredmény pedig egy érzelmes történet, amihez Dél-Georgia jeges tája szolgáltat lélegzetelállító díszletet. Kiváló dokumentumfilm a természet és az állatok fiatal rajongóinak, vagy azoknak, akik egy könnyedebb filmre vágynak.
6. Attenborough és az óriástojás (2011)
Egyik legszemélyesebb filmjében, az Attenborough és az óriástojásban a legendás műsorvezető 50 év elteltével látogat el újra arra a szigetre, ahol debütáló természetfilm-sorozata, a Zoo Quest első részeinek egyikét forgatta. Attenborough 1960-ban járt Madagaszkáron, és ekkor hozzájutott a valaha élt legnagyobb, már kihalt madár, az elefántmadár tojásához. A Zoo Quest régi felvételeivel átszőtt dokumentumfilmben Attenborough felidézi múltjának emlékezetes pillanatait, miközben megismeri azokat az új embereket, akik ma a vadvilág védelmének élvonalában tevékenykednek, nem mellesleg pedig felfedezi az elefántmadár tojásának történetét és a faj kihalásának okait.