Több mint 50 viaszszoborral és borsos jegyárakkal nyitott meg a Madame Tussauds Budapest. Az átadón verssel állítottuk fel a szőrt Zámbó Krisztián karján, aki állítása szerint gyakrabban fogja látogatni az apjáról mintázott szobrot, mint a csepeli sírt.
„Vigyázz, le ne üssön! Interaktív“ – tréfálkozott az egyik biztonsági őr, amikor a látogatókat elsőként fogadó Bud Spencer-szobrot méregettem a Madame Tussauds Budapest puccos, de sajtónyilvános megnyitóján. Az ölbe tett kézzel mosolygó olasz filmóriás ökle persze nem lendült egyik irányba sem, a közel kétméteres viaszszobor valójában csak annyiban interaktív, hogy átölelhetjük, megtapogathatjuk, fotózkodhatunk vele – ami a tárlat többi darabjára is igaz.
A hírességek másaival való szelfigyártás a jelek szerint egy darabig még biztosan nem megy ki a divatból, kedden ugyanis – minden túlzás nélkül: óriási érdeklődés mellett – a világ huszonnegyedik Madame Tussauds múzeumát nyitották meg a budapesti Palazzo Dorottyában. A főváros legújabb turisztikai attrakcióját nagy csinnadrattával, smúzolós felszólalásokkal, a hazai bulvársajtóból vagy közéletből ismert hírességek bevonásával adták át – az eseményen nagyon sokan mások mellett ott volt például Karácsony Gergely főpolgármester, Paul Fox, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete és a Zámbó család számos tagja is.
Mostanáig csak annyit tudhattunk, hogy a nemrég hazánkba látogató Ferenc pápa és a néhai II. Erzsébet királynő viaszmásai biztosan helyet kapnak majd a panoptikumban, a többi nevet hétpecsétes titokként őrizték. A keddi átadón azonban minden részletről lehullott a lepel: a budapesti Madame Tussauds-ban összesen 51 élethű figurát láthatunk, közülük 17 magyar, de minimum magyar vonatkozású. Az ő névsorukat egy felmérés nyomán állították össze, történelmi személyiségeket, sztárokat és sztársportolókat, kulturális ikonokat, illetve egy világhírű magyar tudóst is találunk köztük.
Ezeket a hazai hírességeket láthatjuk a budapesti Madame Tussauds-ban:
- Harry Houdini
- Hosszú Katinka
- Karády Katalin
- Kossuth Lajos
- Liszt Ferenc
- Lugosi Béla
- Mátyás király
- Munkácsy Mihály
- Neumann János
- Palvin Barbara
- Papp László
- Petőfi Sándor
- Puskás Ferenc
- Sissi
- Szent István király
- Széchenyi István
- Zámbó Jimmy
A fentiek közül Hosszú Katinka a megnyitón pillantotta meg először a róla készült alkotást, Zámbó Jimmy fiai szinte el sem hagyták az édesapjukat megörökítő szobrot, de a Puskás család leszármazottai is tiszteletüket tették Spanyolországból – és úgy tudjuk, hamarosan Palvin Barbara is felkeresi a tárlatot.
A budapesti egység különlegességei még Bud Spencer, Chuck Norris, illetve Peter Falk másai, az ő viaszszobraikat ugyanis korábban sehol a világon nem mutatták még be.
A többi külföldi híresség, színész, énekes, sportoló és politikus viaszfiguráit jellemzően tematikus termekben, pályájuk egy-egy ikonikus pillanatában megörökítve láthatjuk.
Név szerint ezeket a külföldi hírességeket fotózhatjuk a budapesti Madame Tussauds-ban:
- Beyoncé
- Sandra Bullock
- George Clooney
- Tom Cruise
- Penelope Cruz
- Hszi Csi-Ping
- Leonardo DiCaprio
- Robert Downey Jr.
