Képregények, értekezés egy potenciális atomháború menetéről, egy feledhetetlen utazás Nápolyba – szerkesztőségünk összeszedte az idei év legígéretesebb könyvmegjelenéseit.
Nem csupán könyves toplistánk első részébe, de a folytatásba is jutott hely megannyi izgalmas könyvmegjelenésnek. Ha netán egy regénnyel, képregénnyel, útikönyvvel ajándékoznád meg szeretteidet, mindenképpen csekkold szerkesztőségünk listáját!
Kemény Zsófi: Nyelni
Kemény Zsófi ősszel megjelent regénye, a Nyelni provokatív és rendhagyó módon tárja fel a kortárs, heteroszexuális férfi archetípusának pszichéjét úgy, hogy közben közvetve kommentálja a közelmúlt magyar történelmének egyik legjelentősebb közéleti botrányát, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) vitatott átadását egy magánalapítványnak. A főhős, Teó kezdetben nem tűnik többnek, mint egy kvintesszenciális szexista és nárcisztikus lúzer. Kemény mesteri jellemfejlődése azonban lehetővé teszi, hogy a szerző egy elgondolkodtató tézist állítson fel: hogy ezek a szókimondó, önjelölt megmentők valójában korunk igazi megtestesítői.
A személyes meggyőződés és a politikai ideológiák keveredésével a Nyelni elgondolkodtató és műfaji kihívást jelentő mű, amely nem hajlandó könnyű válaszokat adni. Arra ösztönzi az olvasókat, hogy árnyaltan vizsgálják meg az egyén identitása, a társadalmi normák és a tágabb értelemben vett kulturális környezet közötti kapcsolódási pontokat, amelyek továbbra is alakítják egy generáció fejlődését. Az írónővel regénymegjelenése kapcsán mi is készítettünk interjút, amit itt tudtok megnézni.
Szabó Kata: Sempre – Napoli guide book
Olaszország világszerte is mindig a legnépszerűbb úti célok között szerepelt. Mit van mit tenni, lassan gyakorlatilag odajutunk, hogy egy hét Olasszal jobban jövünk ki, mintha egy hetet idehaza töltünk, a mediterrán országon belül pedig Nápoly városát kifejezetten felkapták a magyarok az igencsak olcsó fapados repülőjáratoknak köszönhetően.
Szabó Kata angol nyelvű könyve Dél-Olaszország legnagyobb városába Campania régió székhelyére kalauzol bennünket. Az olvasó kap egy kis történeti betekintőt Nápoly kerületeiről, majd elmélyed az autentikus olasz bisztrók kínálatába, körbejárja a Vezúv környékét, nagyszerű tippeket adva, hogy miket is nézzünk meg utazásunk alatt. A könyvet Wertán Botond képei teszik teljessé.
Sally Rooney: Intermezzo
A 21. századi Dosztojevszkijnek is nevezett Sally Rooney legújabb regényében egy testvérpáron keresztül mutatja be a modernkori interperszonális kapcsolatokat. Peter és Ivan Koubek, mint tűz és víz – egymás ellentétei. Peter sikeres ügyvéd, látszólag mindent tud, mindenhez ért, harmincon túl éli kedves kis életét, közben meg küzd gyógyszerfüggőségével. Ivan ezzel szemben fiatal sakkvirtuóz, csendes visszahúzódottsággal navigál a világban. Ám egy nap meghal édesapjuk, életük pedig felfordul, teljesen más irányba terelődik. Sally Rooney az Intermezzóban izgalmas pszichológiai feszültséget teremt, bemutatja a felnőtté válás fájdalmát, az emberi kapcsolatok miértjét, miközben a valóság újraértelmezését tűzi ki célul: ami éltében valamit egybetartott, holtában a közös fájdalommal miért nem?
