2023.1.16 18:10
Olvasási idő 1:26
Szécsi Krisztián

Ma van az év legszomorúbb napja - na de mi is az a Blue Monday?

ÉLETMÓD DEPRESSZIÓ MENTÁLIS BETEGSÉG MENTÁLIS EGÉSZSÉG PSZICHOLÓGIA

Azt mondják január harmadik hétfője a legszomorúbb nap az évben.

Majd egy hónappal a decemberi ünnepi időszak meghittsége, az izzósorok villódzása, a forralt borgőzös tántorgások után - de szintén még egy hónapnyira a Bálint-nap olcsó csokoládéitól és a levéltetves virágcsokroktól -, január harmadik hétfőjére esik az év legszomorúbb napja, a Blue Monday.

Honnan is ered a "Kék nap" elnevezés?

A Blue Monday elnevezés először 2005-ben jelent meg a sajtóban, amikor egy brit utazási iroda, a Sky Travel egyik PR-akciója alatt egy pszichológiai kutatásra hivatkozva a január harmadik hétfőjét nevezte meg az év legszomorúbb napjának. Az elemzés olyan tényezőket számba véve, mint a januári hónap időjárásának viszontagságai, a karácsony és a szilveszter utáni letörtség, az újévi demotiváció és a tenniakarás szükségességének érzete festette kékre ezt a napot.
Forrás Fotó: feminema.files.wordpress.com

Bár sokan nem vélik tudományosnak azt a kijelentést, hogy ezen a napon mindenki kollektívan szomorúbb az átlagosnál, mégsem hagyható figyelmen kívül az úgynevezett szezonális hangulatzavar vagy depresszió (SAD). Ez az állapot nevéből sejthetően az évnek egy bizonyos szakaszában, általában ősszel jelentkezik, majd a tél folyamán teljesedik ki.

Legjellemzőbb tünetei közé tartoznak:

  • a reményvesztettség,
  • az ingerlékenység,
  • a tartósan fennálló rossz hangulat,
  • a csökkent energiaszint,
  • a szociális elszigetelődés, társas kapcsolatok elhanyagolása,
  • az aluszékonyság, fokozott alvásigény,
  • az érdeklődési kedv elvesztése az addig kedvelt dolgok iránt,
  • az étkezési szokások megváltozása, 
  • a súlygyarapodás,
  • a koncentrálási és döntéshozatali nehézség.

Kihangsúlyozandó, hogy a szezonális depresszió és a major depresszió nem ugyanazt a lelki állapotot jelöli. Az utóbbi diagnózisát minden esetben szakember állítja fel (például pszichiáter) egy részletes és mindenre kiterjedő rendszer alapján. 2021-es adatok alapján hazánkban a felnőtt lakosság körülbelül 15%-át érinti élete során a major depresszió és átlagosan évente a magyarok 7,1%-a tapasztalja meg, ez körülbelül 700 ezer embert jelöl. Nemre lebontva is jelentős differenciát találunk: a depresszió megközelítőlegesen a nők 20%-át, míg a férfiak esetében „csupán“ 9%-ukat érinti. 

Kiemelt tartalom
„Az érintettek szabadsága eldönteni, hogy állapot, zavar, vagy szupererő” – A neurodivergencia identitásképző szerepe „Az érintettek szabadsága eldönteni, hogy állapot, zavar, vagy szupererő” – A neurodivergencia identitásképző szerepe 3 nappal ezelőtt

Minden esetben a szezonális hangulatzavar és a major depresszió kulcsa a terápiában rejlik. Társadalmunk szerencsére egyre elfogadóbb a mentális és lelkieredetű betegségekkel kapcsolatban, így ha valamiért ténylegesen hálásak lehetünk az instagramos lelki coach-oknak azaz, hogy ténylegesen szociális kérdéssé tették a mentális higiénia fontosságát.

Ne feledd: terápiára járni nem gáz!

Ha bármikor azonnali lelki segítségnyújtásra lenne szükséged, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) 0-24 órában elérhető a 116-123 és a 06 80 810-600 telefonszámokon.