ma 2025.5.18 9:48
Olvasási idő 4:39
Kazár Zalán Kristóf

13 fun fact a 25 éves Gladiátorról, ami a kolosszális rajongókat is fixen felcsigázza

13 fun fact a 25 éves Gladiátorról, ami a kolosszális rajongókat is fixen felcsigázza
Forrás Paramount Pictures
FILMEK + SOROZATOK GLADIÁTOR JOAQUIN PHOENIX RIDLEY SCOTT RUSSELL CROWE

Repül az idő, ha jól érzi magát az ember: 25 éves Ridley Scott klasszikusa, a Gladiátor. Ennek örömére, következzenek olyan érdekességek a legendás filmről, amikről még a fekete öves fanatikusok sem feltétlenül hallottak.

A 2000-es év erősre sikeredett, ha a mozik kínálatát nézzük. Ebben az évben került nagyvászonra többek közt az Amerikai pszichó, a Blöff, a Rekviem egy álomért, a Mementó, a Majdnem híres, az első Horrorra akadva és Végső állomás-film, a Számkivetett, a Beépített szépség, és nem utolsósorban Ridley Scott 5 Oscar-díjat elnyerő, monumentális történelmi eposza, a 2000 májusában debütáló Gladiátor. Észrevehetted, hogy a felsoroltak közül mindegyik friss, eredeti ötleten alapszik, sehol egy sequel, requel vagy remake – a filmek terén is más idők jártak.

A Russell Crowe és Joaquin Phoenix által fémjelzett, felső polcos szereplőgárda még hagyján, de Scott direkciója üdítőnek számított akkoriban (és még most is). A történelmi alaphangot sajátos módon dúcolta alá intenzív akciójelenetekkel, emocionális mélységgel, párját ritkító vizualitással, melyekre ráerősített Crowe aranyszobrot érő alakítása is. Elnyerte még a legjobb filmnek, jelmeznek, hangnak és vizuális effekteknek járó Oscar-díjakat is. Ha ez még nem lenne elég, 4 BAFTA és 2 Golden Globe is csurrant-cseppent. A 103 millió dolláros büdzsé (ami már akkoriban is combosnak számított) az első két hétben megtérült. A film végül globálisan 270 millió dollárt hozott a konyhára. 

Kiemelt tartalom
Így gyúrta magát gladiátorrá Paul Mescal, hogy hitelesen nézzen ki a Colosseumban Így gyúrta magát gladiátorrá Paul Mescal, hogy hitelesen nézzen ki a Colosseumban 2024.11.30 10:57

Instant kultikussá vált, méghozzá nagy büdzséjű, mainstream-film létére, ami valljuk be, nem kis teljesítmény. Következzen néhány fun fact, hogy egy újbóli megtekintésre sarkalljunk téged – persze csak azután, hogy a nosztalgiázás jegyében megtekinted alább a hivatalos előzetesét. 

Russell Crowe nem érezte jogosnak az őt körüllengő hype-ot

Az a hír járja, hogy a Maximust játszó színész, miután megtekintette a Gladiátort, nagybetűs rendezői filmnek titulálta, amit szerinte nem a színészek, hanem a direktori vízió tesz naggyá. Nem érezte jogosnak az Oscar-díját, legszívesebben átnyújtotta volna Scottnak. A 2001-es gálán egyébként Steven Soderbergh kapta a legjobb rendezőnek járó aranyszobrot, a Traffic című filmjéért. 

Proximo három héttel a forgatás vége előtt elhunyt

Pontosabban Oliver Reed, aki Proximo karakterét alakította. Mivel kulcsszereplőről volt szó, a film biztosítása lehetővé tette volna, hogy újraforgassák a jeleneteit, a színészek és a stáb viszont a végkimerülés szélén álltak a kegyetlen menetrend miatt, és Scott sem szerette volna kivágni Reedet a filmből. Végül átírták a forgatókönyvet, illetve számítógépes trükkökkel kivitelezték a karakterkonklúziót.

