2022.12.29 14:04
Olvasási idő 2:00
Szécsi Krisztián

Taylor Swift újabb rekordot döntött, ez pedig teljesen átírhatja zenehallgatási szokásainkat

ZENE BAKELIT TAYLOR SWIFT

Megjegyzendő, hogy minderre csupán két hónapja volt!

Nincs nap, hogy Miss Taylor Swift ne valamilyen újabb zenei rekordot döntene meg. Azt hittük, már nem lehet überelni, hogy az idén októberben megjelent Midnights albumjának köszönhetően az amerikai énekesnő lett az első zenész, aki valaha a Billboard amerikai kislemezlista top 10-es listájának mind a 10 helyét elfoglalta, most mégis úgy tűnik, hogy még ezt is megfejelte és teljességében kezdi átírni zenefogyasztási szokásainkat is.

Azt eddig is sejteni lehetett, hogy a streaming platformokon túl, a fizikai világban is instant sikernek számít a Midnights, ám az év végi összesítő adatok szerint az album megközelítőlegesen 800 ezres eladott példányszámával hivatalosan is a 21. század legtöbbet eladott bakelitalbumja és 1987 óta ez az első alkalom, hogy egy albumból több példányt adtak el bakeliten, mint CD-n, ezzel maga mögé utasítva Michael Jackson Bad és a Gund N' Roses Appetite For Destruction-jét.

Szinte számba se lehet venni hány zenei rekordot döntött meg az elmúlt években az amerikai énekesnő. Forrás Fotó: Amy Sussman / Staff

Nyilván ez impozáns eredmény, bár tegyük hozzá, hogy itt azért jócskán segített Swift marketingcsapata is, hiszen hogy idomuljon a bakelitlemez kialakítása az album órakoncepciójához, négy darab lemezből ténylegesen kirakható egy óra, ami igazán szép dísze lehet egy swiftie (Taylor Swift-rajongó) otthonának, ám azért mégis csak egy piaci fogásról beszélünk. A négy korong egyébként összesen majdnem 60 ezer HUF-ba kerül.

A diszkeket övező kérdések, Taytay újabb rekordjának köszönhetően, most újra felszínre kerültek. A CD-eladások aranykora, a csípőnadrággal együtt, valahol a 2000-es évek elején maradt megközelítőlegesen 2,5 milliárd eladott lemezzel, azóta pedig csupán egy meredek csökkenésnek lehetünk tanui. Bár ahogy a jó kis műanyagtokos CD-k világa hanyatlik, ugyanúgy emelkedik fel a bakelitekre való igény.

Forrás Fotó: Spencer Platt / Staff

Hogy a CD-kre épülő piac mennyire veszteséges, már egy jó pár éve sejteni lehet. Vannak például művészek, akik már egyáltalán nem is bocsátanak ki a brandjük alatt, a bakelitek mellett, más hangtárolót. Ilyen például Lorde is, aki legutóbbi munkája, a 2021-es Solar Power megjelenése kapcsán azonnal le is szögezte, hogy mivel maga se hallgat többet diszkeket, limitált számú bakeliteken kívül nem akar másfajta adathordozót piacra dobni. A streaming platformokon minden elérhető, plusz talán ez a követendő út a környezetileg is fenntartható zeneipar felé.

A modellváltást azonban a világjárvány jelentette, mivel a koncertek és más zenei rendezvények hiányában a rajongók pénzüket inkább otthoni lemezgyűjteményük gyarapítására fordították. A brit ERA (Entertainment Retailers Association) szerint 2021-ben a bakelitlemezek eladásából származó bevételek 23%-kal 135,6 millió fontra emelkedtek, míg a CD-eladások 3,9%-kal, azaz 150 millió fontra csökkentek.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
 
 
 

Honeybeast (@honeybeastmusic) által megosztott bejegyzés

Magyar előadóink is egyre inkább nyitnak a bakelitek felé, például a Honeybeast zenekar karácsony előtt dobta piacra legelső albumjuk, A legnagyobb hős bakelitváltozatát két színben, de hallgatható lemezlejátszón Péterfy Bori, Rúzsa Magdi, Krúbi, Pokolgép, Kiscsillag, de még Lotfi Begi is.

Kiemelt tartalom
Itt a REFRESHER piszok jó karácsonyi listája, amit bekapcsolhatsz csizmapucoláshoz – A basic dalok nélkül Itt a REFRESHER piszok jó karácsonyi listája, amit bekapcsolhatsz csizmapucoláshoz – A basic dalok nélkül 2024.12.3 17:12

Ám nyugalom, nem valószínű, hogy a CD-k egyhamar kikerülnének a forgalomból, hiszen állandóságot, szilárdságot és minőséget kínálnak, emellett pedig gyűjthetők, ami még mindig egy igen nagy pluszként szól mellettük, bár sokak szerint nem nyújtanak akkora nosztalgiafaktort, mint az LP-k vagy a kazetták, amelyek szintén aranykorukat élik.