- Lady Gaga
- Mihail Gorbacsov
- Ryan Gosling
- Ariane Grande
- Tom Hanks
- Whitney Houston
- Scarlett Johansson
- Angelina Jolie
- Jennifer Lopez
- Madonna
- Freddie Mercury
- Lionel Messi
- Marilyn Monroe
- Brad Pitt
- Rihanna
- Cristiano Ronaldo
- Ronald Reagan
- Will Smith
- Steven Spielberg
- Donald Trump
- Bruce Willis
Egy-egy ilyen figura általában egyébként három-négy hónapig készül, és kb. húsz ember dolgozik rajtuk. A még életben lévő személyeknél a munkafolyamat több mint kétszáz fej- és testméréssel, valamint alapos befotózással kezdődik, ha pedig a személyes találkozók valamilyen oknál fogva esetleg mégsem tudnak megvalósulni, akkor a lehető legtöbb fotó és videó begyűjtésével igyekeznek hiteles képet alkotni az adott celebritásról.
Jó, ha tudjuk, az elkészült figurákat három százalékkal nagyobbra tervezik, mint a valódi modelleket, aminek az okát abban kell keresnünk, hogy a viasz egy idő után zsugorodni kezd. A szobrok egyébként fém vázakon állnak, de a kiállított alkotások ezzel együtt is mintegy negyven kilogrammot nyomnak. És még egy izgalmas adalék: a haj, az arcszőrzet és a szemöldök valódi emberi szőrzetből készül, és minden szálát egyenként implantálnak, ami igazi pepecs munka, jellemzően másfél hónapot vesz igénybe.
Felállítottam a szőrt Zámbó Krisztián karján
A projekt pénzügyeiről hivatalosan csak keveset tudhatunk: ahogy a főváros ügyeiben járatos Énbudapestem írja, a hazai turizmus kormányzati csúcsszerve, azaz a Magyar Turisztikai Ügynökség mintegy 3,1 milliárd forinttal támogatta Kreinbacher József építőipari és pezsgőgyártó vállalkozó projektjét a Kisfaludy programból, de a teljes összeg akár 10 milliárd forint is lehet.
Arra a kérdésre, hogy ez a rengeteg pénz meglátszik-e a végeredményen, a válaszom egy tétova igen: a tárlat a hosszú heteken keresztül készülő szobrokon és a hozzájuk kapcsolódó installációkon túl is tartogat néhány meglepetést, például dedikált szelfipontokat, több elképesztő méretű képernyőt és mindenféle interaktív ketyerét – minden poént azonban nem szeretnék lelőni.
Ezek közül a személyes kedvencem Palvin Barbi gyorstalpaló modellsulija volt, ahol a magyar modell kedvenc pózait kell leutánoznuk, a kijelzőn pedig kiértékelik, hogy mennyire sikerült levennünk a mozdulatokat. A másik nagy favoritom a Pilvax kávéházban elhelyezett Petőfi-szobor mögé dugott írógép, amelyen ha lepötyögünk néhány szót, a mesterséges intelligencia verset költ nekünk.
Bár mindjárt a legelső próbálkozásom lefagyasztotta a rendszert, a program újraindítása után izgatottan, ugyanakkor kicsit nagypapásan, kizárólag a mutatóujjamat használva pötyögtem be Zámbó Jimmy nevét, majd a kinyomtatott költeményt lobogtatva a Zámbó család kitartó üldözésébe kezdtem. Néhány sikertelen kör után Zámbó Krisztiánt végül az édesapja viaszszobránál csíptem el, ahol a legendás fürtöket igazgatta éppen.
Zámbó Imre legidősebb fiát nyomban meg is kértem, hogy olvassa fel, majd véleményezze a farzsebemből előráncigált verset. Zámbó Krisztián belement a játékba, és a költemény forrásáról mit sem sejtve, hangosan olvasni kezdett:
Zámbó Jimmy király a szívünkben él,
Dalaival boldogságot keltettél.
Hangod örökké velünk marad,
Dalaidat megőrizzük magunkban,
az idők folyamán.
A szélben fúj a szomorú dallam,
Emberként, művészként örökre a szívünkben
maradsz, bármilyen áron.
Zámbó Jimmy király, sosem feledünk,
Emléked örökké élni fog,
szeretünk, tisztelünk.
A Zámbó-fiú hangja a felolvasás közben többször is megbicsaklott, majd mikor arról kérdeztem, hogy tetszett neki a vers, így felelt: „Akárki is írta, ezt nem a kisujjából rázta ki. Nagyon rendben van. Nézd meg, meg is libabőröztem!“ Tanúsíthatom: mire a költemény végére értünk, Zámbó Krisztián karján valóban égnek álltak a szőrszálak.
