ma 2025.1.17 15:05
Olvasási idő 2:43
Szöllősi Anna

Mit pörgetnek majd az amerikaiak, ha vasárnap tényleg lekapcsolják a TikTokot az Egyesült Államokban?

Mit pörgetnek majd az amerikaiak, ha vasárnap tényleg lekapcsolják a TikTokot az Egyesült Államokban?
Forrás Andrew Harnik/Getty Images
TECH-TUDOMÁNY AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK DONALD TRUMP TIKTOK

A TikTok-menekültek már keresik az alternatívákat arra az esetre, ha most vasárnap lekapcsolnák az alkalmazást, amire van reális esély, tekintve, hogy a tavaly áprilisban elfogadott törvény követeléseinek a platform anyavállalata nem tett eleget.

Miért állhat le a TikTok az Egyesült Államokban?

Mint ismert, január 19-ig megszüntetheti működését az Egyesült Államokban a TikTok, hacsak az amerikai Legfelsőbb Bíróság nem helyezi hatályon kívül, vagy más módon nem késlelteti annak a törvénynek a hatálybalépését, ami arra kötelezte a TikTok kínai anyavállalatát, a pekingi székhelyű ByteDance-t, hogy adja el a platformot valamelyik amerikai vállalatnak. Joe Biden még tavaly áprilisban írta alá a törvényt, aminek célja kezelni az Igazságügyi Minisztérium aggodalmait, miszerint a kínai kormány titokban felhasználhatná az alkalmazást amerikaiak megfigyelésére, vagy propaganda terjesztésére. 

Bár az alkalmazásra akadtak jelentkezők amerikai befektetők személyében, a TikTok anyavállalata szerint az eladást ellehetetleníti a kínai kormány, amely jelezte, hogy meg fog akadályozni minden olyan tranzakciót, ami magában foglalja a ByteDance algoritmusát.

A Washington Post  meg nem nevezett forrásokra hivatkozva szerdán arról írt, hogy az amerikaiak messiása, a TikTok megmentője a frissen megválasztott Donald Trump lehet, aki a beiktatása utáni első rendelettel 60–90 napra felfüggesztené a TikTok betiltására vagy eladására vonatkozó törvény végrehajtását, így ezalatt tárgyalni tudnának az alkalmazás eladásáról vagy egy alternatív megoldásról. Az amerikai elnök TikTok melletti állásfoglalása egyébként viszonylag új keletű, 2020-ban még az alkalmazás szankcionálása mellett szólalt fel. A pálfordulás fő oka az lehet, hogy a platform hozzájárulhatott Trump 2024-es kampányának sikeréhez.

donald trump, tiktok
Forrás Jaap Arriens/NurPhoto/Getty Images)

A TikTok-menekültek új otthon után néznek

A TikTok-menekültek már keresik az alternatív megoldásokat, amiket pörgethetnek abban az esetben, ha most vasárnap az alkalmazás tényleg lekapcsolná a villanyt, több – az amerikai piacon eddig kevésbé sikeres – közösségi alkalmazásra ugrott meg a kereslet az elmúlt néhány hétben.

Kiemelt tartalom
No-buy 2025: végre egy felkapott TikTok-trend, ami nem a túlfogyasztásra buzdít No-buy 2025: végre egy felkapott TikTok-trend, ami nem a túlfogyasztásra buzdít 2025.1.12 8:21

A Sensor Tower piackutató cég szerint az USA-ban egy hét alatt megháromszorozódott az ugyancsak kínai tulajdonban lévő Xiaohongshu (angolul Red Note-ként ismert) app letöltéseinek száma, amivel az Apple App Store letöltési listájának élére tornázta fel magát. A 2013-ban alapított, kínai Instagramként is emlegetett Xiaohongshu főleg utazással, divattal és szépséggel kapcsolatos tartalmaival vált Kína egyik legnépszerűbb alkalmazásává, amit a helyiek online piactérként is használnak. Mára már több mint 300 millió felhasználója van a felületnek, amire korábban szinte csak a Kínában élők regisztráltak. A héten számos angol nyelvű tartalom és amerikai felhasználó jelent meg az oldalon, a #tiktokrefugee hashtag szerdára már több mint 250 millió megtekintésnél járt.

Forrás Xiaohongshu

A ByteDance tulajdonában lévő alkalmazás, a Lemon8 is kezd szépen feljönni, a Sensor Tower adatai szerint a letöltések száma megháromszorozódott az iOS és az Android rendszereken, hétfőn rövid ideig a legtöbbet letöltött ingyenes iPhone-alkalmazás volt az Egyesült Államokban, jelenleg pedig az App Store amerikai letöltési rangsorának a második helyén áll. A Lemon8 Japánban jelent meg 2020 májusában Sharee néven, majd 2023 februárjában az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban is debütált. Az alkalmazást úgy lehetne jellemezni, mint az Instagram, a Pinterest és a TikTok szerelemgyerekét: egy olyan felület, ahol lehet fotókat, lapozós posztot és videókat is feltölteni, és olyan célzott tartalmakat dobál, amik a felhasználó által megadott érdeklődési körökre lőnek.

A ByteDance taktikus húzása

Úgy tűnik, a ByteDance már egy ideje készül a reálisnak látszó forgatókönyvre, miszerint vasárnap lelőhetik az oldalt az Egyesült Államokban: a TikTokon egy felugró ablak irányítja a felhasználókat egy oldalra, ahol a tiltásról kapnak tájékoztatást, valamint lehetőséget biztosítanak arra is, hogy letölthessük az összes adatunkat.

Kiemelt tartalom
Az influenszerek literszámra isszák a nyers tejet, de ha jót akarsz magadnak, te ne tedd Az influenszerek literszámra isszák a nyers tejet, de ha jót akarsz magadnak, te ne tedd 2025.1.3 13:26

A Wrap szerint a vállalat emellett még tavaly kezdett el a Lemon8-ra vonatkozó hirdetésekkel kampányolni és influenszereket megbízni azzal, hogy az alkalmazás letöltésére buzdítsanak, így próbálva átcsábítani a népet a ByteDance másik, itthon egyébként nem elérhető platformjára, ahova a TikTok-fiókunkkal tudunk bejelentkezni. 

Bár a Lemon8-ra nőtt az érdeklődés – a SimilarWeb piackutató cég valamivel több mint 1 millió aktív felhasználót mért naponta az Egyesült Államokban –, a több mint 170 millió amerikai felhasználóval rendelkező TikTok eredményeit egyelőre meg sem közelíti. Kérdéses, hogy lesz-e ideje és lehetősége átvenni nagy testvérének helyét annak esetleges beszüntetése esetén: bár a fent említett törvény név szerint említi a tinédzserek kedvenc közösségi oldalát és annak anyavállalatát, ugyanakkor azt is kimondja, hogy a ByteDance bármelyik leányvállalata betiltható a rendelet értelmében, tehát a TikTok-menekültek új otthonára elviekben szintén kiterjedhet a tiltás.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, Spotifyon és a Facebookon is!