- terméket vagy szolgáltatást 18 éven felüliek számára
- szex, meztelenség vagy más felnőtt tartalom
- erőszakos, véres vagy arra érzékenyek számára nem megfelelő tartalom
JonBenét Ramsey 1996. december 26-án tűnt el. Az emberrablás gyanújával indított nyomozás azonban még aznap tragikus fordulatot vett, mikor az apuka felfedezte házuk pincéjében hatéves lánya holttestét.
1996. december 25-én az amerikai Colorado állambeli Boulderben karácsonyi partin vett részt a Ramsey család. A tehetős família büszkesége a trófeát trófeára halmozó gyermek-szépségkirálynő, JonBenét volt. Az ünnepi összejövetelről hazaérve a hatéves kislány este kilenc órakor került ágyba, akárcsak bátyja, a kilencéves Burke. Azonban a szülők december 26-án hajnalban már csak lányuk hűlt helyét találták.
A telefonos bejelentést követően megérkezett a helyszínre a rendőrség, akik a lépcsőn talált váltságdíj-követelő levél nyomán emberrablás miatt indítottak nyomozást. A helyszínelés, illetve a ház sikertelen átkutatása után a távozni készülő hatóságok megkérték a szülőket, hogy még egyszer nézzék át a házat. Ekkor fedezte fel John Ramsey lánya holttestét saját pincéjükben.
A ügy tehát hamar tragikus fordulatot vett. Rövidesen gyanús körülmények kusza hálója bontakozott ki, mely később tovább bonyolódott, méghozzá a családtagok körül.
Emberrablás?
Egy családi barát elmondása alapján a Miss Colorado és National Tiny Miss Beauty címek birtokosa ritkán beszélt versenyeiről, akkor is szűkszavúan. Mikor a kislányt egyik barátnője a trófeáiról kérdezte, csupán annyit mondott: igazából ez mind anyukámé.
A két és fél oldalas váltáságdíjkérő levél, melyet Patsy talált meg a csigalépcsőn nem csak terjedelme miatt volt szokatlan. Az apukának címzett levélben a magukat egy kis külföldi frakciót képviselő csoportként bemutató emberrablók meghökkentő részletességgel írták le, milyen címletekben kérik a 118 ezer dolláros (55,7 millió forint) váltságdíjat, mely megegyezett John munkahelyi bónuszával.
Így felmerült a gyanú, hogy a tettes nagyon is jól ismerhette a családot. Arra is fény derült, hogy a levélhez használt papír és az íróeszközök mind Patsy tulajdonába tartoztak. Egy 1997-es kézíráselemzés kizárta az édesapát a potenciális levélírók közül, az édesanyát azonban nem. Ám a papír makulátlan volt, ujjlenyomat vagy bármilyen DNS-minta hiányában Patsy is mentesült a vádak alól.
Az elemzők a bemutatkozáson túl furcsállották az efféle iratokra nem jellemző stilisztikai megoldásokat is, például a nem túl gyakran használt és maníros hence (ebből kifolyólag, ennélfogva, innentől kezdve) szó használatát. A kifejezés történetesen szerepelt a Ramsey család nem sokkal a gyilkosság előtt lezajlott istentiszteletre írt beszédében is.
A hívás
Patsy a levél megtalálása után rögvest bejelentette az emberrablást annak ellenére, hogy az emberrablók a kislány testi épségével fenyegetőzve felszólították a szülőket a hatóságok mellőzésére. A diszpécser különösnek találta az anyuka fogalmazásmódját, az aggódó szülők általában „Eltűnt a gyermekem!“ jellegű bejelentéseket tesznek, azonban Patsy úgy fogalmazott:
„We have a kidnapping.“ (Emberrablásunk van.)
Az adatok felvétele után váratlanul letette a telefont. Azonban mielőtt a hívást bontották, furcsa beszélgetés foszlány szűrődött ki a háttérből, melyet később új technológiákkal törvényszéki vizsgálatnak vetettek alá. Eszerint így zajlott a párbeszéd:
Feltételezhetően John, Patsy és Burke dialógusa morajlott a háttérben. Amennyiben így történt, a 9 éves fiú mégsem aludta át a történteket, ahogy azt a szülők állították. Később a kisfiút, a szülőkkel együtt évekig gyanúsítottként kezelték a nyomozók.
Holttest a pincében
Felmerült, hogy egy betörő követhette el a gyilkosságot, azonban a törött pinceablakon kívül semmi sem utalt erőszakos behatolásra, lábnyomokat sem találtak a hóban. A rendőrség arra is gyanakodott, hogy a tettes bejáratos lehetett a házba, esetleg kulccsal is rendelkezett, vagy a családtagok egyike engedte be. Azonban a szülők vallomása szerint csak négyen tartózkodtak otthon a tragikus estén, mely után évtizedekig képtelenek voltak megünnepelni a karácsonyt.
