A „Különválás” sztárjának nem ez az első sorozata, ami miatt szélesebb közönség hever a lábai előtt. Mégis nehéz úgy tekinteni rá, mint A-listás sztárra, bár ő maga is szívesebben szerepel a gyerekei életében, mint címlapokon. Portrénk Adam Scottról.
„Egyszerűen nagyon érdekes tag, mert hihetetlenül normális, miközben abszolút nem normális” – fogalmazott Ben Stiller, mikor arról kérdezték, miért választották ki Adam Scottot a Különválás (Severance) sorozat főszerepére. Stiller szerint a tökéletes embert találták meg a munka-magánélet egyensúly kérdéskörét végletekig csavaró cselekmény főhősének, Scott ugyanis szerinte kiválóan egyensúlyozik a tiszta lappal induló irodai munkás, valamint a szörnyű tragédiát átélt, depressziós magánember között.
Az 51 éves színész-humorista, Adam Scott kétségtelenül egy újabb karriermérföldkőhöz ért el az Apple TV+ sorozatával, de azért némi vulgaritással kijelenthető: nem ma kezdte. Karrierje telis-tele van minőségi munkákkal, és akár bohócsipkát húzott, akár komolyba vágta magát, maradandót tudott alkotni. Portrénk a Különválás színészéről.
Adam Scott, a vígjátékszínész
Adam Paul Scott 1973. április 3-án született a kaliforniai Santa Cruzban két tanár gyermekeként. Édesapja skót, anyja félig szicíliai olasz, félig ír származású, szülei még gyerekkorában elváltak.

Scott tinédzserkora óta előadóművésznek készült, a középiskola után a Los Angeles-i American Academy of Dramatic Artsra járt. A fiatalkoráról viszonylag keveset lehet tudni, az viszont biztos, hogy a neves akadémia elvégzése után rögtön munkába állt, a 90-es évek közepén több mellékszerepe is volt különböző filmekben, valamint sorozatokban, amik közül egyik sem nevezhető épp kultikusnak.

Az első igazán nagy közönséget elérő munkája, amiben komolyabb játékidőt kapott, az Adam McKay által írt és rendezett Tesó-tusa (Step Brothers) című vígjáték volt, ami számára abból a szempontból is mérföldkőnek számított, hogy itt állt át a viccesebb szerepekre. Elmondása szerint rengeteget tanult komikus improvizációról a film főszereplőitől, Will Ferrelltől, John C. Reillytól, illetve Kathryn Hahntól.
A 2010-es Alattomos érzelmek (The Vicious Kind) című filmben Caleb Sinclaire karakterét alakította, amiért a legjobb színésznek járó Independent Spirit Awardra jelölték. Maga a film is pozitív kritikákat kapott amellett, hogy Scott két független fesztivál egyéni díját is bezsebelte érte.
Adam Scott, a sorozatsztár
A színészt ugyanakkor elsősorban sorozatszerepeiről ismerhetjük. Karrierjének legnagyobb áttörését egyértelműen a Városfejlesztési osztály, avagy Parks and Recreation hozta el számára, ami 2009 és 2015 között hét évadot élt meg. Scott a másodikban csatlakozott, ahol Ben Wyatt pénzügyőrt alakítva megmutatta egyedi, nyers és szokatlan humorát. Karaktere (aki 18 évesen polgármesterként csődbe vitt egy települést) egyre fontosabbá és a közönség számára egyre népszerűbbé vált, ami értelemszerűen a színész közkedveltségét is megdobta.

A rengeteg vígjátékos, szitkomos munka ellenére a 2010-es évek második felében egy drámai szerep emelkedik ki Scott életművéből. Az HBO kétévados Hatalmas kis hazugságok (Big Little Lies) című sorozatában Ed Mackenzie-t, a Reese Witherspoon által alakított Madeline Mackenzie férjét játszotta. Az első évad 2017-ben, a második 2019-ben jelent meg.

Ezután érkezünk el 2022-be, amikor színészként és producerként is csatlakozott az Apple TV+ Különválás (Severance) című sorozatának stábjához. Az első évad óriási kritikai és nézői sikert aratott, de a szokásosnál jóval többet kellett várni a folytatásra, ami idén elérkezett, és nem okozott csalódást. A sorozatról itt írtunk nemrég.

Adam Scott, a családfő
Scott a bulvárnak is kedvelt témát ad azzal, hogy lényegében nem ad nekik témát. Feleségével, Naomi Scott-tal (lánykori nevén Naomi Sablan) húsz éve házasok, kapcsolatuk pedig a show-biznisz szereplőihez képest rendkívül kiegyensúlyozottnak látszik kívülről.

Két gyermekük nevelése mellett közös produkciós céget is alapítottak, amiben állításuk szerint nagy szerepet játszott, hogy így sokkal több időt tölthetnek együtt. Felesége egyébként producerként dolgozott már megismerkedésükkor is, első találkozásukkor feltette a kérdést Scottnak, hogy ha nem jön össze a színészmesterség, akkor mi a B-terve, amire a férfi ijedten azt felelte: „nem tudom, nincs B-tervem”.
A színész Jim Halpert szerepére jelentkezett az amerikai The Office meghallgatására, de azt a szerepet végül John Krasinski kapta meg.
Scott társalapítója a U Talkin’ U2 To Me? című podcastnak, amiben a színész Paul Scheerrel kedvenc zenekaráról, a U2-ról beszélget. Legalábbis az eredeti koncepció szerint, mert a műsor egy idő után teljesen abszurd irányt vett, és inkább random hülyülés lett belőle.
Adam Scott óriási Star Wars-fan, olyannyira, hogy gyerekként meghívót küldött Mark Hamillnek a születésnapjára, de a Luke Skywalkert alakító sztár természetesen nem jelent meg. Legalábbis azon az évin, ugyanis évekkel később egy talk show-ban váratlanul meglepte Scottot.
Adam Scott tehát egy atipikus hollywoodi karakter, miközben nagyon sok jegye éppen tipikussá teszi. Erre utalt Ben Stiller is, amikor azt mondta, hogy a színész egyszerre normális és nem normális. Egy kiegyensúlyozott családi életet élő, a magánéletét a nyilvánosság előtt csak nagyon kontrolláltan felvállaló ember, akiben mindeközben ott van az az őrültség, az a szokatlan humor, ami a Különváláshoz hasonló, elvetemült sorozatokhoz elengedhetetlen.