A felmérés a 2022 januárja és decembere közötti időszakot vizsgálta.
Az ILGA-Europe LMBTQ+ érdekvédelmi csoport éves Szivárványos Európa indexe ismét feltárta kontinensünk legjobban és legrosszabbul vizsgázó országait LMBTQ+-jogi szempontból.
A május 11-én közzétett jelentés a 2022 januárja és decembere közötti időszakot veszi górcső alá s ez alapján kerül osztályozásra egy adott terület 0 és 100 pont között. A kritériumok között találjuk az egyenlőség és megkülönböztetésmentesség rátáját; a párkapcsolati formákhoz való jog; gyűlölet-bűncselekmények és gyűlöletbeszéd mértéke; a nemek jogi elismerésének kérdése; interszexuális testi integritás (ez annak kiszűrése, hogy a rendszer ne élhessen vissza senki helyzetével egészségügyi szempontból; láthatóság; és menedékjoghoz való jog.
Málta, ahol egyébként az idei EuroPride-ot is rendezik meg, 89 százalékos pontszámmal már nyolcadik éve az első helyen végzett. A szigetországot Belgium követi 76, majd Dánia 75,5 ponttal.
@europride.mt Malta Pride 2021 - 6 different locations around Malta and Gozo #malta#pridemonth#pride#pride2021🏳️🌈#flag#sky#summer#youareincluded#together#unity#gozo♬ original sound - EuroPride Valletta 2023
Ezen adatok alapján az első tíz helyezett pontértékkel:
- 1, Málta – 89
- 2, Belgium – 76
- 3, Dánia – 75,5
- 4, Spanyolország – 74
- 5, Izland – 70,5
- 6, Finnország – 69,5
- 7, Luxemburg – 68
- 8, Svédország – 68
- 9, Norvégia – 67,5
- 10, Franciaország – 63
A sereghajtó országok listája nem is olyan meglepő. A legrosszabbul Azerbajdzsán teljesített 2, utána Törökország 4, majd Örményország 8,5 ponttal - ezek az értékek sajnos stabilan stagnálnak az elmúlt évekhez képest, bár most Örményország egy félindexponttal többet kapott miután visszavonta a férfiakkal szexuális kapcsolatot folytató férfiak véradásának tilalmát.
Ezen adatok alapján a tíz legrosszabbul teljesítő helyezett pontérték alapján:
- 49, Azerbajdzsán – 2
- 48, Törökország – 4
- 47, Örményország – 8,5
- 46, Oroszország – 8,5
- 45, Fehéroroszország – 12
- 44, Monaco – 13
- 43, San Marino – 14
- 42, Lengyelország – 15
- 41, Románia – 18
- 40, Bulgária – 20
Hazánk valamennyivel a középmezőny alatt a 31. helyen landolt 29,5 ponttal, ami a tavalyi 30 ponthoz képest egy félindexnyi visszaesés.
Az értékelés egyébként nem csupán reprezentatív, de el is magyarázza, hogy minek kellene javulnia ahhoz, hogy magasabb értéket érjen el Magyarország a következő években:
- Vissza kell vonni a nemek törvényes elismerésének tilalmát és a nemek törvényes elismerésére vonatkozó tisztességes, átlátható jogi keretet kell kialakítani, amely az önrendelkezési folyamaton alapul, továbbá mentes a visszaélésszerű követelményektől (mint például sterilizáció, orvosi diagnózis, sebészeti/ orvosibeavatkozás, kötelező válás vagy korhatárkorlátozás).
- Le kell bontani a szólásszabadság hatékony gyakorlása előtt álló akadályokat nemzeti szinten, valamint az LMBTQ+-emberekről szóló nemzeti kommunikációt cenzúrázó jogszabályokat meg kell szüntetni.
- Olyan jogszabályokat kell elfogadni, amelyek lehetővé teszik az azonos nemű párok számára az örökbefogadást, és az egyszülős örökbefogadásra vonatkozó kötelező miniszteri hozzájárulást el kell törölni.
A teljes listát itt találod meg.