Később kiderült, hogy a tapasztalatlan helyszínelők számos hibát vétettek, többek között az egész házat átkutatták, egy helyiség kivételével. Egy rendőrtiszt ugyan megállt a pinceajtó előtt, ám végül nem nyitott be a szobába. Mivel kezdetben emberrablás, nem pedig gyilkosság gyanújával indult eljárás, ennek megfelelően kezelték a helyszínt. Csupán JonBenét szobáját zárták le, a Ramsey-ház többi részén azonban fel s le jártak az emberek, a konyhát még fel is mosták. A szükséges elővigyázatossági eljárások hiányában a helyszín beszennyeződött, ez pedig sorsdöntő bizonyítékok megsemmisülést eredményezhette.
Egy később kiérkezett nyomozó beszámolója szerint amíg az emberrablók hívására vártak, a szülők még egy percre sem tartózkodtak egy légtérben. A levélben ugyan másnapra ígérték jelentkezésüket, de általában az eltűnés után nem sokkal jelentkezni szoktak az emberrablók. Az állítólagos fogvatartók írásukban azt tanácsolták az apának, aki már reggel elkezdte összegyűjteni a váltságdíjat, hogy pihenje ki magát, hiszen a tranzakció fárasztó lesz. Később sem hívás, sem további levél nem érkezett.
A holttest
Miután Johnt megkérték a ház újabb átfésülésére, első útja a pincébe vezetett, ahol rábukkant a fehér lepedővel letakart holttestre. A kislányt fejbe verték, majd megfojtották. Száját szigetelőszalaggal ragasztották le, házi műanyagzsinórral kötözték meg, a nyakára tekert nejlonzsinór végére pedig egy festőecset fanyelének egy darabját kötözték. Az ecsethez tartozó sörtés részt később az anyja festőkészletében találták meg. Vélhetően a sokk hatására, John felvitte kislánya testét az emeletre, így nemcsak potenciális bizonyítékok vesztek el, a bűntény rekonstruálása is lehetetlenné vált.
A boncolás során horzsolásokat találtak a kislány intim testrészein. A penetrációs nemi erőszakot ugyan kizárták, de az érintéses nemi erőszakot nem. A patológus ugyanis textilszármazékokra bukkant az említett bőrfelületen, mely arra utalt, hogy a testet megtörölték, esetleg le is mosták. Azonban a kislánnyal korábban habfürdő miatt kialakult bőrirritációval fordult orvoshoz Patsy, így könnyen lehet, hogy az intim sebek is ekkor keletkeztek.
A halottkém jelentése szerint JonBenét halála előtt néhány órával ananászt evett. A szülők viszont nem emlékeztek arra, hogy az este folyamán adtak volna neki a trópusi gyümölcsből. Pedig a helyszínen készült képeken jól látható egy ananásszal teli tálka, melyen később csak JonBenét bátyjának ujjlenyomatát találták meg.
A család tette?
JonBenét-t 1996 szilveszterén temették el a Georgia állambeli Mariettában, féltestvére, Elizabeth mellé, aki 22 évesen halt meg autóbalesetben. A médiának és az ügy érzékenységének „hála“ a nyomozást hamar országos figyelem övezte. A kislány egykori fotósai busás összegekért adták el különböző sajtóorgánumoknak JonBenét-ről készült fotóikat.
Colorado kormányzója még különleges ügyészt is kinevezett az eset élére, aki 1997-ben a szülőket nevezte meg fő gyanúsítottakként, olyan gyanús körülmények miatt, mint a telefonhívás, a levél, és a szülők viselkedése. Illetve a tény, hogy John Ramsey a gyilkosság utáni órákban már a család Atlantába költözéséhez foglalt repülőjegyeket. Állítása szerint csak a ház elhagyására felszólító rendőri kérésnek tett eleget.
A család túlságosan érzékenynek és érzelmesnek vélte magát egy kihallgatáshoz, de az 1997. januárjában CNN-nek adott interjúhoz nem, melyben Patsy úgy nyilatkozott:
Ha Boulderben laknék, azt mondanám a barátaimnak, hogy tartsák maguk mellett a gyermekeiket, mert gyilkos jár odakint. (...) Amerika szenved, mert elvesztette a hitét az amerikai családokban. Mi egy keresztény, istenfélő család vagyunk. Szeretjük a gyermekeinket. Bármit megtennénk a gyermekeinkért.
A nyomozók furcsállották, hogy a nyilvános szereplésre nem tekintettek érzelmi megpróbáltatásként, a nyomázásban való részvételre viszont igen. A házaspár csak 1997. április 30-án ült le hivatalosan a nyomozókkal, majd sajtótájékoztatón deklarálták ártatlanságukat, 2000-ben pedig könyvet adtak ki Az ártatlanság halála címmel. Ekkorra már Burke-öt is kizárták a gyanúsítottak közül, de csak egy 2008-as DNS-teszt tudta végérvényesen tisztára mosni a Ramsey család hírnevét. A boulderi hatóságok ekkora bocsánatkérő levelet küldtek a családnak.