Hubert – Zanzim: Férfibőrben
Biancának férjhez kell mennie, ám sajnos abba már nem szólhat bele, kivel élné le életét. Szülei hozták meg ezt a döntést, neki pedig tiszteletben kell tartania azt. Bianca elkeserédésében fény derül egy családi titokra: családja női tagjai egy kikészített férfibőrbe bújva próbálták ki korábban, milyen is a férfiak élete. Bianca hát magára ölti a maskarát, Lorenzóvá válik, hogy utána szimatoljon a neki kiszemelt Giovanninak. A világhírű és kritikailag számtalan díjjal jutalmazott francia képregényt Hubert forgatókönyve alapján rajzolta a páratlan tehetségű Zanzim. A hihetetlenül különleges képregény a szabad szerelmet ünnepli, humorral átszőve érint olyan fontos társadalmi kérdéseket, mint szex, vallás és erkölcs.
Pasi Ilmari Jääskeläinen: A furcsa macska napja
A finn mágikus realizmus nagy mestere, Pasi Ilmari Jääskeläinen legújabb történetének főhőse Kaarna, akinek aprólékosan megtervezett napi rutinja felborul, amikor egy idősek otthonából hívást kap: édesanyja, egy neves pszichoterapeuta a halálos ágyán fekszik. Ahogy a férfi anyjához siet, váratlan események sorával szembesül, s végül se hősünk, se az olvasó nem tudja már mi a fikció, mi a valóság. Az elbeszélés ügyesen vegyíti a rejtély és a pszichológiai feltárás elemeit, krimiszerű, megannyi titokkal. Vajon Kaarna nemzetközileg is elismert tudós édesanyja felfedi mindazt, amit a lélekről tudott meg? A beszélő macskák valóságosak lennének? Ez a nem mindennapi meseszerű mű egyedülálló perspektívát kínál az emberi elme összetettségéről és érzékelésünk törékenységéről.
Evelyn Skye: A hercegnő és a sárkány
Nem kellett csupán a TikTok könyves részlegén, vagyis a Booktokon bóklásznunk ahhoz, hogy találkozzunk Evelyn Skye regényével, hiszen pár hónapja A hercegnő és a sárkány konkrétan letarolta a platformot. A regény célja, hogy felforgassa és új perspektívába helyezze a hagyományos tündérmesék sablonszerű narratíváit. A történet Elodie Brayfordot, egy kis elszegényedett Inophe nevű hercegség fiatal örökösnőjének kalandjait meséli el. Elodie élete váratlan fordulatot vesz, amikor eljegyzik egymást Henryvel, Aurea királyság koronahercegével. Bár a királyi házasság bőséget ígér Inophe népének, Elodie hamarosan rájön, hogy Aurea gazdagságának szörnyű ára van: fiatal nők életével fizetnek a jólétért. Elodie, a szívós és elszánt hősnő nem hajlandó elfogadni ezt a kegyetlen hagyományt, és elődei emlékeiből merítve szembeszáll az Aureát rettegésben tartó sárkánnyal. A regény a hatalom, az elnyomás és az emberi lélek erejének témáit járja körül. A Netflix idén egyébként fel is dolgozta a történetet, az előzetest itt nézhetitek meg.
Richard Osman: Gyilkosokra utazunk
„Steve Wheeler ráérzett a nyugdíjas élet ízére. Időnként ugyan még mindig kinyomoz ezt-azt, de már ragaszkodik ahhoz, amit megszokott: a kocsmakvízekhez, a kedvenc padjához vagy a macskájához, aki otthon várja. Túl van élete kalandos szakaszán. Az adrenalint újabban csak menye, Amy munkája biztosítja számára. Amy Wheeler ugyanis úgy gondolja, az adrenalin jót tesz a léleknek. Ha az ember személyi testőrként dolgozik, minden egyes nap újabb veszélyek lehetőségét hordozza. Amy pedig éppen egy világtól elzárt szigeten gondoskodik a hírhedt regényíró, Rosie D'Antonio védelméről, amíg egy holttest és egy nagy táska pénz fel nem dúlja paradicsomuk nyugalmát... Izgalmas hajsza veszi kezdetét a világ körül. Vajon Amy és Steve képes lesz lekörözni a gyilkost?“ – vajon a gyilkossági ügyek képezhetik egy családi vállalkozás alapjait? Richard Osman regényében Wheelerék pont ezt a piaci rést kívánják betölteni.
