Azzal nem árulunk el nagy titkot, hogy a fiatalok mentális egészségére rosszul hatott a járvány és a bezártság, de egy friss tanulmány szerint a kamaszok agyát fizikailag is befolyásolta az elmúlt időszak.
Fizikai értelemben is változhatott a tinédzserek agya a járvány alatt a Stanford Egyetem friss kutatása szerint. A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a fiatalkorúak agya gyorsabban öregedett a pandémia okozta bezártság miatt. A készített MRI-vizsgálatok alapján olyan felgyorsult változásokat tapasztaltak, amilyenre erőszak, elhanyagolás és családi zavarok esetén szokott sor kerülni.
A pandémiás stressz olyan szinten befolyásolta a vizsgált fiatalkorúak változásait, hogy egy év alatt háromévnyi öregedés ment végbe az agyukban. Ez olyan szempontból új információ a tudomány számára, hogy – habár a bezártság mentális egészségre való hatása nyilvánvalóvá vált mostanra – az agy fizikai értelemben vett változásairól azonban eddig nem tudtunk.
Természetes a kamaszkorban, hogy az emberek agya megváltozik, a kéreg elvékonyodik, valamint a hippokampusz és az amigdala egyes részei növekednek, a kutatásban résztvevő tinédzserek vizsgálatai azonban arra mutattak rá, hogy a változások figyelemreméltóan felgyorsultak. 81 kamasz pandémia előtti (2016-2019) és 82 pandémia alatti (2020-2022) MRI-képeit vetették össze a felmérés során.
(via 24.hu)