Kádár Tamás a HVG-nek eljuttatott állásfoglalásában megerősítette, hogy lesz Kneecap-koncert az idei Sziget Fesztiválon.
„Semmilyen formában nem toleráljuk a gyűlöletbeszédet, és ez az antiszemitizmust is magában foglalja. Mindezt világosan jeleztük a zenekarnak is. Ugyanakkor továbbra is elkötelezettek vagyunk a szólásszabadság szelleme mellett, amely az elmúlt több mint 30 évben a Sziget egyik fundamentumát képezte” – fogalmaz Kádár Tamás a HVG-nek eljuttatott állásfoglalásában, melyben megerősítette, hogy lesz Kneecap-koncert a Szigeten.
A Sziget főszervezője szerint „a globalizált kultúra nem tudja, hogyan kezelje a világ igazságtalanságait, miközben teret ad a művészetnek, a közönség pedig nem tudja, hogyan legyen egyszerre szolidáris, érzékeny, és mégis nyitott”. Kádár szerint éppen ezért nincs jó válasz ebben a helyzetben, mert a döntés mindenképp sérteni fog valakit.
Ha lemondtuk volna a fellépést, az cenzúraként hatott volna, és megerősítette volna azt az érzést, hogy a palesztin szolidaritásnak nincs helye a nyilvánosságban, adott esetben egy újabb antiszemita hullámot elindítva. Ha megtartjuk (és megtartjuk), akkor pedig azok érzik elárulva magukat, akik szerint a Kneecap nem a békét, hanem az egyik oldalt képviseli – egy olyan konfliktusban, amely már így is elviselhetetlenül polarizált.
Az északír raptriót egy nem szokványos, politikus, nyers rapzenekarként jellemezte, amelynek nyelvezetében a radikális baloldali kultúrkritika motívumai keverednek, saját északír tapasztalataikból építkezve. Kádár ezzel kapcsolatban reflektált a rapzenekar nagy port kavaró Coachella-fellépésére, amelyen a „F*ck Israel” (B*szd meg Izreal!) feliratot vetítettek a kivetítőre és Hezbollah zászlós incidensre is. Kiemelte, hogy az ezekkel kapcsolatos felháborodásra válaszul a zenekar egyértelműen kijelentette, hogy „nem támogatják, és soha nem is támogatták a Hamászt vagy a Hezbollahot, és elítélnek minden civilek elleni támadást”.

A fesztivál főszervezője elismerte, hogy a Kneecap támogatja a palesztin ügyet, és ezt a támogatást a maguk provokatív módján teszik, így nem véletlen, hogy „sokan úgy érezték, hogy a Sziget a koncert megtartásával maga is politikai állásfoglalást tesz egy olyan kérdésben, amely mélyen megosztja a magyar közvéleményt is”.
„A kritikusok szerint ez nemcsak a zenekar üzenete miatt problematikus, hanem azért is, mert az antiszemitizmus új hulláma söpör végig a világon. A Kneecap támogatása egyesek olvasatában beleillik ebbe a képletbe – akár szándékosan, akár akaratlanul. Mások viszont úgy látják: a palesztin nép szenvedésének kimondása nem antiszemitizmus, hanem humanitárius kötelesség. A két értelmezés párhuzamosan létezik – és kibékíthetetlenek” – fogalmazott Kádár.
Mindeközben Óbuda-Békásmegyer önkormányzata is aláírta a csütörtöki petíciót, amelyet a magyar művészvilág tagjai indítottak az Kneepcap-koncert ellen. Dr. Kiss László, Óbuda polgármestere közleményében kijelentette, hogy elítélnek „minden rasszizmust, erőszakos cselekményt, gyűlölködést éltető megmozdulást”, és éppen ezért „nem látják szívesen a zenekart a kerületben”.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az északír trió koncertje ellen a magyar művészközösség petíciót indított, melyet Majka, Medveczky Balázs, Mácsai Pál és Mundruczó Kornél is aláírt. Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter pedig levélben kérte a fesztivál főszervezőjét, hogy mondja le a koncertet.