A nemi sztereotípiák a párkeresésre is hatással vannak, pedig talán érdemes lenne megtörnünk vagy legalább kicsit hátrébb szorítanunk őket. Annyi minden más is lehet értékes egy emberben.
A férfi legyen magas és izmos, a nő alacsony (vagy legalábbis alacsonyabb) és vékony. Nem lehetsz nehezebb a csávódnál, az pedig végtelenül ciki, ha a csajod erősebb nálad. A nemi sztereotípiák a megjelenésünkre is hatással vannak, és azt is befolyásolhatják, hogy mit keresünk egy partnerben. De hogyan tudunk túllépni ezeken a belsővé tett szabályokon, és miért jó nekünk, ha elengedjük őket?
Pár nappal ezelőtt belenéztem az egyik népszerű párkereső realitybe. Nem fogyasztok túl gyakran ilyen jellegű tartalmakat, valószínűleg épp ezért lepett meg, hogy a szereplők megjelenését mennyire a hagyományosan feminin és maszkulin külső jegyek jellemzik. A férfi résztvevők magasak és izmosak, belőtt rövid hajjal és borostával. A nők karcsúak, magassarkút és rövid szoknyákat viselnek, a tökéletes smink mellé pedig tökéletes haj dukál. Ez a kép annyira eltér attól, amit a saját életemben és a saját közegemben tapasztalok, hogy elgondolkodtam rajta: mennyire határozzák meg a mindennapi randizási szokásainkat a férfi-női szerepek?
Azzal, hogy a hagyományos nemi szerepek az egész társadalmunkat és az életünket is áthatják, senkinek nem mondok újat. A patriarchátusban a domináns pozíciókat alapvetően a férfiak töltik be, ezzel előnyösebb helyzetben vannak a nőkkel szemben. A hagyományos elképzelés szerint a férfiak vezetésre születnek, erősek, kitartóak, ők töltik be a családfői szerepet. A nők ezzel szemben a „gyengébbik nem” képviselői, a férfiakhoz képest kevésbé határozottak, a feladatuk a háztartás vezetése és a gyereknevelés. A szerepek és a belső tulajdonságok mellett külső tulajdonságokat is társítunk a különböző nemekhez, és az előítéleteink arra is hatással vannak, hogy milyennek képzelünk el egy ideális párt.
Kedvenc sztárpárunk, Zendaya és Tom Holland nem foglalkoznak a külsőségekkel. Zendaya 9 centivel magasabb Hollandnál.
A heteronormatív közegekben egyértelmű, hogy csak a férfi-nő felállás “normális”. A tradicionális hozzáállás szerint a férfinak a nőnél idősebbnek és anyagilag függetlennek kell lennie, a nő legyen feminin, foglalkozzon sokat a külsejével, legyen jó a megjelenése, támogassa mindenben a partnerét. A pár tagjai külsőleg is passzoljanak egymáshoz, a férfi legyen láthatóan magasabb és erősebb a nőnél. Persze az évtizedek során ezek a szabályok már sokat lazultak, és a hétköznapokban nem ilyen szempontok szerint keresünk párt magunknak.
A 20. század feministái rövidre nyírták a hajukat, nadrágot húztak és bekapcsolódtak a hagyományosan férfias tevékenységekbe, a 80-as évek férfi popikonjai magassarkút hordtak és sminkelték magukat. Manapság már teljesen megszokott, ha egy nő férfiasan öltözködik, vagy épp fordítva, a randizásban azonban még mindig szigorúbb szabályokat követünk.
Annak ellenére, hogy a határok elmosódni látszanak, a nemi sztereotípiák sokszor észrevétlenül, de még mindig meghatározzák a gondolkodásunkat. A randiappok egyik legfontosabb információja a magasság, sok nő nem szeret alacsonyabb sráccal randizni, a férfiak pedig az izmos és erős lányoktól riadnak vissza. A párkapcsolatokban nagy nehézséget okozhat a pénzkérdés is, a fórumok tele vannak arról szóló posztokkal, hogy „mit kell tennem, ha a csajom többet keres nálam“.
A nők számára a párkeresésben fontos szempont, hogy a férfi legyen idősebb és pénzügyileg független, míg a férfiak jellemzően a feminin vonásokkal rendelkező nőket kedvelik. Sokaknak furcsa, ha egy nő ért a kétkezi munkákhoz, ahogy az is, ha egy férfi főzni és alkotni szeret a szabadidejében. Azonban ha jobban belegondolunk, rájövünk, hogy ezeknek a szerepeknek és tulajdonságoknak valójában semmi köze nincs a nemekhez, és csak azért csináljuk így a dolgokat, mert így szoktuk meg.
Valójában semmin nem változtat, ha a barátod alacsonyabb nálad, vagy ha a csajodnak buzzcutja van. Teljesen oké, ha egy heteró férfi szoknyát hord, lakozza a körmeit, feltesz egy kis sminket, és nincs semmi baj azzal sem, ha egy nő oversized pulcsiban és farmerban érzi jól magát. Az, hogy ki hogyan öltözködik, kinek milyen hobbijai vannak, mennyit keres, és milyen magas, fontos lehet, de nem szabad ezeket szigorúan a nemekhez társítani. Ha sikerül túllépnünk a klasszikus férfi-női szerepeken, érhetnek még izgalmas meglepetések.