Néhány nap alatt 22 ország 85 főszerkesztője és kiadóvezetője állt ki az „átláthatósági” törvénnyel szemben, közben a törvénytervezetet benyújtó Halász János mellé 101 fideszes képviselő csatlakozott beterjesztőként.
Péntek óta 22 ország 85 főszerkesztője és kiadóvezetője írta alá azt a szolidaritási állásfoglalást, amelyet Munk Veronika, a Dennik N innovációs vezetője írt és indított el az „átláthatósági” törvénnyel szemben. A kedd déli határidőig olyan médiumok vezetői írták alá a kiállást, mint a brit Guardian, a lengyel Gazeta Wyborcza vagy az osztrák ORF. Az aláírók célja, hogy kifejezzék szolidaritásukat a magyar újságírókkal, de az egyes szerkesztőségek azt is vállalták, hogy saját nyelvükön, saját lapjaikban is lehozzák az állásfoglalást. Ahogy a 444 írja, a szöveg szerint a Fidesz az „átláthatósági” törvényjavaslatával a Putyin-féle Oroszországban is látott autoriter taktikákat követi. Mivel a szabad sajtó fennmaradása nem csupán helyi ügy, az aláírók felszólítják kormányaikat és az uniós intézményeket, hogy tegyenek meg mindent ennek a törvénynek a megakadályozására, ami élesen szembemegy az Európai Unióról szóló szerződéssel és az Alapjogi Chartával is.

Mindeközben itthon a Fidesz is a Halász János országgyűlési képviselő által benyújtott tervezettel van elfoglalva. A tervezethez, amely a szuverenitásvédelemre hivatkozva ellehetetlenítené a civil szervezeteket és a szabad sajtót, mostanra a Fidesz és a KDNP 103 képviselője csatlakozott előterjesztőként. Az indítvány aláírói között ott van Orbán Viktor, Rogán Antal, Kocsis Máté és Semjén Zsolt is, Gulyás Gergely, Lázár János és Navracsics Tibor azonban nem írta alá. Ahogy a 444 írja, a lépés csupán szimbolikus, és azt jelzi, hogy a kormány több tagja is támogatja az indítványt.
A javaslatról június 10-én szavazhatnak majd a Parlamentben, és a kihirdetést követő harmadik napon lép életbe.