„Gyönyörű, nagyon jól esett! De most már áruld el, hogy ki írta“ – kérte az énekes fia. Mikor elmeséltem neki, hogy a felolvasott sorokat a szomszédos termek egyikéből, egészen konkrétan Petőfi Sándor írógépéből buheráltam elő, vagyis a szerző nem létező személy, egy mesterséges intelligencia költötte a verset, egészen hátrahőkölt.
„Ezt nem mondod komolyan!“ – kiáltott fel Zámbó Krisztián akkora hangerővel, hogy a következő pillanatban már párja, Takács Zsuzska is mellettünk termett. A döbbenetből felocsúdva azonnal fotózni kezdték az apró cetlit, és bár felajánlottam nekik a példányom, azt mondták, tartsam meg emlékbe, ők pedig mindjárt elszaladnak a pilvaxos írógéphez egy másik Jimmy-versért.
Ha már témánál voltunk, azt is megkérdeztem tőle, mennyire elégedett a szoborral. Zámbó Krisztián szerint a viaszbábu távolabbról sokkal élethűbb, mint közelről, ha rajta múlna, néhány dolgot még finomítanának rajta. „Az álla kicsit kockára sikerült, de a részletek nagyon rendben vannak: a haja, a fülbevalója és a többi ékszere. Még a mikrofont is úgy tartja, mint életében.“
Mint mondja, az egész Zámbó családot büszkeséggel tölti el, hogy édesapjának egy ilyen nívós intézmény állít emléket.
Ez a szobor mostantól mindig itt lesz majd, és amikor belépnek majd ide a különböző nemzetiségű emberek, tudni fogják, hogy édesapám a popzene királya volt Magyarországon, aki méltó arra, hogy Freddie Mercuryval, Whitney Houstonnal és a többi nagy sztárral egy terembe kerüljön.
Arra is kíváncsi voltam, milyen érzés most a testvérei társaságában édesapjuk mása mellé állni, örömteli-e vagy inkább felkavaró ez az élmény. Erre így válaszolt: „Vegyes érzéseim vannak. Valószínűleg minden héten eljövök majd ide, inkább itt emlékezek majd édesapámra, mint a temetőben. Sokkal személyesebb élmény. Úgy érzem, mintha figyelne rám, a szemembe nézne, és ez nagy melegséggel tölt el.“
Mikor arról érdeklődöm, hogy el tudja-e képzelni, hogy ez a szobor egyszer egy Jimmy-emlékhely lesz, határozottan azt feleli: már most az. „Azt gondolom, nagyon sokan el fognak látogatni ide, hiszen itt – hozzám hasonlóan – igazán közel érezhetik magukat édesapámhoz. Még azok is meg tudják majd ismerni, akik már a halála után születtek.“
„Talán nem túlzás azt mondani, hogy édesapám történetét akár az iskolákban is lehetne tanítani. Azoknak a fiataloknak, akik hasonló sikerekről álmodnak, azt üzenem: soha ne adjátok fel, soha ne kételkedjetek a képességeitekben, és soha ne engedjétek, hogy mások akadályozzanak titeket az álmaitok megvalósításában. Édesapám így élt, és most, a halála után 22 évvel itt állunk a szobra előtt a budapesti Madame Tussauds-ban.“
Oké, de mennyi?
Ne csináljunk belőle titkot, az árak igencsak borsosak: a felnőtteknek szóló jegyek 13 990 forintba, míg a gyerekeké 10 990 forintba kerülnek, míg a nyugdíjasok 7 990, a fogyatékkal élők pedi 4990 forintos belépőkkel látogathatják a tárlatot.
Csoportos kedvezmények is vannak, a családi jegy 32 490 forintba kerül, a de két felnőtt mellett csak egy gyerek belépésére jogosít fel, minden további gyerkőc után 7 990 forintot kell fizetni. Létezik viszont ún. bandázós csoportjegy 10 990 forintos áron, amelyet a 16-19 évesek vehetnek igénybe, négy főtől felfelé.