Több százan gyűltek össze ünnepelni Bukarest belvárosában, ahol a többségében fiatalokból álló tömeg Nicușor Dant éltette.
Az eredmények 99 százalékos feldolgozottságánál Nicusor Dan 5 934 509 szavazattal vezet (54,03 százalék), George Simion 5 049 579 voksot kapott (45,97 százalék) a romániai elnökválasztás második fordulójában. A különbség majdnem 900 ezer szavazat tehát az EU-párti bukaresti polgármester javára a szélsőjobboldali, magyarellenes jelölt előtt, aki korábban magát hirdette ki győztesnek.
Hargita megyében elsöprő győzelmet aratott Nicusor Dan, a független jelölt a szavazatok 90,13 százalékát szerezte meg, 141 215 voksot. Az AUR jelöltje mindössze a választópolgárok 9,87 százalékát tudta meggyőzni, rá 15 472-en ütötték a pecsétet.
Cikkünket frissítjük...

Nicușor Dan története nemcsak Bukarest, hanem immár egész Románia története is. A 2025. május 18-án megnyert elnökválasztással egy olyan figura lépett az ország élére, aki kívülről érkezett a politikába, de belülről alakítja át annak játékszabályait. Matematikusból lett aktivista, majd főpolgármester, most pedig államfő.
A matekzseni, aki közéleti küldetést vállalt
1969-ben született Făgărașban, Románia közepén. Már gyerekként is kiemelkedő tehetség volt matematikából, pályája csúcsán a párizsi École Normale Supérieure hallgatója lett. Ahelyett azonban, hogy nyugaton maradt volna kutatni, hazatért, és civil aktivistaként harcolni kezdett a romániai urbanisztikai káosz és korrupció ellen.
Civilből városvezető, városvezetőből államfő
2008-ban megalapította a "Salvați Bucureștiul" civil szervezetet, amely az illegális építkezések és a városi örökség védelmében lépett fel. 2020-ban Bukarest főpolgármesterévé választották, és technokrata stílusával, kompromisszumokat nem kereső határozottságával hamar megosztó, de karakteres vezetővé vált.
A 2025-ös romániai elnökválasztáson függetlenként indult, és a kampányát ugyanaz a higgadt, adatalapú kommunikáció jellemezte, amely főpolgármesterként is megkülönböztette őt.
Nem ígért csodákat, viszont azt igen: tisztességet, rendszerszintű átláthatóságot és egy olyan Romániát, amelyben a közérdek fontosabb, mint a politikai alku.
Miért választották meg?
Sokan éppen a „nem-politikus” attitűdje miatt támogatták és szavaztak rá. A román választók egy része kiábrándult a pártokból, és egy olyan vezetőt kerestek, aki képes lehet egyensúlyt teremteni a reformok és az állami stabilitás között. Dan győzelme nem volt elsöprő, de történelmi – ő lett az első román államfő, aki egy klasszikus pártstruktúrán kívülről érkezett a legmagasabb posztra.
Nicușor Dan elnöksége új korszakot ígér Romániában. Nem karizmatikus vezér, hanem következetes rendszerszervező. Kihívásai óriásiak: intézményi reform, európai integráció mélyítése, az igazságszolgáltatás megerősítése – miközben fenn kell tartania azt az autonómiát, amely eddig is hitelesítette őt a választók szemében.