Jean Reno: Emma
Úgy tűnik, idén nagyot mennek a színészkönyvek. Előző listánkon még Keanu Reeves regényét szemléztük, most pedig Jean Renon (Léon, a profi, Bíbor folyók) a sor, mert bizony a világhírű francia színész is írói babérokra tört.
A színészlegenda debütáló regénye egy izgalmas és szenvedélyes kémtörténet. Egy neves Bretagne-i terápiás központban masszőrként dolgozó Emma élete váratlan fordulatot vesz, amikor találkozik Tarik Hannal, az ománi miniszterelnök-helyettes fiával. A lány azonnal vonzódni kezd a férfihez, így Ománba utazik, hogy egy új luxusüdülőhely személyzetét képezze ki. Az egzotikus országban Emma és Tarik titkos és szenvedélyes kapcsolatba kezdenek, nem is sejtve, hogy a francia titkosszolgálat az utazást megelőzően felbérelte Emmát egy titokban Ománban épülő nukleáris létesítmény leleplezésére.
Jennifer Muro-Thomas Krajewski: Paletta
Egy újabb képregény, egy újabb szuperhőstörténet. A Jennifer Muro, Thomas Krajewski és Gretel Lusky által írt Paletta főhőse Ashley Rayburnt egy 13 éves, zavaros múltú lány, akinek birtokába jut egy különleges testfestékkészlet, amely szuperképességekkel ruházza fel. Miközben Ashley újonnan szerzett erejével és magánéletének kihívásaival küzd, azonnal galibák sorában találja magát, és megindul a hajsza a varázserejű festékekért. Ashley Rayburnt szó szerint színes foltja lett a DC Comics univerzumának, és reméljük, története több folytatást is megél majd. Nem csupán DC-rajongóknak, de tulajdonképpen mindenkinek ajánljuk, aki kicsit maga is belebújna egy szuperhős bőrébe.
Moniquill Blackgoose: Sárkánylehelet
Egy nap a 15 éves Anequs rátalál egy sárkánytojásra, és örökre megváltozik élete. A benne lévő kis csöppség a lányt választja társául, Anequs pedig azonnal meg is kezdi a varázslatos lény kiképzését. Ám ez kiváltja a gyarmatosító ánglisok rosszallását, akiknek saját szigorú szabályaik és elvárásaik vannak a sárkányok tréningelésére, főhősnőnk pedig a maga szokatlan megközelítésével ellentétbe kerül a jól bejáratott rendszerrel. Miközben Anequs népe életmódjának védelméért küzd, a regény a kulturális konfliktus, az önrendelkezésért folytatott küzdelem és az emberek és sárkányok közötti kötelék erejének témáit járja körül – rendkívül könnyen találunk a szüzsével kapcsolódási pontot korunk, és elmúlt rezsimek politikai irányzataival. Moniquill Blackgoose első művét széleskörű kritikai recepcióval illették, rangos díjakat nyert a fiatal felnőtteknek szánt fantasy műfajában.
Annie Jacobsen: Atomháború – A katasztrófa másodpercről másodpercre
Nukleáris problémák egy nukleáris, ismételten háborúktól hemzsegő világban. Annie Jacobsen az atomháborúk veszélyének hátborzongató és aprólékosan kutatott részleteit mutatja be lebilincselő könyvében. Jacobsen az oknyomozó újságírók stílusára jellemző és bennfentes forrásokra támaszkodva lebilincselő, thrillerszerű elbeszélést fest, amely egy katasztrofális nukleáris konfliktus lehetséges kibontakozását vázolja fel, a kezdeti pillanatoktól a pusztító utóhatásokig. A könyv bemutatja a nukleáris fegyverkezési verseny hátterében álló összetett geopolitikai dinamikákat, a technológiai hátteret, stratégiai tervezést. Kvázi kézikönyvként szolgál, ha ki is robban egy atomháború, az milyen hadi és diplomáciai lépésekkel jár. Bár Jacobsen írásával szórakoztat is, elsődleges célja mégis az informálás, továbbá, hogy felhívja az emberek figyelmét a nukleáris fegyverek nemcsak legendákban élő, hanem tényleges veszélyeire is.