A szex amennyire természetes része az életnek, olyannyira tabutéma sokak számára. Mi van akkor, ha egy gyerek sosem beszél a szüleivel a szexről, és milyen pozitív hatásai vannak a szexpozitív nevelésnek?
A szex teljesen természetes része az életnek, tulajdonképpen annak kiindulópontja. Mindenki életében eljön az a pont, amikor először kezd ismerkedni a szexualitással és egyáltalán nem mindegy, hogy a szülők ilyenkor hogyan kezelik a témát. Sok vallásban és kultúrában a szex és az intimitás tabunak, az önkielégítés bűnnek, a szexuális fantáziák pedig szégyellni való dolognak számítanak. A szexről való gondolkodás azonban elkerülhetetlen és nagy károkat tud okozni, ha egy gyerek érdeklődése és kérdései elutasításra találnak.
A nyugati kultúrában a szexualitásról való gondolkodás sokat változott az évszázadok során. Az ókori görögökre és rómaiakra akár szexuális szabadság úttörőiként is gondolhatunk, hiszen számukra a szex az élet mindennapi részét képezte. Míg a nők számára a szex elsősorban reprodukciós célokat töltött be, a férfiak szabadon megélhették vágyaikat, sem a szexualitás ábrázolása, sem pedig a homoszexualitás nem volt tabuként kezelve.
A kereszténység térnyerésével a középkorban és az újkorban azonban a szexualitásról alkotott kép jelentősen átalakult, a szex elsősorban az utódnemzésről, semmint az élvezetekről szólt. A 18-19. században szigorú erkölcsi normák szabályozták az emberek életét, a szemérmesség, a test eltakarása, a szexualitástól való tartózkodás vált megszokottá. Az 1960-as évek szexuális forradalma radikális változást hozott az addigi konzervatív normák világában. A feminista és szexpozitív mozgalmak hozzájárultak ahhoz, hogy széles körben is elfogadottá váljon a szex és a szexualitás, illetve ezek ábrázolása, a fogamzásgátlás és a homoszexualitás.
Épp ezért fontos, hogy a szülők képesek legyenek olyan témákról beszélgetni a gyerekeikkel, mint a nemi szerepek, nemi identitás, a beleegyezés fontossága, az intimitás vagy az egészséges kapcsolatok működése. A szexpozitív szülők őszintén válaszolnak a gyermekeik kérdéseire és megbízható információkkal látják el őket a témában. Mindez segít a határok betartásának gyakorlásában, a másokkal való megfelelő kommunikáció elsajátításában és egy pozitív testkép kialakításában. A szexpozitivitás a szexualitásra alapvetően az emberi lét természetes részeként tekint és a szexhez és szexualitáshoz való pozitív és tiszteletteljes hozzáállást hangsúlyozza. A szexpozitív nevelés hiánya, vagyis a szexnegativitás ahhoz a meggyőződéshez vezethet, hogy a szex egy káros, szégyellni való, bűnös dolog, amit szigorú keretek között kell tartani.
A szexpozitív nevelés manapság azért is kimondottan fontos, mert az internetnek köszönhetően a pornó minden korábbinál könnyebben elérhető. A gyerekek nagyon fiatal korban, már 6-8 évesen találkoznak pornográf tartalmakkal, ami meghatározhatja és negatívan befolyásolhatja a szexről alkotott képüket. A szexről való nyílt és őszinte kommunikáció abban is segíthet, hogy a gyerekek a saját testükkel komfortos felnőtteké váljanak. Egy meztelen test nem feltétlenül kell, hogy szexuális legyen, a meztelenség egyáltalán nem szégyellnivaló dolog. A meztelenség tabusítása és túlszexualizálása pont az ellenkezőjét éri el.
Sok fiatal nincs tisztában a saját határaival, a beleegyezésről, a fogamzásgátlásról és a nemi betegségek veszélyeiről az iskolai felvilágosításon hallanak először – már ha hallanak róla érdemi információt. Ha azonban a szülő már gyermekkorban egy biztonságos és pozitív hozzáállást képvisel a szex kapcsán, jó eséllyel a fiatal szexuálisan aktív időszakában is mer majd kérdezni és beszélni a szexről és egy tudatosabb, határokat tisztelő és a saját testével és szexualitásával komfortos felnőtt válik majd belőle.