Russel Crowe a Gladiátorban
A képre nézve szinte hallani a mitikussá vált mondatot: "Van még valaki?!" Forrás Uránia Film

Feszkó a színfalak mögött

Russell Crowe jó barátságot ápolt Richard Harrisszel – Marcus Aurelius a filmben –egészen a veterán színész 2002-ben bekövetkező haláláig. Az előbb említett Oliver Reedről ez már nem mondható el. Harrisszel ő is barátságban volt, de Crowe-val kicsit sem szerették egymást, sőt: a forgatás egyik napján kis híján összeverekedtek, szét kellett választani őket.

Csak semmi klisé

A rendező a sztori megalkotásának első fázisában leszögezte, hogy sablonoktól mentes filmet készítene, amiben se ördögi kacajjal megspékelt szőlőmajszolás, se méretes aranyserlegből vedelés nem lesz. Nyers, realisztikus formájában kívánta ábrázolni a Római Birodalmat.

Ég a város, ég a ház is...

Ki ne emlékezne a Gladiátor legendás, és valljuk be, tökéletes nyitójelenetére? Néhány perc leforgása alatt mindent megtudunk Maximusról, ami lényeges: az alázatos szerénységén át a kiemelkedő katonai kvalitásáig. A csatajelenet Angliában, Surrey megyében, a Bourne Woods nevű erdőségben játszódik, melynek egy területén akkoriban fairtást rendeltek el. Több se kellett Ridley Scottnak, felajánlotta, hogy a stábjával együtt leégetik az erdőt, felhasználva a felvételeket a filmben. A legelső szekvencia során tehát valódi lángfelhőt láthatunk.

Mel Gibson?!

Bizony ám, először Mel Gibsonnak ajánlották fel a szerepet, aki elutasította a felkérést. Idősnek érezte magát 43 évesen a szerephez – Russell Crowe akkor még csak 35 esztendős volt. Commodus szerepére viszont a kezdetektől fogva Joaquin Phoenixet képzelte el a rendező. 

A gyenge lábakon álló történelem

Ridley Scott gyakran ad hangot annak a véleményének, hogy hasonló filmek esetében nem a százszázalékos történelmi hűség, hanem a storytelling és a szórakoztatás a célja. Sok szó esett már erről a Gladiátor kapcsán, de a legfontosabb pontatlanságokat érdemes megemlíteni. A Commodus nővérét, Lucillát alakító Connie Nielsen egyenesen rajong a római korért, így vele is több ízben konzultáltak a készítők apró részleteket illetően. 

Kiemelt tartalom
Paul Mescal Rómát és a szívünket is meghódítja, de ez még kevés ahhoz, hogy a Gladiátor II. kiemelkedő alkotássá váljon Paul Mescal Rómát és a szívünket is meghódítja, de ez még kevés ahhoz, hogy a Gladiátor II. kiemelkedő alkotássá váljon 2024.11.15 15:38

Maximus Decimus Meridius fiktív karakter, több létező római hadvezérből gyúrták össze. Ilyen például Marcus Nonius Macrinus, aki Marcus Aurelius egyik kedvenc hadvezére volt. A filmben Commodus megfojtja apját, de a sztoikus filozófus igazából betegségben hunyt el, és még életében társcsászárrá nevezte fiát, nem akarta kizárni őt örökségéből. Commodus nem az arénában veszíti életét, saját belső körének tagjai gyilkolták meg, ugyanis ténylegesen csapnivaló uralkodó volt. 

A Római Birodalom influencerei

Bizonyos szempontból a gladiátorok voltak az első celebsportolók, a leghíresebb harcosokat ugyanis birodalom-szerte ismerték. Számos fennmaradó falrajzot lehet látni (még Pompejiben is), melyek arról adnak hírt, hogy a városba érkezik egy közkedvelt viador. És most kapaszkodj meg: a mai véleményvezérekhez hasonlóan, a gladiátorok is reklámoztak termékeket a tízezres tömegek előtt. Szerepelt is egy ilyen jelenet az eredeti forgatókönyvben, de a producerek olyannyira abszurdnak és hihetetlennek érezték, hogy inkább kihúzták.

