2025.4.8 15:35
Olvasási idő 0:55
Tóth Csilla

Tizenkétezer éve kihalt óriásfarkasok új egyedei születtek meg egy új technológiának köszönhetően

TECH-TUDOMÁNY ÁLLAT ÁLLATFAJ ÁLLATVÉDELEM ÁLLATVILÁG

A Colossal Biosciences a klónozás és a génmódosítás technológiájával keltett életre egy több mint tizenkétezer éve kihalt fajt. Három óriásfarkas született, felnövésükről pedig egy videót is közzétettek.

12.500 évvel ezelőtt kihalt óriásfarkast sikerült visszahoznia a Colossal Biosciences nevű cégnek, amely a klónozás és a géntechnológia segítségével ugyan nem teljesen tudta reprodukálni a jégkori állatfajt, ugyanakkor sikerült mai farkasok génmódosításából olyan egyedeket létrehozni, amelyek több vonásukban is hasonlítanak a rég eltűnt ragadozókra. A rekonstrukcióhoz a legmodernebb megoldásokat és genetikai eszközöket használták, a projekt révén három hófehér kölyök született, Romulus, Remus és Khaleesi. 

Ahogy a 24.hu írja, a Colossal Biosciences fő célja, hogy génszerkesztés révén hozzanak vissza különféle kipusztult, általuk „feltámasztottnak” vélt állatokat. A cég érvelése szerint ezek az élőlények fontos ökológiai szerepet tölthetnek be azon élőhelyeken, ahova bevezetik őket, ezzel segítve a természetvédelmet. Visszahoznák például a gyapjas mamutokat, az erre a törekvésre épülő projekt részeként nemrég általuk génszerkesztett gyapjas egereket mutattak be a nyilvánosság előtt. 

A vállalat szakemberei a kihalt fajok maradványainak segítségével és a hozzájuk legközelebbi még élő rokonfajok modifikálásával és keresztezésével hoznak létre régi-új fajokat. Az óriásfarkasok esetében a mai szürke farkasok genetikáját módosították, az egyedi génváltozatokat petesejtekbe vitték be, majd ezeket pótanyák, egészen pontosan házi kutyák méhébe ültették be. Így született meg 2024 októberében Romulus és Remus, néhány hónappal később pedig az első nőstény egyed, Khaleesi. 

Kiemelt tartalom
Nemcsak a kutyák és a lovak, de a vadállatok is megsínylik a szilveszteri durrogtatást Nemcsak a kutyák és a lovak, de a vadállatok is megsínylik a szilveszteri durrogtatást 2024.12.29 11:14

Az amerikai vállalat 2028-ra hozhatja létre az „első” gyapjas mamutot, de az olyan kihalt állatfajok, mint a dodó kacsa vagy a tasmán tigris visszatérése is függőben van, ráadásul a Colossal kétalomnyi vörös farkas klónozását is bejelentette, ami a világ legveszélyeztetettebb farkasfaja.