Részleteiben végigvesszük a Ferenc pápa halálát követő eseményeket, illetve a konklávé pontos menetrendjét.
A húsvéthétfőn elhunyt Jorge Mario Bergoglio, közismert nevén Ferenc pápa tizenkét évig vezette a katolikus egyházat. Néhány napja kiderült a halotti bizonyítványából, hogy szélütés és szívelégtelenség okozta a halálát, de ismeretes az is, hogy krónikus tüdőbetegségben és cukorbetegségben szenvedett. Húsvétvasárnap még megjelent a Szent Péter téren, hogy megáldja a gyülekezőket, azonban másnap kora reggel kómába esett, majd 7 óra 35 perckor elhunyt.
A szegények védelmezőjének titulált egyházfő távozásával sokakban felmerülhetett a kérdés, mi a pontos ügymenet ilyenkor. A Vatikán jól bevált, megszokott protokollt követ a pápa halálának esetén, hogy minél olajozottabban indulhasson útjára az utódlás folyamata. Sorra vesszük, mi történt eddig, és mi várható a következő napokban, hetekben.
„Sede vacante”
A Szentatya halálával megkezdődik a „sede vacante”, vagyis a betöltetlen szék időszaka. Régi tradíció, amit az évtizedek során óvatosan ugyan, de modernizált az egyház. Szent II. János Pál pápa 1996-ban elfogadott, Universi Dominici Gregis kezdetű apostoli rendelkezése szabályozza, amely külön szertartásrendet ír elő a pápa temetésére, illetve a konklávéra, az új pápát megválasztó alkalmi intézményre is. Az új pápa megválasztásáig legalább 14, legfeljebb 20 napot kell várni, azonban XVI. Benedek módosította ezt: ha valamennyi bíboros megérkezik idő előtt, 14 napnál hamarabb is kezdetét veheti a procedúra.

A temetési szertartásrendet, az Ordo Exsequiarum Romani Pontificist Ferenc pápa tavaly leegyszerűsítette, illetve azt is tudhatjuk, hogy a hagyományokat megtörve nem a Szent Péter-bazilikában, hanem a Santa Maria Maggiore pápai bazilikában helyezik végső nyugalomra.

Róma püspökének halála után a világ minden tájáról összegyűlnek az általa kinevezett, és pápai választójoggal rendelkező bíborosok a Vatikánban, hogy leróják kegyeletüket, illetve megalakítsák a konklávét. A Szentszék feladatai és Vatikánváros Állam irányítása is áthárul a bíborosok 252 tagú testületére, az úgynevezett kongregációra. Az egyházfő temetésére jellemzően 4-6 nappal a halála után kerül sor, ezt most sem alakult másként, hiszen a mai napon, április 26-án, délelőtt tíz órakor veszi kezdetét a szertartás, és az azt követő kilencnapos gyász első napja is.
Hasonlóan, ahogy a tavalyi Konklávé című filmben láthattuk, 21-én, hétfő este lezárták és lepecsételték az Apostoli Palota és a Szent Mária-ház pápai lakosztályait. A közvetlen közeli munkatársai még aznap leróhatták kegyeletüket. Ferenc pápa holttestét másnap, kedden szállították el a rezidenciájáról, majd a Szent Péter-bazilikában ravatalozták fel, nyitott koporsóban. A bazilika szerdán délelőtt 11-től egészen éjfélig nyitva tartott, csütörtökön és pénteken már reggel 7-től beengedték a híveket, és a hét folyamán több szentmisét tartottak a helyszínen.
Már azt is tudni, mikor választanak a bíborosok
Kedden reggel tartották az első gyűlésüket a bíborosok, amelyen kitűzték a mai temetés mellett a másik fontos dátumot – május 5. és 10. között fog lezajlani a Ferenc pápa utódját megválasztó konklávé.

