Bár nemrég választott pápát a világ, nemsokára a dalai láma utódlására is sor kerülhet.
Eldőlt, nem a jelenlegi dalai láma lesz az utolsó, jelentette be a buddhizmus fő szellemi vezetője – írta meg a CNN. A jelenlegi, 14. dalai láma 1940 óta tölti be a szent pozíciót, 1959-ben pedig ő vezette a tibeti kormány száműzetését Indiába, miután a Kínai Kommunista Párt számára nemkívánatos személlyé vált. A dalai láma 1989-ben Nobel-békedíjat is kapott.
A dalai láma utódlása egy különös dolog, hiszen nem választják, mint mondjuk a katolikus egyház pápáit. A helyzet a lámák esetében sokkal tekervényesebb, hiszen az aktuális vezető halála után az a vallási szervezetek feladata, hogy megtalálják a láma reinkarnációját. Ha megbizonyosodtak benne, hogy megvan a megfelelő kisfiú, akkor van új láma. A procedúra elképesztően bonyolult, ha érdekel titeket, olvassatok utána!
A mostani bejelentés azért fontos, mert a dalai láma évtizedek óta nyilatkozik úgy az utódlásáról, mint ami egy esetleges dolog.
A dalai láma intézménye, és az, hogy fennmaradjon-e vagy sem, a tibeti népen múlik. Ha úgy érzik, hogy ez nem releváns, akkor megszűnik, és nem lesz 15. dalai láma. De ha én ma meghalok, akkor azt hiszem, hogy szeretnének majd egy következő dalai lámát. A reinkarnáció célja, hogy beteljesítse az előző [inkarnáció] életfeladatát. Az én életem Tibeten kívül van, ezért a reinkarnációm logikusan Tibeten kívül lesz. De így felmerül a kérdés: Elfogadják-e ezt a kínaiak vagy sem? Kína nem fogja elfogadni. A kínai kormány valószínűleg egy másik dalai lámát fog kinevezni, ahogyan a pancsen lámával tette. Akkor két dalai láma lesz: egy, a tibeti szív dalai lámája, és egy hivatalosan kinevezett"
– nyilatkozta a dalai láma 2004-ben.
Amire ebben a nyilatkozatban is utal a vezető, az a kínai kormány ellenséges fellépése Tibettel és a dalai láma személyével szemben. Tibet 1950 óta hivatalosan Kína része, ám ezzel a száműzetésben létező tibeti kormány és a dalai láma nem ért egyet. 1959-ben egy jelentős lázadás során több mint 80 ezer tibetit ölt meg a kínai hadsereg, ezután került száműzetésbe a dalai láma. A buddhizmus legfelsőbb vezetőjének személye azóta vitatott a kínai kormány által, így ahogy a jelenlegi dalai láma nemsokára a 90. születésnapját ünnepli, egy komoly utódlási vitának néz elébe a tibeti nép. Míg a dalai láma a tradicionális rítusokkal szeretné, hogy kiválasszák az utódját, a kínai kormánypárt ragaszkodik hozzá, hogy a kiválasztott megfeleljen az ő szabályaiknak.