Trónok és gladiátorok harca

A Trónok harca sztárkarakterét, Joffrey Baratheont alakító Jack Gleeson nem másról, mint Commodus császárról mintázta a játékát. 

Commodus Gladiátor Joaquin Phoenix
Vajon lefelé vagy felfelé mutat Commodus (Joaquin Phoenix) hüvelykujja? Forrás Slashfilm

Hüvelykujjak dilemmája

Széles körben elterjedt tévhit, hogy a hüvelykujj felfelé mutatása a gladiátor életének megkímélését jelenti, a lefelé tartása pedig, hogy nincs kegyelem. Kevesen tudják, hogy ez épp fordítva volt. Amikor felfelé mutatta hüvelykujját a császár, a kardot, vagyis a halált szimbolizálta vele, amikor pedig lefelé, az elrakott szablyát, tehát a kegyelmet. A stáb tudott erről, de úgy ítélték meg a thumbs up napjainkban elterjedt, pozitív jelentése okán, hogy inkább nem zavarják össze a nézőket. 

A legelső forgatókönyv borzasztó volt

Mentségemre, ezek Russell Crowe szavai. A producer nem is küldött végleges forgatókönyvet az új-zélandi-ausztrál színésznek, mert attól félt, hogy visszautasítja a filmet. Miután mégis kézhez kapta, Crowe találkozót sürgetett Scott-tal, hogy megoszthassa vele az újraírási ötleteit. A rendező grandiózus víziója azonban levette a lábáról, ezért is vállalta el a filmet.

Túl kicsi a Colosseum

Legalábbis így ítélte meg a direktor, miután lecsekkolta a római Colosseumot. A világtörténelmi jelentőségű amfiteátrum a mai számítások szerint 55-65 ezer ember befogadására volt alkalmas, ezzel szemben a filmben kb. 100 ezres nagyságúnak tűnhet. Máltán építették meg a filmben szereplő aréna egyharmadát, a döntő hányadát viszont számítógépes effektekkel oldották meg.

Amikor legközelebb megnézed, jusson eszedbe, hogy az alapból is óriási építmény hollywoodizált, túlzó verzióját látod. A filmbeli Colosseumot angol és francia romantikus festők művei, míg Commodus palotáját – meglepő módon – a náci párt hírhedt építésze, Albert Speer birodalmi tervrajzai inspirálták.

„Mi kib*szott jók leszünk együtt!”

Ahogy a lent Tiktok-videóban is látható, a legelső forgatási napon Ridley Scott letesztelte Crowe képességeit.

@unrealmoney Russell Crowe working with Ridley Scott on Gladiator #russellcrowe #ridleyscott #gladiator #howardstern #movies #acting #actor #moviescene #cool ♬ original sound - Money

A színész a madaras jelenetként aposztrofált, improvizált jelenetsor felvételét meséli el, melynek során a rendező megkérte őt, hogy kövessen a tekintetével egy madarat, majd mosolyodjon el a látványától. Miután elszáll, elsötétedő arckifejezéssel, térjen vissza fejben és arcmimikáját illetően is a csatamezőre. Crowe tökéletesen kivitelezte a feladatot, mire Scott a fenti, csattanós mondattal válaszolt. 

Kiemelt tartalom
Megnéztük a Joker: Kétszemélyes tébolyt, amely egyike lett a legfeleslegesebb folytatásoknak Megnéztük a Joker: Kétszemélyes tébolyt, amely egyike lett a legfeleslegesebb folytatásoknak 2024.10.2 11:02

Ez is érzékelteti a direktor ösztönös történetmesélési zsenialitását, hiszen dialóg nélkül, néhány másodperc leforgása alatt a néző kristálytisztán látja, hogy a tekintélyt parancsoló, kőkemény hadvezér, Maximus mellkasában bizony érző szív dobog. És amúgy igen, tényleg kib*szott jók voltak együtt.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!