A pápaválasztásra a vatikáni Sixtus-kápolnában, a konklávé otthonában kerül sor. A 80 év alatti bíborosok testületének tagjai üres papírlapot kapnak kézhez, amelyre a következőt írják: Eligo in Summum Pontificem, ami annyit tesz, A legfőbb pápává választom, ezután következhet a kívánt kardinális neve. A bíborosok közül technikailag bármelyik római katolikus férfi jogosult lehet az egyházfői szerepre.
Ezután szenioritás sorrendjében, egyesével az oltárhoz fáradnak, és kehelybe helyezik a voksukat. Ha a szavazatok kétharmadát megkapja egy bíboros, a konklávé véget ér.

Amennyiben nem születik eredmény, a második, harmadik és negyedik napon két-két választást tartanak délelőttönként, illetve újabb kettőt esténként. Az ötödik nap első felében szünet és közös ima a menetrend, amelyet délután, ha a szükség kívánja, hét szavazási kör is követhet. A hatodik napon folytatódik a kettő reggel, kettő este-féle metódus, egészen addig, amíg dűlőre nem jutnak.
A konklávét körülvevő atmoszféra párját ritkítja. Egyfajta politikai csatározás is zajlik – az aspiránsok múltját, korábbi cselekedeteit is górcső alá veszik a bíborosok, illetve a progresszivitás és konzervativizmus mércéjén is mérlegelnek. A mostani választásnak külön pikantériája, hogy túlzás nélkül az egyik kiemelkedő esélyes a konzervatív világnézetű Erdő Péter esztergom-budapesti érsek.

A potenciális jelöltek közt szerepel még Peter Turkson – aki a modern kori történelem első afroamerikai Szentatyája lehetne –, Jean-Marc Aveline francia érsek, a máltai Mario Grechet, illetve a Ferenc pápa elveit követő spanyol Juan José Omella. A Fülöp-szigeteki Luis Antonio Tagle neve is felmerült, csakúgy, mint Pietro Paroliné, Ferenc olasz államtitkáráé és a szintén itáliai Matteo Maria Zuppié. A májusi időponthoz közelítve tisztázódhat a helyzet, de egyelőre számos hírforrás a top 5 esélyes között említi Erdő Pétert.
Mi történik, ha megválasztják az új pápát?
Kamerák százai és kíváncsi szempárok milliói sasolják a konklávé időszaka alatt a Sixtus-kápolna kéményeit, hiszen a füst színezete döntő üzenettel szolgál. Amennyiben nincs meg a kétharmados többség, a kehelyben lévő szavazatokat fekete kémiai vegyülettel együtt égetik el, ami sötét füstöt eredményez. Ha viszont fehér füst száll fel, az azt jelenti, hogy a sede vacante véget ért, sikerrel megválasztották a következő egyházfőt.
Május 5. és 10. között erre bármelyik napon sor kerülhet. A hagyomány szerint 30-60 perccel a füstfelhőt követően az új pápa megjelenik a Szent Péter-bazilika központi erkélyén, amely közvetlenül a Szent Péter térre és a várakozó hívek tízezreire néz. Jellemzően kinyilatkoztatják a választott pápai nevét, tart egy rövid beszédet, majd elmond egy imát. A lenti videóban Ferenc pápa legelső feltűnése látható azon a bizonyos erkélyen.
A hivatalos beiktatás az utóbbi két alkalommal a Szent Péter téren zajlott le. Ferenc pápát 2013. március 13-án választották meg, és március 19-én (Szent József napján) tartották a beiktatását. Nagy valószínűséggel ezúttal a május 12-ei héten kerülhet sor a ceremóniára. A katolikus hívők számát világszerte 1,4 milliárdra becsülik, így az imént taglalt eseménysorozat számottevő érdeklődést hordoz magával. Ferenc pápa első felbukkanását körülbelül 1 milliárd ember követte nyomon, tehát május első két hetének mindenképp adott lesz a slágertémája.