Sokan a mai napig hisznek a család bűnrészességében. Feltételezések szerint a hirtelen haragúként jellemzett Burke összeveszhetett húgával, aki megdézsmálta kedvenc éjjeli csemegéjét, az ananászt, majd hirtelen felindulásból megölte. A kislány hátán korábban sokkoló ejtette sebként azonosított vörös pöttyök ugyanis tökéletesek egyeztek a bátyja játékvonatához tartozó sínek kitüremkedéseivel. Továbbá a házban talált 21 centis zseblámpa szintén tökéletesen illett a kislány fejsérülésébe.
Zsákutca
A családon kívül nyomozás indult az iszákos villanyszerelő, Micheal Helgoth ellen, aki ingatlanvitába bonyolódott Ramsey-ékkel. Feltételezések szerint bosszúból gyilkolhatta meg a JonBenét-t. A 26 éves férfi amint megneszelte, hogy gyanúsított lehet az ügyben egy csizmanyom alapján, 1997-ben öngyilkosságot követett el. Két nappal azelőtt, hogy a rendőrség bejelentette, nincs gyanúsítottjuk. 2006-ban beismerő vallomást tett a gyermekpornográfia birtoklásáért Thaiföldön letartóztatott, pedofil tanár, John Mark Karr. Azonban a férfi DNS-e nem egyezett a JonBenét fehérneműjén talált ismeretlen férfiéval, így nem emeltek vádat ellene a gyilkosságért.
Bosszúgyilkosság elkövetőjeként felmerült a házvezetőnő is. Ugyanis a Ramsey-k megtagadták, hogy több ezer dolláros kölcsönt adjanak neki. Az is gyanúra adott okot, hogy saját kulcsa volt a házhoz. Ám ez a szál is zsákutcába vezetett.
A helyiek az ott élő Bill McReynolds-ról azt pletykálták, hogy egy Patsy által szervezett karácsonyi zsúron az indokoltnál nagyobb figyelmet szentelt a kislánynak a Mikulást alakító McReynolds. A pletykák szerint az idős férfi megkérte feleségét, hogy halála után keverjék össze hamvait a kislánytól ajándékba kapott csillámporral.
Gary Oliva, aki jelenleg gyermekpornográfia birtoklásáért tölti 10 éves börtönbüntetését, 2016-ban ismerte be a gyilkosságot egy telefonbeszélgetés során annak ellenére, hogy 2000-ben még nyilvánosan tagadta bűnösségét. Azonban már ekkor vallott a kislány iránti megszállottságáról. Az Oregonból származó csavargó zokogva hívta fel egykori osztálytársát, Michael Vailt azzal, hogy bántott egy kislányt. Később egy Vail-nek írt levélben újabb vallomást tett.
Soha senkit nem szerettem úgy, mint JonBenét-t, mégis hagytam, hogy kicsússzon a kezemből, feje kettétört, és végignéztem, ahogy meghal. Baleset volt.
Vail szerint Oliva riasztó hangfelvételeket, hajtincseket, és eltűnt kislányokról szóló újságcikkekkel, levelekkel, versekkel, rajzokkal teli csomagokat küldött neki. Meggyőződése, hogy a férfi felel a gyilkosságért, aki művészeti kellékek gyűjtője, ráadásul a kötelek és csomók iránt is bizarr vonzalmat táplál.
Amikor iskolába jártunk, Gary (Oliva) gyakran belopózott épületekbe és osztálytermekbe, ellopta a művészeti kellékeket: ecseteket, ragasztót, festéket, ilyesmiket. 2016-ig nem láttam a fojtószerszámot, de amikor igen, rögtön felállt az összes szőrszál a karomon, libabőrös lett a nyakam. Azt mondtam magamban: Szent szar - ott egy ecset, és egy csomó a kibaszott zsinóron.
Azonban a 2024 márciusában szabaduló Oliva DNS-mintája sem egyezett a helyszínen találttal.
A nyomozás még nem ért véget
John Ramsey felesége 2006-ban bekövetezett halála óta gyerekeivel együtt küzd az igazságért. Legutóbb 2022-ben a true crime rajongóknak, bűnügyi íróknak és nyomozóknak évente megrendezett CrimeCon-on arra kérte a coloradói hatóságokat, hogy rendeljenek el új, részletesebb DNS-vizsgálatokat. A hatóságok még abban az évben bejelentették a 2023 óta tartó, nagy horderejű nyomozás az előkészületeinek megkezdését.
A Colorado Cold Case Review Team (Colorado-i Kihűlt Ügyek Felülvizsgálati Csoportja) mellett az FBI, és több magánlaboratórium is részt vesz a nyomozásban. JonBenét meggyilkolása óta a nyomozók több mint 21 000 levelet és 1000 kihallgatást digitalizáltak. John Ramsey a Fox Newsnak elmondta, hogy még mindig van remény arra, hogy a család lassan harminc év után megkapja a nekik járó lezárást.