ma 2025.7.18 14:57
Olvasási idő 1:03
Krajnyák Petra

Egy friss kutatás szerint a magyar nyelv őshazája távolabb lehet, mint azt eddig gondolták

KULTÚRA MAGYAR NYELV TUDOMÁNY

A Harvard tanulmánya szerint a mai uráli nyelvcsaládba tartozó népek ősei körülbelül 4500 évvel ezelőtt Északkelet-Szibériában, Jakutföldön éltek.

Egy Nature folyóiratban közölt friss harvardi tanulmány szerint az eddig ismertnél jóval keletebb fekhet az uráli nyelvcsalád, így a magyar, a finn és az észt nyelv őshazája. A tanulmány szerint a mai uráli nyelvcsaládba tartozó népek ősei körülbelül 4500 évvel ezelőtt Északkelet-Szibériában éltek. Ez a ma Jakutföldként ismert terület földrajzilag közelebb van Alaszkához és Japánhoz, mint Finnországhoz.

A DNS-szakértő, David Reich által felügyelt kutatás során 180 szibériai ember DNS-mintáját vetették össze a számos kontinenst és az emberiség történelmének 11 ezer évét lefedő, több mint 1000, már meglévő mintával. A Harvard kutatói szerint sok uráli nyelvcsaládhoz tartozó nép ugyanazt a genetikai jelzőt hordozza, amely először, keveredés nélkül, a 4500 éves jakutföldi mintákban jelent meg, míg a többi etnolingvisztikai népnél ezt nem találták meg. Ez a genetikai jegy a jakutföldi vadászó-gyűjtögető népcsoportokban is megjelent, a tudomány jelenlegi állása szerint ők terjeszthették el az uráli nyelveket Észak-Skandináviától a mai Magyarországig.

Kiemelt tartalom
REFRESHER-KVÍZ ÚJRATÖLTVE: Te mennyit tudsz az idegen nyelvekről? REFRESHER-KVÍZ ÚJRATÖLTVE: Te mennyit tudsz az idegen nyelvekről? 2025.5.3 9:15

A kutatók azt is megállapították, hogy az uráli nyelveket beszélő kultúrákban eltérő mértékben vannak jelen a jakutiai örökség, a mai magyarok pedig szinte teljesen elvesztették azt. 

A tanulmányban felhasznált minták lelőhelyei. Forrás Nature

Korábbi tanulmányok már rávilágítottak arra, hogy a finnek, az észtek és más uráli nyelveket beszélő népek közös kelet-eurázsiai genetikai jellemzőkkel rendelkeznek. Egy 2018-as kutatás szerint az uráli nyelveket beszélők többsége és néhány szomszédjuk egy valószínűleg szibériai eredetű, közös genetikai komponenssel rendelkezik, ami arra utal, hogy az uráli nyelvek elterjedésében legalábbis részben populációs tényező is szerepet játszott. 

Az uráli nyelvek eredetéről jelenleg nincs konszenzus a nyelvészek és a régészek között. Az eddig uralkodó elmélet szerint a nyelvcsalád őshazája az Urál hegység közelében volt, de most úgy nagyon úgy tűnik, hogy ez jóval keletebb helyezkedik el.