2023.1.5 16:48
Olvasási idő 1:30
Kovács M. Dávid

Edward Norton egy tévéműsorból tudta meg, hogy ő Pokahontasz egyik leszármazottja

ARCOK EDWARD NORTON

A Disney-hercegnő alakját ihlető amerikai bennszülött tragikusan fiatalon halt meg, ugyanakkor életet adott egy fiúnak, aki a Harcosok klubja és az Amerikai história X színészének egyik felmenője.

Edward Norton egy hírességek családfakutatásával foglalkozó tévéműsorban tudta meg, hogy igaz a családi legenda, amely szerint a Disney-t is megihlető Pokahontasz (házasságkötése után, élete utolsó éveiben: Rebecca Rolfe) vére – is – csörgedezik az ereiben.

Az 53 éves színésznek a Finding Your Roots című műsor házigazdája, Henry Louis Gates Jr. történész árulta el, hogy a családja története dokumentumokkal visszavezethető az akkoriban néhány tízezer fős póhatan törzsszövetség főnökének lányáig.

Edward Norton 2022 októberében Londonban Forrás Gareth Cattermole / Getty Images

Pokahontasz 1595 körül született, anyja Wahunsunacock – azaz Powhatan főnök – több tucat feleségének egyike lehetett. A lány igazi neve Matoaka volt, és Anglia első sikeres amerikai telepéhez, Jamestownhoz fűződő kapcsolatai tették ismertté: a legenda szerint a város 1607-es alapításakor egy, az őslakosok és telepesek közötti konfliktus során testével védte meg az apja elől az angolok egyik vezetőjét, John Smith kapitányt.

Kiemelt tartalom
Idén 25 éves a Harcosok klubja! Itt van 7 fun fact, amit nem tudtál a filmről Idén 25 éves a Harcosok klubja! Itt van 7 fun fact, amit nem tudtál a filmről 2024.9.10 9:00

A Disney-filmmel ellentétben szerelem aligha szövődhetett kettejük között, hiszen Smith 27, Pokahontasz pedig mindössze 12 éves lehetett az első találkozásukkor. Noha a kapitány rendkívüli hálával gondolt rá, a lányt néhány évvel később az angolok foglyul ejtették, azt remélve, hogy a törzsfőnök busás váltságdíjat fizet majd érte – ez azonban csak részben valósult meg.

A lány a fogsága alatt megismerkedett az angol szokásokkal, a keresztény tanításokkal,

valamint egy John Rolfe nevű telepessel is, akihez hamarosan feleségül ment. Ez volt Észak-Amerika történelmének első rasszok közötti házassága, és a dokumentumok szerint ők ketten Edward Norton 12. fokú felmenői.

Ilyenkor rádöbben az ember, hogy milyen apró darabjai is vagyunk az emberi történelemnek

– mondta a színész a műsorban. A házasságból egyébként egy Thomas nevű fiú is született, a frigy pedig ideiglenes békét teremtett az őslakosok és a gyarmatosítók között.

A feljegyzések szerint egyébként Pokahontasz volt az első amerikai bennszülött nő, aki Európába látogatott. Két évvel a házasságkötésük után a férjével Angliába utaztak, ahol a király is fogadta őket.

1617 márciusában indultak volna vissza Amerikába, ám egy nappal az út előtt Pokahontasz elhunyt – halálát valószínűleg feketehimlő vagy egyéb fertőző betegség okozta, mindössze 20-21 évet élhetett. John Rolfe így egyedül tért vissza Virginiába, ahol öt évvel később egy indián támadásban vesztette életét.

Pokahontasz 1614-es házasságkötése John Rolfe-fal Forrás Culture Club / Getty Images

A műsor egyúttal azt is feltárta, hogy a színész egy másik felmenője (John Winstead), egy ötgyermekes rabszolgacsalád tulajdonosa volt. Norton úgy fogalmazott, ez a felfedezés kényelmetlen ugyan, de annak is kell lennie. „Ez nem az ember saját életét minősíti, hanem az ország történelmét. Mindenekelőtt tudomásul kell venni, elismerni, és megküzdeni vele.“