2025.1.3 13:26
Olvasási idő 3:11
Szöllősi Anna

Az influenszerek literszámra isszák a nyers tejet, de ha jót akarsz magadnak, te ne tedd

Az influenszerek literszámra isszák a nyers tejet, de ha jót akarsz magadnak, te ne tedd
Forrás IMDB / Warner Bros. / Mechanikus narancs
GASZTRO KONTEÓ TEJ TIKTOK TREND

A közösségi oldalakon egyre többen propagálják a nyers, vagyis a pasztőrözés eljárásától mentes tej fogyasztását, a konzervatív influenszerek között pedig főleg sok rajongója akad az egyébként elég veszélyes gasztronómiai hóbortnak.

A jobboldali véleményvezérektől kezdve az internet kedvenc háziasszonyán, Hannah Neelemanon át Gwyneth Paltrowig sokan tekintenek szuperfoodként a pasztörizálatlan, nyers tehéntejre és előszeretettel népszerűsítik a fogyasztását, úgy tűnik, sajnos hatékonyan: bár az Egyesült Államokban tavaly márciusban a madárinfluenza miatt jelentősen visszaesett a termék iránti kereslet, alig néhány hónap alatt, májusra ismét több mint 20%-kal nőttek az eladások. 

A Dazed cikke emlékeztet: a vonatra az amerikai konzervatív politikusok is szép számmal felültek. Marjorie Taylor Greene kongresszusi képviselő októberben egy nyers tejről készült fotót osztott meg az Instagramon „Make America Healthy Again!” (Tegyük Amerikát újra egészségessé!) felirattal, míg az újonnan kinevezett egészségügyi miniszter, Robert F. Kennedy Jr. korábban szintén a nyers tejre tette le a voksát, illetve bírálta és korruptnak nevezte az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalát, az FDA-t az olyan termékek „agresszív elnyomása” miatt, mint a nyers tej.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
 
 
 

Marjorie Taylor Greene (@realmarjoriegreene) által megosztott bejegyzés

Jelenleg az FDA előírja, hogy minden emberi fogyasztásra szánt tejet pasztőrözni kell. Az eljárás során a tejet magas hőfokra, 60–90 °C-ra hevítik, majd gyorsan lehűtik, hogy a potenciálisan káros mikroorganizmusok elpusztuljanak. 

A nyers tej fogyasztása miatti megbetegedések korábban jelentős közegészségügyi problémát jelentettek, ami a pasztőrözés széleskörű elterjedésével szignifikánsan visszaszorult az 1920-as években
 

– magyarázza a Dazednek Dr. Mindy Haar dietetikus, táplálkozási szakértő és a New York Institute of Technology dékánhelyettese.

Az EU higiéniai előírásai szintén szabályozzák, és a tagállamok nemzeti szinten tilthatják, vagy korlátozhatják az emberi fogyasztásra szánt nyers tej kiskereskedelmi forgalmazását, termelői piacokon történő árusítását. Egyes országokban megengedett a nyers tej értékesítése, de a fogyasztók figyelmét minden esetben kötelesek felhívni a nyers tej felforralásának gyakorlatára. 

Kiemelt tartalom
Sleepmaxxing, looksmaxxing, heightmaxxing: 2024-ben a maxxing abszolút kimaxolta önmagát Sleepmaxxing, looksmaxxing, heightmaxxing: 2024-ben a maxxing abszolút kimaxolta önmagát 2024.12.24 9:15

A Nébih szerint a hazai szabályozás alapján nyers tej, illetve nyers tej felhasználásával készült, nem hőkezelt tejtermékek értékesítésének helyén, jól látható módon fel kell tüntetni a „NYERS TEJ, FORRALÁS UTÁN FOGYASZTHATÓ”, illetve a „NYERS TEJBŐL KÉSZÜLT” jelölést. Itthon a jogszabály lehetőséget ad arra is, hogy forralás után a termelői nyers tejet közétkeztetők, és vendéglátók felhasználják.

Sok benne a vitamin!!!

