Argentína, Horvátország, Marokkó vagy a címvédő franciák? Már csak ez a négy csapat nyerheti meg a katari világbajnokságot, amely kedden célegyenesbe lép.
Szombaton lejátszották az utolsó negyeddöntőket a katari labdarúgó-világbajnokságon, amit két nap pihenő követett, de kedden újra foci van, méghozzá rátérünk a legjobb négy csapat küzdelmeire. Ezen a héten eldől, ki lesz a világbajnok a történelem egyik legellentmondásosabb focivébéjén, amely egyelőre meglepően magas arányban szólt a futballról a politikai botrányok helyett. Lássuk a párosításokat!
Argentína–Horvátország (december 13. kedd, 20 óra)
Lionel Messiék a vébé egyik legkeményebb meccsén, Hollandiát tizenegyesekkel búcsúztatva jutottak a legjobb négy közé. Azt megelőzően Ausztráliát verték 2-1-re, a csoportban a lengyeleket és Mexikót gyűrték le (mindkétszer 2-0-ra), az első fordulóban pedig az ő vereségük volt a legnagyobb bombameglepetés Szaúd-Arábia ellen. Nem ment annyira könnyen a bejutás, de azért a tornán meccsről meccsre haladva egyre egyértelműbben tudtak erőt demonstrálni, és habár felesleges esélyesekről beszélni ezen a szinten már, a döntőbe jutást tekintve a meccsen inkább ők a favoritok.
A horvátok, akik 2018-ban ezüstérmet szereztek, a legutóbbi vébéhez hasonlóan most is vérrel-verejtékkel és tizenegyespárbajokkal jutottak a legjobb négy mezőnyébe, de ehhez az kellett, hogy nehezen bevehető vár maradjon a kapujuk. A csoportban két 0-0-ás döntetlent is játszottak (Marokkó és Belgium ellen), illetve a kettő között 4-1-re verték Kanadát. A tizenhat között jött a japánok elleni 1-1 (tizenegyespárbajban: 3-1), utána pedig a bravúr: a legnagyobb esélyesként számon tartott Brazília kiejtése, szintén tizenegyesekkel. Modricékat egészen biztosan nem lehet leírni az argentinok ellen sem, láthatóan bíznak is abban, hogy sikerül összehozni a négy évvel ezelőtti bravúrt, ezúttal viszont fényesebb éremről álmodnak. Az álom pedig jóval közelebb került hozzájuk, mint azt előzetesen vártuk volna.
Franciaország–Marokkó (december 14. szerda, 20 óra)
Talán nem okozunk nagy vitát, ha azt mondjuk, hogy a legjobb négy mezőnyéből a címvédő franciák mutatták a leggördülékenyebb támadójátékot a világbajnokság során. Ha a számukra tét nélküli, Tunézia elleni 1-0-ás vereséget kivesszük a képből (amelyen a B-csapatukkal álltak fel a csoportkör utolsó fordulójában, biztos továbbjutóként), akkor az esetek többségében elég simán verték ellenfeleiket: kezdve az ausztrálok elleni 4-1-gyel, folytatva a dánok elleni 2-1-gyel, majd az észak-afrikai válogatott elleni majdnem döntetlen után a tizenhat között simán verték a lengyeleket 3-1-re. A legkeményebb meccsük egyértelműen az angolok elleni negyeddöntő volt szombaton, ahol Gareth Southgate csapata talán egy hajszálnyival még jobban is játszott náluk, de sikerült lehozniuk kis szerencsével a meccset. Az eddig mutatott játékukat, Mbappé, Griezmann és Giroud remekelését látva feltehetően ők az esélyesek az idei vébé meglepetéscsapata ellen.
Habár Marokkót semmi esetre sem szabad leírni. Első afrikai válogatottként jutottak ilyen messzire egy világbajnokságon, de Ziyech-ék minden bizonnyal tovább írnák a történelmet. Amit eddig mutattak, azért a szurkolók és a szakértők egyaránt csak rajongani tudnak: szervezett játék, eszméletlenül stabil védekezés, jól kivitelezett ellentámadások. Ez az, amivel sikerült megfogniuk Belgiumot (2-0) és Kanadát is (2-1) a csoportban, ráadásul a másik ágon is négy közé kerülő horvátok sem bírtak velük (0-0). Aztán folytatódott a „csoda“: tizenegyesekkel kiejtették a spanyolokat, és rendes játékidőben verték Portugáliát 1-0-ra. A legfeltűnőbb adat a marokkóiakkal kapcsolatban faék egyszerű: egyetlen egy gólt kaptak a vébén, az is egy öngól volt, miközben nem szerzett találatot ellenük Spanyolország, Portugália, Horvátország és Belgium sem. Az idei vébé legjobb sztoriját szolgáltató marokkói válogatott esetében azonban csak azok beszélnek csodáról, akik nem ismerik fel azokat a magas színvonalú taktikai elemeket, amelyekkel Walid Ragragui irányítja ezt a csapatot. Aki viszont átlátja a marokkóiak komplexitását és erősségeit, az biztosan tudja, hogy nem tekinthetünk egyértelmű favoritokként a franciákra a szerdai meccs előtt.
A világbajnokság döntőjét december 18-án, vasárnap rendezik, délután 4 órától a Luszail stadionban. Előtte még megmérkőznek egymással az elődöntők vesztesei egy bronzmérkőzésen, amely szombaton (17-én) lesz, szintén 16 órától.