A közösségi médiában újabb megoldás bukkant fel az ünnepek okozta stresszhelyzetek kezelésére. Bár elsőre a traumabingó ötlete kissé szokatlannak tűnhet, eláruljuk, hogy a szakemberek mivel indokolják a játék stresszcsökkentő hatását.
Az ünnepekkor mindenkinek egyéni stresszhelyzetekkel kell megküzdenie, és teljesen természetes, hogy úgy érezzük, rengeteg extra nyomás helyezkedik ránk ebben az időszakban. Hatalmas elvárások, toxikus rokonok, kellemetlen témák és az egész év fáradtsága hajlamos egyben lecsapódni rajtunk, és seperc alatt kialakulhat egy akkora káosz, mint A mackó (The Bear) karácsonyi különkiadásában, ahol az Oscar-díjas Jamie Lee Curtis egyik legemlékezetesebb idegösszeomlását láthattuk.
Az interneten már évek óta kering egy traumabingó névre keresztelt játék, amit a karácsonyi időszakban megélt stresszes vagy traumatikus történésekkel való megküzdéshez ajánlanak. A játék célja, hogy könnyebb legyen megbirkózni az ünnepi időszakban felmerülő nehézségekkel, amelyek gyakran érzelmi terhet jelenthetnek. A "trauma" szó itt nem feltétlenül súlyos pszichológiai sérülésekre utal, hanem inkább azokra a nehéz, kellemetlen vagy megterhelő helyzetekre, amelyek rossz szájízzel tölthetik meg a családi összejövetelt. A játék segíthet az ilyen szituációk objektív szemlélésében, a stressz kezelésében és akár még a kapcsolatteremtésben is, ha akad egy cinkosod a játékban.
A karácsonyi traumabingó az utóbbi években egyre népszerűbbé vált a mentális egészséggel és a traumakezeléssel foglalkozó szakemberek körében. Bár a konkrét forrása nem ismert, úgy tűnik, hogy az ötlet különböző terapeuta szakemberektől származik, akik kreatívan alkalmazzák a bingó játék formátumát a stressz kezelésére és a nehéz helyzetek feldolgozására. A közösségi média diskurzusai felismerték, hogy fontos nyíltan beszélnünk arról, hogy az ünnepi időszak a legtöbbünk számára különösen nehéz, mivel számos érzelmi és családi kihívással kell szembenézniük. A témában egy Kristina Virro nevű terapeuta tette közé cikkünk írásakor 200 ezer kedvelésnél és 100 ezer megosztásnál tartó videóját, amiben elmagyarázza a játék működését és célját.
Hogyan működik?
A karácsonyi traumabingó a hagyományos bingó alapelvén működik, amelynek négyzetrácsaiban olyan érzelmi terhet jelentő események vagy helyzetek szerepelnek, amik tipikusan előfordulhatnak a karácsonyi vacsoránál. Ilyenek lehetnek például a nemkívánatos “jó tanácsok”, testsúlyra tett megjegyzések, megfelelési kényszer, nehéz családi emlékek felmerülése és egyéb feszültségek. Ezeket az eseményeket egyenként kell beírnod a bingótábla kockáiba, majd az este végén kihúzhatod a valóban megtörtént pontokat, és ha nem marad érintetlen mező, akkor tulajdonképpen nyertél.
Miért hasznos ez?
„Erős fizikai és érzelmi lecsapódása lehet annak, amikor támadva érzed magad. El akarsz menekülni, vitatkozni kezdesz vagy egyszerűen összehúzod magad és elbújsz. Ez a fight-flight-freeze stresszválasz. A játék lényege, hogy a felzaklatottságot kiváltó érzéseket felcseréljük szórakozással és megfigyeléssel. Azzal, hogy tudatosan felkészülsz ezekre a mellbevágó pontokra, a fight-flight-freeze helyett az agyad logikus része fog bekapcsolni, ami sokkal elviselhetőbbé teszi a helyzetet” – magyarázza Benner.
A bingóformátum egy egyszerű, de szórakoztató módja annak, hogy a résztvevők reflektáljanak a karácsonyi időszakra, miközben a játék segítségével könnyebben megoszthatják és feldolgozhatják azokat a nehéz élményeket, amelyekre talán szavakkal kevésbé találnak magyarázatot. A játék segíthet objektívebb szemszögből beszélgetéseket indítani ezekről a rizikós élményekről, miközben könnyíti a szorongást, és lehetőséget ad arra, hogy a résztvevők együtt, támogató módon dolgozzák fel az érzéseiket. A játék segíthet megbontani a berögzült, önmagunkra gyakran is káros védekezési mechanizmusokat.