Nem kell tudósnak lenni ahhoz, hogy megértsük, a pasztőrözött tej fogyasztása miért jóval biztonságosabb, és jogosan merülhet fel a kérdés, miért propagálják ennek ellenére annyian a nyers tejet. A leghűbb támogatók úgy vélik, számtalan egészségügyi előnye van: egyesek szerint fokozza a tesztoszterontermelést, mások szerint több vitamint, ásványi anyagot és egészséges zsírt tartalmaz, mint a pasztőrözött tej, és vannak, akik úgy gondolják, jobb választás a laktózérzékenyek számára.

Egyelőre nem született olyan kutatás, miszerint a nyers tej befolyásolná a tesztoszteronszintet (ráadásul, ha egészségesek vagyunk, semmi szükség rá, hogy ezt az értéket felturbózzuk), az eljárás során a tej nem veszít jelentősen vitamin- vagy ásványi anyag tartalmából, és a tudomány mai állása szerint nincs tüneti különbség laktózérzékeny betegeknél a nyers és a pasztőrözött tej fogyasztása után.

@ballerinafarm

A little info on raw milk if you didn’t already know! 🤠👍🏼

♬ original sound - Ballerina Farm

Dr. James Fitzgerald dezinformációs szakértő, a Dublin City University docense szerint a nyers tej trendje „a kortárs jobboldali ellenkultúra artefaktumaként” értelmezhető, amely összefüggésben áll azzal, hogy a konzervatívok növekvő érdeklődést mutatnak a wellness-kultúra, az alternatív tudományok, illetve a test feletti autonómia iránt, és azzal, hogy az ellenállás mértéke folyamatosan nő a kormányzati előírásokkal szemben. Szerinte maga az aktus a kormánnyal szembeni bizonytalanság megnyilvánulása, ami az autonómia és hatalom érzését adhatja azoknak, akik nyers tejet fogyasztva úsznak szembe az árral. 

Régen minden jobb volt!

A Dazed cikke rámutat, a nyers tej fogyasztása egybecsenghet a jobboldal nosztalgikus vágyakozásával az úgynevezett régi, szép idők után, amikor „a férfiakat még nem nőiesítették el azzal, hogy szójatejet itattak velük“, és még mielőtt az állam előírta vagy szabályozta volna, hogy mit fogyaszthatunk és mit nem (értsd: kiépítették a közegészségügyi rendszert). Ennek fényében nem meglepő hát, hogy sok olyan jobboldali, hagyományőrző nagy rajongója a nyers tejnek, akik semmi mást nem szeretnének jobban, mint visszatérni a patriarchális középkorhoz. 

Mi köze ehhez az ultra-feldolgozott élelmiszereknek? 

Szerencsére egyre szélesebb körben ismert, hogy mennyire káros az egészségünkre az ultra-feldolgozott élelmiszerek fogyasztása, a nagy tudatossággal párhuzamosan viszont a nyers tej iránti érdeklődés is nő. A mondhatni összeesküvés elméletté forrott hipotézis hívei hajlamosak egy lapon említeni a tej pasztőrözésének gyakorlatát azzal, amikor egy élelmiszerhez végtelen cukrot és tartósítószert adnak.

Mik a veszélyei? 

A tudományos térben kétséget kizáró egyetértés van abban, hogy a pasztőrözött tejtermékeket kell választanunk a nyers tej helyett, ugyanis az ital pasztőrözés nélkül könnyen okozhat súlyos fertőzéseket. Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) biológiai veszélyekkel foglalkozó szakértői csoportja, a BIOHAZ arra a következtetésre jutott, hogy a nyers tej számos súlyos, akár életveszélyes megbetegedést okozó kórokozót – baktérium, vírus vagy parazita – tartalmazhat, például Campylobacter, Salmonella, E-coli és vírusos agyvelőgyulladás hordozója is lehet. Fokozott veszélynek vannak kitéve, akiknek legyengült az immunrendszere, illetve a gyermekek, a terhesek és a 65 év felettiek.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, Spotifyon és a Facebookon is!